Praca opiekunki osób starszych związana jest z podejmowaniem wielu czynności higienicznych. Niejednokrotnie część podopiecznych wymaga nieco szerszego zakresu obowiązków. Należeć do nich może między innymi zmiana pieluch. Jest to kwestia często krępująca dla seniora, jak i dla samej opiekunki. Czy już czas na pampers i w jaki sposób poprawnie je zmieniać?
Pampers dla dorosłych — najważniejsze informacje
Pieluchy dla dorosłych najlepiej sprawdzą się wśród osób, które z dnia na dzień straciły możliwość samodzielnego poruszania. Istotną kwestią jest odpowiednie dobranie pampersa ze względu na rozmiar i model. Wybierając pieluchy, należy wziąć pod uwagę obwód pasa, aby pampers przylegał do ciała seniora. Bardzo ważnym zadaniem opiekunki jest regularna zmiana pieluchy, aby zapewnić podopiecznemu jak najlepszą higienę. Należy również pamiętać o zróżnicowanym stopniu chłonności materiału. Bardziej chłonne pampersy okażą się dobrym rozwiązaniem latem lub w przypadku niektórych chorób.
Pampersy a choroby
Opiekunka osób starszych powinna wymieniać pieluchę za każdym razem, kiedy ta będzie bardzo wilgotna, lub podopieczny odda do niej kał. Osoba starsza narażona jest na wiele chorób, które mogą poskutkować noszeniem pampersów. Zalicza się do nich:
- biegunkę,
- problemy z pęcherzem,
- choroby neurologiczne — udar, porażenia mięśniowe, stwardnienie rozsiane,
- demencja, Alzheimer,
- nowotwory.
Warto pamiętać, że konieczność noszenia pampersów może oznaczać dla osoby starszej dyskomfort psychiczny. Pampers oznacza utratę samodzielności i intymności, dlatego delikatność, empatia i wyrozumiałość, są w tym przypadku niezwykle ważnymi cechami.
Jak zakładać pampersy?
Podczas wymiany pampersów najważniejsza jest technika oraz współpraca z podopiecznym. W przypadku, gdy osoba starsza nie ma możliwości podnieść pośladków, warto zastosować poniższy sposób:
- Rozpinamy pampers (rozpięcie znajduje się z przodu lub boku).
- Zginamy rękę seniora w łokciu i układamy ją na klatce piersiowej. Uginamy przeciwną nogę w kolanie i przekręcamy podopiecznego w kierunku zgiętej ręki.
- Usuwamy pieluchę, oczyszczamy skórę i kontrolujemy pod kątem występowania odleżyn.
- Osuszamy skórę i natłuszczamy kremami.
- Zakładamy nowego pampersa i odwracamy do pozycji na plecach.
- W przypadku bocznych zapięć należy wykonać takie same czynności, uwzględniając przewrócenie na lewą, jak i prawą stronę ciała.
Opiekunka osób starszych podczas czynności higienizacyjnych powinna pamiętać o nieprzeciążaniu własnego kręgosłupa. Nie warto również zakładać pampersy na siłę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia organizmu podopiecznego.