Tagespflege, czyli opieka dzienna. Na czym polega?

Herznet24 Tagespflege osoby starsze

Jednym ze skutków starzenia się społeczeństwa jest ogromne zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Popularna stała się opieka osób starszych, jednak to nie jedyna z dostępnych możliwości. W przypadku seniorów, którzy nie chcą przebywać w domu stałej opieki lub ich stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie potrzebują ciągłego nadzoru, dobrym rozwiązaniem może być opieka dzienna. Przeczytaj tekst i dowiedz się, na czym polega ta usługa oraz jakie są jej plusy?

Jak działa opieka dzienna?

Miejsce spotkań seniorów w ramach opieki dziennej niejednokrotnie mylone jest z klubami seniorów, jednak profesjonalne ośrodki mają o wiele szersze zastosowanie. Dzienne domy pobytu często współpracują z domami pomocy społecznej i określane są jako miejsce spotkań, warsztatów oraz różnego rodzaju zajęć. Znaczącą różnicą pomiędzy domem stałej a dziennej opieki jest czas funkcjonowania ośrodka. Dzienne ośrodki zajmują się seniorami przez 8 godzin w ciągu dnia, co w praktyce oznacza, że osoby starsze z rana odbiera bus i następnie odwozi ich do domu po południu. Plan dnia uwzględnia nie tylko uczestnictwo w różnego rodzaju aktywnościach, ale również i ciepłe posiłki.

Uczęszczanie do dziennego domu opieki wcale nie musi również oznaczać rezygnacji z usług tradycyjnej opiekunki. W Niemczech podczas Tagespflege, czyli opieki dziennej, zatrudniona pomoc najczęściej zostaje w domu i wykonuje określone wcześniej obowiązki lub odpoczywa i oczekuje powrotu podopiecznych.

Jakie są plusy dziennej opieki?

Oczywistym i jednym z najważniejszych atutów uczęszczania seniorów do domów dziennej opieki jest ich aktywizacja. W trakcie zajęć seniorzy podtrzymują kontakt z innymi starszymi, a także integrują się i bawią poprzez:

  • gry,
  • warsztaty,
  • zajęcia ruchowe,
  • spacery.

Innym istotnym elementem jest również zwiększenie poczucia własnej wartości seniorów oraz motywacji — wygląd zewnętrzny ma dla nich duże znaczenie. Warto również pamiętać, że ośrodki dziennego przebywania oferują niejednokrotnie możliwość terapii czy rehabilitacji, co jest niezbędnym elementem dbania o zdrowie każdego seniora.

Dom dziennej pomocy to idealne rozwiązanie łączące kompleksową opiekę nad seniorami oraz ich aktywizację społeczną. To rozwiązanie nie tylko ułatwia pracę opiekunki, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na funkcjonowanie osób starszych. Czy Twój podopieczny uczęszcza do Tagespflege?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top