Ruch drogowy w Niemczech

Ruch drogowy w Niemczech

Przepisy ruchu drogowego powinien znać każdy. Są one istotne nie tylko z perspektywy kierowców, ale mogą również dotyczyć bezpieczeństwa pieszych. Zasady poruszania się na drogach mogą różnić się w zależności od kraju, dlatego warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem. Poznanie przepisów może być również ważne dla opiekunek osób starszych w Niemczech, ponieważ podczas wykonywania zlecenia może nadarzyć się sytuacja, w której konieczne będzie skorzystanie z samochodu. Przeczytajcie artykuł i poznajcie ruch drogowy w Niemczech.

Prawo jazdy a praca opiekunki osób starszych

Posiadanie prawa jazdy jest dużym atutem. Ten dokument nie tylko upoważnia do prowadzenia pojazdów, ale może być niezwykle ważny w kontekście poszukiwania pracy. Obecnie w branży opiekuńczej jest coraz więcej zleceń z wymaganym prawem jazdy. Posiadanie prawa jazdy może znacząco ułatwić wykonywanie poszczególnych obowiązków podczas pobytu u klienta. Najczęściej zalicza się do nich:

  • zawiezienie seniora do lekarza,
  • zrobienie zakupów,
  • pojechanie do apteki,
  • organizacja wspólnych wycieczek.

Ruch drogowy — podstawowe różnice

Niemcy to kraj, który słynie z niezwykle rozwiniętej sieci dróg, autostrad i kultury jazdy kierowców. Pomimo braku ograniczeń prędkości na autostradach, u naszych zachodnich sąsiadów panuje szereg restrykcyjnych przepisów. Warto o nich pamiętać, ponieważ kary za niedostosowanie są o wiele wyższe niż w Polsce. Na przykład znak zakazu: według polskich przepisów obowiązuje on do skrzyżowania, natomiast w Niemczech trwa aż do znaku odwołującego. Oznacza to między innymi, że u naszych zachodnich sąsiadów panuje kategoryczny zakaz parkowania na chodnikach. Warto również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami na drogach. Niemcy zwracają również bardzo dużą uwagę na ekologię, w związku z czym w niektórych częściach kraju wprowadzone zostały tak zwane zielony strefy (Umwelt Zone). Pojazdy wjeżdżające na jej teren zobowiązane są do posiadania specjalnej plakietki, której kolor oznacza ilość wydalanych spalin do emisji. Wjazd do specjalnej strefy bez odpowiedniego oznaczenia może kosztować kierowcę nawet 40 euro mandatu.

Pozostałe przepisy drogowe

Poruszając się po niemieckich drogach, warto również pamiętać o ograniczeniu prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h poza terenem zabudowanym, 130 km/h na drogach ekspresowych i braku ograniczenia prędkości na autostradach. Kierowcy nie powinni zapominać o obowiązkowych elementach wyposażenia takich jak kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt i gaśnica. W przeciwieństwie do polskich przepisów drogowych, w Niemczech w ciągu dnia nie trzeba włączać świateł mijania, które są obowiązkowe jedynie w tunelach i podczas złych warunków pogodowych.

Pomimo tego, że prawo jazdy nie jest niezbędną rzeczą w wykonywaniu obowiązków opiekunki osób starszych, znacząco ułatwia pracę w Niemczech. Ten dokument zapewnia również dodatkowe możliwości opieki oraz wpływa na kwestię finansową.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top