Pomimo tego, że praca w opiece nie jest łatwa, związana jest z dużą satysfakcją. Wybierając się do pracy w Niemczech, warto zapoznać się z przepisami, jakie panują w danym miejscu. Opiekunka osób starszych powinna mieć wiedzę na temat swoich praw i obowiązków. Zobacz, jakie prawa opiekunek są najważniejsze do zapamiętania i co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?
Obowiązki a prawa opiekunki
Pierwszą sprawą, którą należy poruszyć podczas podejmowania nowego zlecenia, jest zakres zadań opiekunek osób starszych. W przypadku tego zawodu często słyszy się o prawach i obowiązkach podczas świadczenia opieki, ale często te dwa pojęcia są mylone. Obowiązkiem określa się czynność, która jest niezbędna do wykonania, a prawo rozumiane jest jako aktywność, która jest obligatoryjna.
Obowiązki można z kolei podzielić na dwie kategorie, czyli na te związane z opieką nad osobą starszą oraz czynności domowe. Zalicza się do nich między innymi pomoc w utrzymywaniu higieny seniora, przygotowanie posiłków oraz pielęgnację skóry, włosów czy paznokci. Do tego dochodzą takie aspekty jak pomoc przy poruszaniu się, wspólne spędzanie czasu oraz kontrolowanie czasu seniora, w tym np. wizyt lekarskich. Do obowiązków związanych z dbaniem o miejsce zamieszkania zalicza się np. sprzątanie pomieszczeń, w których przebywa opiekunka i podopieczny, a także opłacanie rachunków.
Prawa opiekunek w Niemczech
Pomimo tego, że większość opiekunek mieszka pod jednym dachem z podopiecznym i jest dyspozycyjna przez większość czasu, nie wolno zapominać, że należy się im czas wolny. Wolne od pracy zazwyczaj występuje podczas odpoczynku lub snu seniora, jednakże opiekunka ma prawo do posiadania całego dnia wolnego w tygodniu po uprzednim ustaleniu tego z klientem.
Prawem opiekunki jest również odmowa wykonania wszelkich czynności traktowanych jako medyczne. Polka pracująca w Niemczech może również odmówić sprzątania pomieszczeń, z których na co dzień nie korzysta np. piwnica, strych, itp.
Kolejnym prawem opiekunki jest prywatność, która powinna być respektowana przez klientów. Ta kwestia tyczy się również posiadania własnych produktów spożywczych oraz zapewnienia przez klienta niezbędnych środków do wykonywania obowiązków. Opiekunka ma również prawo do kontaktu z agencją i rodziną.
Zakres praw i obowiązków opiekunek osób starszych w Niemczech powinien być ustalony jeszcze przed wyjazdem. W przypadku jakiejkolwiek zmiany w umowie lub wykonywania czynności nieustalonych należy zgłosić taką sytuację do koordynatora w Polsce. Praca w opiece powinna opierać się na wzajemnym szacunku, zaufaniu oraz życzliwości. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza podczas problematycznych sytuacji.