Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Senior – jak rozbudzać Jego pasje

Praca Niemcy Senior Opiekunka

Senior Cię potrzebuje.

Gdy jesteś dzieckiem, masz w sobie niespożyte zapasy energii. Jesteś niczym perpetuum mobile – niewyczerpalnym jej źródłem. Chce Ci się wymyślać, biegać, śmiać, projektować.

Już wtedy pojawiają się Twoje pierwsze zainteresowania i hobby. Pierwsze pytania, na które niecierpliwie szukasz odpowiedzi. Im stajesz się starszy, tym większe ryzyko, że zapomnisz, jak to jest patrzeć na świat oczami dziecka. Skupiasz się na pracy, marzeniach, karierze, realizowaniu planów. I nie ma w tym nic złego. Dopóki nie schowasz głęboko swojego wewnętrznego dziecka. Bo to właśnie wnosi w Twoje życie spontaniczność i radość. Dwie przyjaciółki pasji.

Aby odkryć w sobie wewnętrzne dziecko, Senior potrzebuje czasem wsparcia. A Ty jako Opiekunka osób starszych możesz mu w tym pomóc.

Czym jest hobby a czym jest pasja

„Hobby stanowi zawór bezpieczeństwa naszego życia, a także pocieszenia, gdy przybywa nam lat” (Mary Roberts Rinehart)

Według Wielkiego Słownika Języka Polskiego hobby to: „Ulubione zajęcie, któremu poświęca się wolny czas”. A my dodalibyśmy, że też takie, do którego chcesz wracać. Ale… nie porywa Twojego serca. Bo tylko pasja to potrafi. 

Pasja wypływa z Twojego wnętrza. To coś, czemu oddajesz się bez przymusu, spontanicznie. Przynosi radość, nawet dreszczyk emocji. Wręcz nie możesz się doczekać, by znów się jej oddać. Jeśli obserwujesz siebie, swoje emocje i reakcje, to z pewnością odkryjesz, co sprawia Ci radość.

Senior i korzyści z własnego hobby lub pasji

I hobby, i pasja wpływają na poprawę stanu zdrowia. Skutecznie „odłączają” Seniora od rutyny codziennego życia. 

Dodają życiu kolorów i ponadto:

 • pomagają w łagodzeniu objawów depresji, niepokoju, stanów lękowych,
 • wzmacniają wewnętrzną motywację,
 • pomagają rozbudzać ciekawość wewnętrznego dziecka, które pyta „Dlaczego? Jak? Po co?”,

pozwalają być sobą, bez oceny innych ludzi, spełniania ich oczekiwań, czyli zasilają naszą autentyczność.

Senior a psychologia biegu życia

Ciekawy fakt przytoczyła Barbara Szmigielska, autorka artykułu „Starość w wypowiedziach młodzieży i dorosłych” (Państwo i Społeczeństwo VII: 2007 nr 3).

Autorka podkreśla, że w psychologii biegu życia, wpływ na przeżywanie starości ma dotychczasowe życie Seniora i miejsce, jakie w danej kulturze przypisuje się człowiekowi staremu. Sposób funkcjonowania Seniora zależy nie tylko od fizycznych aspektów starzenia się organizmu. Zależy również tego, jak społeczeństwo zachowuje się względem osób starszych. Nie bez znaczenia jest też fakt, jaką postawę przyjął Senior wobec starości. 

Czy postrzega starość jako pełnię doświadczeń, z których można czerpać? Jako twórczą, radosną? Czy może gorzką, pełną obaw i niepewności?

Jak myślisz, w której z tych postaw nadal mieszka wewnętrzne dziecko?

 Czy jako Opiekunka osób starszych potrafisz je rozbudzić w Seniorze?

Jak odkryć pasję Seniora jako Opiekunka osób starszych

Postąp z Seniorem podobnie jak z dzieckiem. Przede wszystkim obserwuj i rozmawiaj. Szukaj okazji do zadawania pytań o życie, doświadczenia, radości, sukcesy. Jako Opiekunka osób starszych nie potrzebujesz do tego wielkiego nakładu czasu. Wystarczą małe codzienne gesty i rozmowy. Oto kilka podpowiedzi, co jeszcze możesz zrobić:

 1. Słuchaj i pytaj
  Kiedy Senior o czymś opowiada, dopytuj o szczegóły. 
 2. Pozwól Seniorowi mieć własne zdanie
  Gdy cokolwiek zrobi – nie poprawiaj go. Uszanuj Jego wizję. Nie narzucaj dorosłych ram dziecięcej kreatywności. 
 3. Doceniaj wysiłek
  Zarówno słowa „dobrze”, „świetnie”, jak i „źle” „nie tak”. Są oceną. I jak każda ocena dają tylko chwilowe zadowolenie z siebie. Doceniaj, np tak: „Widziałam, jak Pani dużo serca włożyła w ten bukiet. Gdzie się Pani nauczyła tak dobierać kwiaty?”

 Opiekunka osób starszych to bardzo rozwijające zajęcie. I dla Ciebie, i dla Seniora. Jeśli czujesz, że to praca dla Ciebie – zajrzyj na Herznet24.

Z nami znajdziesz bezpieczną pracę, dzięki której zrealizujesz swoje plany.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top