Senior bliżej Natury. Dziurawiec zwyczajny

Opiekunka Niemcy, Senior, Praca Niemcy, Herznet24, Opiekunka osób starszych

Świętojańskie ziele. Senior je doceni – przegania smutek, łagodzi objawy depresji, pomaga w lepszym trawieniu. Lubi słońce i światło. Pęczek suszonego ziela pozwala radośniej patrzeć na świat. Dziurawiec (Hypericum perforatum L) zakwita zawsze tuż przed letnim przesileniem, a według ludowych wierzeń zebrany dokładnie 24 czerwca (na św. Jana Chrzciciela) ma najwięcej mocy. Zobacz, jakich!

Dziurawiec zwyczajny wcale nie-zwyczajny

Do celów leczniczych wykorzystuje się kwitnące, nie zdrewniałe młode pędy z kwiatami, które zbieramy od czerwca do połowy lipca. Można zebrać po raz drugi w sierpniu, gdy przycięte rośliny odrosną i ponownie zakwitną. Dziurawiec dość łatwo rozpoznasz z uwagi na charakterystyczne „dziurki” w liściach. Wystarczy, że weźmiesz liść i spojrzysz pod słońce – wtedy je zobaczysz. W rzeczywistości to nie dziurki, tylko zbiorniczki olejków eterycznych. Kwiaty, potarte w palcach, wydzielają krwistoczerwony sok, który ma w sobie dużo hiperycyny. To ona jest głównym składnikiem czynnym. Nadaje żółtym kwiatom dziurawca charakterystyczną,  czerwoną barwę. Hiperycyna występuje w soku z dziurawca i rozpuszcza się oleju, alkoholu. Nie rozpuszcza się w wodzie. Korzystnie wpływa na OUN i gwarantuje lepszą regulację nastroju, cykl snu i czuwania, czy też perystaltykę jelit. 

Nie zapominajmy jednak, że w składzie dziurawca mamy też szereg innych związków chemicznych, np.: flawonoidy, olejek lotny, garbniki, związki żywicowe, kwas askorbinowy. 

To właśnie bezpośrednio z tak bogatego składu chemicznego wynikają prozdrowotne właściwości dziurawca.

Senior i dziurawiec. Jakie właściwości prozdrowotne ma ziele dziurawca

Dziurawiec zwyczajny (stosowany wewnętrznie) działa:

  • przeciwdepresyjnie (skutecznie pomaga w leczeniu wyczerpania nerwowego i depresji;  Badania z 2015 roku wykazały, że jest równie skuteczny jak standardowe leki przeciwdepresyjne (z tym, że wywołuje mniej skutków ubocznych); (sok, olej, nalewka); nalewka pobudza ośrodkowy układ nerwowy, poprawia nastrój, wspiera czynności kojarzenia i koncentrację,
  • antyseptycznie, antybakteryjnie (hamuje np. wzrost gronkowca złocistego),
  • ściągająco, przeciwbiegunkowo (napar), bakteriostatycznie i przeciwkrwotocznie (garbniki),
  • przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych
  • pobudza łaknienie, poprawia trawienie (odwar z łyżki stołowej ziela na szklankę wody; pić 2 – 3 x dziennie po 1/2 szklanki),
  • robakobójczo.

Dziurawiec zwyczajny (stosowany zewnętrznie):

  • wykazuje m.in. działanie przeciwbakteryjne, ściągające oraz przeciwzapalne (z uwagi na zawartość garbników i olejku eterycznego). Dlatego też ułatwia leczenie ropni, zakażonych ran, oparzeń II i III stopnia, wrzodów, ropnych zapaleń, zakażeń skóry, zapaleń sutka, owrzodzeń żylakowych,
  • przynosi ukojenie w neuralgiach, porażeniach nerwów (ma zdolność pobudzania odnowy tkanki nerwowej,
  • koi skórę łuszczycową (maść z 5% wyciągiem z dziurawca),
  • przy bielactwie nabytym bywa stosowany na miejsca pozbawione pigmentu.

Senior i dziurawiec. Co warto wiedzieć o bezpieczeństwie stosowania

Trzeba ostrożnie podchodzić do kuracji dziurawcem. 

Pamiętaj, że dziurawiec:

  • posiada właściwości fotouczulające (zwłaszcza w postaci oleju, nalewki – dlatego nie wychodź na słońce, gdy zażywasz te preparaty),
  • wchodzi w interakcje z różnymi lekami (np. antykoncepcyjnymi, przeciwdrgawkowymi, przeciwdepresyjnymi)  i ziołami (np. kozłkiem lekarskim)
  • obniża poziom estrogenów.

Dlatego, jeśli zamierzasz po niego sięgnąć – skonsultuj się z lekarzem.

Olej dziurawcowy. Cudowny eliksir dla Seniora

Olej dziurawcowy jest najlepszym olejem na rany, działa znieczulająco, przeciwzapalnie i gojąco. Zachowuje swoje właściwości lecznicze przez okres dwóch lat.

Senior może go stosować:

  • przy otwartych ranach świeżych, zranieniach, wylewach krwawych, obrzękach gruczołów, jako środek kosmetyczny przeciw szorstkiej skórze twarzy,
  • do nacierań przy bólach pleców, mięśniobólu lędźwiowym (lumbago), rwie kulszowej i reumatyzmie. 
  • aby mieć pod ręką dobry, domowy środek na rany oparzeniowe i poparzenie wrzątkiem (kwiaty dziurawca zalej olejem lnianym).

Ten rubinowy olej z kwiatów dziurawca był stosowany przez joannitów (zakon św. Jana) do leczenia ran m.in. w czasie wypraw krzyżowych.

OLEJ DZIURAWCOWY wg Marii Treben:

Zebranymi w słoneczny dzień kwiatami napełnić luźno niewielką butelkę aż po szyjkę i zalać dobrym olejem z oliwek. Olej musi przykrywać kwiaty. Dobrze zamkniętą buteleczkę pozostawić na kilka tygodni na słońcu lub w pobliźu pieca. Po pewnym czasie olej stanie się czerwony. Przesącza się go przez ściereczkę, wyciska pozostałość i przechowuje w butelce z ciemnego szkła. W celu przygotowania oleju do stosowania na oparzenia można użyć olej lniany zamiast oleju z oliwek.

Czy myślałaś, że jako Opiekunka osób starszych możesz sprawić Seniorowi miłą niespodziankę? Taką przyjazną Jego zdrowiu? Przepis Marii Treben jest bardzo prosty. W Niemczech można spotkać dziurawca w stanie naturalnym. 

Jeśli masz taką możliwość to udaj się po niego. Poproś o kilka kwiatków i podziękuj tej cudownej roślinie, gdy Cię nimi obdaruje. A później czyń dobro tworząc własny olej dziurawcowy. I dziel się nim z Seniorem.

Źródła

  1.  Andrew Chevallier, Encyclopedia of Herbal Medicine: 550 Herbs and Remedies for Common
  2. (PDF) Ludowe nazwy ziół w polskim językowym obrazie świata (researchgate.net)
  3. Jadwiga Górnicka, Apteka Natury, 2003, AWM Agencja wydawnicza
  4. B. Kuźnicka, M. Dziak, Zioła I ich stosowanie, 1987
  5. https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/sjw-and-depression.htm
  6. Widok Zioła dla seniora. Upowszechnienie wiedzy o surowcach przeciwdziałających procesom neurodegeneracji (umk.pl)

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu