Terapia muzyką wspiera dobrostan osób starszych. Dzięki niej Senior łatwiej wyraża emocje, potrafi się lepiej skoncentrować i zyskuje lepsze samopoczucie. Coraz częściej po terapeutyczną moc muzyki sięgają ośrodki usprawniania leczniczego, czy domy opieki dla Seniorów. Muzyka świetnie sprawdza się w trakcie rekonwalescencji ruchowej Seniorów. Zmniejsza ból i napięcie mięśni i wpływa pozytywnie na emocje osób starszych. Zobacz, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą muzykoterapia.
Dzięki muzyce Senior ma szansę:
Muzyka pozwala osobie starszej wyciszyć emocje lub je wyrazić. Działa na mózg w bardzo szerokim zakresie emocji (od radości i po strach). Uspokaja Seniora w stanie zbytniego pobudzenia, stymuluje w okresach apatii i przygnębienia. W rehabilitacji leczenie dźwiękami poprawia aktywność ruchową, łagodzi stres.
Słuchaniu muzyki towarzyszą jednak nie tylko zmiany w zachowaniu Seniora, ale też w fizjologii Jego organizmu. Zmiany częstotliwości bicia serca i oddychania, temperatury ciała, a nawet różnorakie reakcje skóry wpływają na autonomiczny (wegetatywny) układ nerwowy co wpływa na utrzymanie homeostazy organizmu.
Wpływ muzykoterapii na homeostazę organizmu doceniły już różne placówki medyczne. Wiele z nich korzysta z dobrodziejstw terapeutycznych muzyki.
Są to najczęściej:
Muzyka pomaga osobom starszym w łagodzeniu zaburzeń neurologicznych, kardiologicznych, czy oddechowych. Jest też doskonałą towarzyszką podczas różnego rodzaju rehabilitacji pourazowych.
Dowiedziono, że muzyka poprawia zdolności poznawcze. Badania, jakie przeprowadzili naukowcy z West Virginia University School of Public Health, dowodzą, że słuchanie muzyki i równoczesna medytacja i wpłynęły znacznie na poprawę pamięci i działań poznawczych. Badanie polegało na tym, że grupa 60 Seniorów z zaburzeniami poznawczymi miała medytować lub słuchać muzyki przez kolejne 12 tygodni po zaledwie…. 12 minut dziennie. Finalne wnioski pozwoliły stwierdzić, że i medytacja, i słuchanie muzyki wzmocniły procesy uwagi oraz prędkość przetwarzania informacji u Seniorów. Poprawa jakości objęła też takie aspekty życia osób starszych jak: sen, nastrój, samopoczucie, mniejszy poziom stresu.
Odpowiedź na to pytanie zna najlepiej ….sam Senior!
To może być dowolna muzyka, jaką Senior lubi (np. rozrywkowa, czy klasyczna).
Poniżej podpowiadamy, jakie utwory muzyki klasycznej pomagają w opiece nad Seniorem. W zależności od oczekiwanego efektu, można sięgnąć po różne utwory (bardziej aktywne lub pasywne):
To, że jakiś utwór jest naszym ulubionym, może być związane ze zdolnością do zmiany stopnia pobudzenia i stanu autonomicznego układu nerwowego. Dlatego warto rozmawiać z Seniorem i obserwować Jego reakcje.
Aktywności muzyczne dla Seniora
Słuchaj muzyki razem z Seniorem
Czy wiesz, jak muzyka może pomóc Ci wypełniać zadania Opiekunki?
Opieka nad osobami starszymi może, dzięki muzykoterapii, być rozwojowa również dla Ciebie.
Dzięki muzykoterapii masz szansę jeszcze lepiej rozwinąć w sobie zdolności:
Im bardziej kreatywnie podchodzisz do opieki nad osobą starszą, tym cenniejsze staje się Twoje doświadczenie. Przy okazji doświadczasz na sobie terapeutycznych korzyści muzykoterapii.
Muzykoterapia rozwija nie tylko podopiecznych, ale i same Opiekunki. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech może być naprawdę rozwojowa!
w Herznet24 łączymy potrzeby osób starszych i ich Opiekunek. Zajrzyj do nas i pracuj z nami!