Wrażliwość osób starszych

Wrażliwość osób starszych

Wejście w wiek emerytalny to dla wielu seniorów poważna i trudna zmiana. Wieloletnia praca oraz wypracowany rytm życia sprawiają, że proces starzenia może budzić wiele emocji. Wraz z wiekiem występuje spadek stężenia hormonów, które mogą wpływać na funkcjonowanie organizmu, ogólną sprawność oraz aktywność mózgu. Dodatkowo u osób starszych często stwierdza się zwiększoną emocjonalność. Przeczytajcie artykuł i poznajcie, czym jest wrażliwość osób starszych?

Czym jest wrażliwość?

Ludzka wrażliwość to cecha o wielu obliczach. Najprościej określić ją można jako ten kierunek zachowania, który pozwala szerzej oraz bardziej intensywnie spojrzeć na świat. Osoby, które uważane są za wrażliwe, często dostrzegają i doceniają więcej szczegółów w zjawiskach dla innych totalnie niepozornych. Ludzie obdarzeni wrażliwością mają również o wiele większą empatię oraz wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Połączenie tych elementów sprawia, że wrażliwe osoby niezwykle łatwo wykrywają emocje u drugiego człowieka, a co za tym idzie, są dobrymi przyjaciółmi i kompanami do rozmów.

Dlaczego seniorzy są bardziej wrażliwi?

Zaspokajanie potrzeb to jedna z podstawowych życiowych wartości i ta zasada jest aktualna niezależnie od wieku. Podstawowe potrzeby określa się jako:

  • fizjologiczne,
  • bezpieczeństwa,
  • przynależności i miłości,
  • szacunku,
  • samourzeczywistnienia.

Należy pamiętać, że aby zaspokoić wyższe wartości, najpierw należy spełnić potrzeby niższego rzędu.

Osoby starsze a spełnianie potrzeb

Spełnianie potrzeb to wartość, która dotyczy każdego człowieka niezależnie od wieku czy płci. Pomimo tego warto pamiętać, że niektórym starszym trudno jest w pełni zaspokoić wszystkie potrzeby psychospołeczne, co może wynikać np. ze specyficznej sytuacji życiowej. Następstwem procesu starzenia jest również zwiększające się poczucie zagrożenia oraz niepokój, dlatego seniorzy tak bardzo potrzebują czuć się bezpiecznie. Kolejna ważna cecha to chęć przynależności do grupy, niezależność oraz bycie użytecznym i potrzebnym.

Warto również pamiętać, że opiekując się osobami starszymi należy się uwrażliwić na ich potrzeby fizjologiczne jak i społeczne. Rozumieć przez to można między innymi kontakt z innymi osobami podczas odwiedzin rodziny/ sąsiadów, spotkań towarzyskich czy uczestnictwo w klubie seniora.

Aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby seniorów i jednocześnie zrozumieć ich wrażliwość należy pamiętać, że osoby starsze pragną zachować niezależność i indywidualność, co często jest utrudnione przez np. ich stan zdrowia. Każda osoba zajmująca się osobami starszymi powinna pamiętać, z jakimi ograniczeniami wiąże się proces starzenia i jak ważne jest słuchanie potrzeb seniorów.

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu