Terapia muzyką wspiera dobrostan osób starszych. Dzięki niej Senior łatwiej wyraża emocje, potrafi się lepiej skoncentrować i zyskuje lepsze samopoczucie. Coraz częściej po terapeutyczną moc muzyki sięgają ośrodki usprawniania leczniczego, czy domy opieki dla Seniorów. Muzyka świetnie sprawdza się w trakcie rekonwalescencji ruchowej Seniorów. Zmniejsza ból i napięcie mięśni i wpływa pozytywnie na emocje osób starszych. Zobacz, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą muzykoterapia.
Senior i muzyka – dobrana para!
Dzięki muzyce Senior ma szansę:
- zauważać, nazywać, odreagowywać emocje i wyrażać własne uczucia,
- ćwiczyć koncentrację i pamięć lub pełniej się zrelaksować,
- wyrażać własne „ja” (np. w towarzyszącym muzyce ruchu lub w innych dziedzinach sztuki),
- gromadzić energię w okresie rekonwalescencji lub zmniejszyć napięcie mięśni w trakcie terapii zaburzeń motoryki,
- poprawić ogólne samopoczucie,
- doświadczyć wsparcia psychicznego.
Senior i muzykoterapia: droga do homeostazy
Muzyka pozwala osobie starszej wyciszyć emocje lub je wyrazić. Działa na mózg w bardzo szerokim zakresie emocji (od radości i po strach). Uspokaja Seniora w stanie zbytniego pobudzenia, stymuluje w okresach apatii i przygnębienia. W rehabilitacji leczenie dźwiękami poprawia aktywność ruchową, łagodzi stres.
Słuchaniu muzyki towarzyszą jednak nie tylko zmiany w zachowaniu Seniora, ale też w fizjologii Jego organizmu. Zmiany częstotliwości bicia serca i oddychania, temperatury ciała, a nawet różnorakie reakcje skóry wpływają na autonomiczny (wegetatywny) układ nerwowy co wpływa na utrzymanie homeostazy organizmu.
Gdzie stosuje się muzykoterapię
Wpływ muzykoterapii na homeostazę organizmu doceniły już różne placówki medyczne. Wiele z nich korzysta z dobrodziejstw terapeutycznych muzyki.
Są to najczęściej:
- szpitale,
- domy opieki,
- świetlice.
Muzyka pomaga osobom starszym w łagodzeniu zaburzeń neurologicznych, kardiologicznych, czy oddechowych. Jest też doskonałą towarzyszką podczas różnego rodzaju rehabilitacji pourazowych.
Dowiedziono, że muzyka poprawia zdolności poznawcze. Badania, jakie przeprowadzili naukowcy z West Virginia University School of Public Health, dowodzą, że słuchanie muzyki i równoczesna medytacja i wpłynęły znacznie na poprawę pamięci i działań poznawczych. Badanie polegało na tym, że grupa 60 Seniorów z zaburzeniami poznawczymi miała medytować lub słuchać muzyki przez kolejne 12 tygodni po zaledwie…. 12 minut dziennie. Finalne wnioski pozwoliły stwierdzić, że i medytacja, i słuchanie muzyki wzmocniły procesy uwagi oraz prędkość przetwarzania informacji u Seniorów. Poprawa jakości objęła też takie aspekty życia osób starszych jak: sen, nastrój, samopoczucie, mniejszy poziom stresu.
Jaka muzyka jest najlepsza dla Seniora
Odpowiedź na to pytanie zna najlepiej ….sam Senior!
To może być dowolna muzyka, jaką Senior lubi (np. rozrywkowa, czy klasyczna).
Poniżej podpowiadamy, jakie utwory muzyki klasycznej pomagają w opiece nad Seniorem. W zależności od oczekiwanego efektu, można sięgnąć po różne utwory (bardziej aktywne lub pasywne):
- dla pobudzenia i wytężonej pracy mózgu dobrze jest sięgnąć po koncerty aktywne, np:
- Jan Sebastian Bach: koncert C-dur na harfę, wariacje Goldbergowskie, Aria na strunie G;
- Mozart: koncerty skrzypcowe 1, 2, 3, 4, 5, symfonia nr 29, 32, 39, 40, wszystkie kwartety smyczkowe, kontredanse, Sinfonia Concertante
- dla relaksacji i odreagowania korzystniejsze będą utwory pasywne takie jak: Gabriel Faure: Siciliana, Piotr Czajkowski: nokturn d-moll op.19 nr 4.
To, że jakiś utwór jest naszym ulubionym, może być związane ze zdolnością do zmiany stopnia pobudzenia i stanu autonomicznego układu nerwowego. Dlatego warto rozmawiać z Seniorem i obserwować Jego reakcje.
Aktywności muzyczne dla Seniora
- pisze własny (nawet krótki) tekst do ulubionej muzyki (podnosi to Jego kreatywność i sprawczość),
- gra na ulubionym instrumencie (to może być nawet improwizacja),
- dobiera muzykę do nastroju (lub za jej pomocą opisuje emocje, nie musi wtedy używać słów),
- tworzy różne prace plastyczne, czy rękodzielnicze przy akompaniamencie muzyki, która pobudza pracę mózgu,
- przywołuje pozytywne wspomnienia (pomocne będą tu pamiątki rodzinne, zdjęcia, czy historie z życia Seniora, które są mu szczególnie bliskie).
- ćwiczy w rytm muzyki, która dodaje mu energii,
- przedstawia innym Seniorom, znajomym, czy rodzinie swoją ulubioną muzykę, która może być po prostu pretekstem do rozmowy,
- tworzy własną, „muzyczną biblioteczkę”.
Słuchaj muzyki razem z Seniorem
Czy wiesz, jak muzyka może pomóc Ci wypełniać zadania Opiekunki?
Opieka nad osobami starszymi może, dzięki muzykoterapii, być rozwojowa również dla Ciebie.
Dzięki muzykoterapii masz szansę jeszcze lepiej rozwinąć w sobie zdolności:
- uważnego słuchania (np. gdy poznasz, jaki utwór jest ulubionym utworem Seniora i dlaczego nim jest – może dzięki temu Senior otworzy się przed Tobą),
- troskliwej obserwacji (np. gdy zauważasz reakcje Seniora na różnego rodzaju muzykę),
- organizowania i planowania (np. różnych ciekawych firma spędzania czasu przez Seniora).
Im bardziej kreatywnie podchodzisz do opieki nad osobą starszą, tym cenniejsze staje się Twoje doświadczenie. Przy okazji doświadczasz na sobie terapeutycznych korzyści muzykoterapii.
Muzykoterapia rozwija nie tylko podopiecznych, ale i same Opiekunki. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech może być naprawdę rozwojowa!
w Herznet24 łączymy potrzeby osób starszych i ich Opiekunek. Zajrzyj do nas i pracuj z nami!