Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Praca z małżeństwem – utrudnienie czy ułatwienie?

Małżeństwo Herznet24

Opieka nad osobą starszą nie jest łatwa. Seniorzy często zmagają się z licznymi chorobami i mniejszą sprawnością fizyczną. Tym większym wyzwaniem wydaje się być jednoczesna opieka nad parą. Praca z małżeństwem uważana jest przez jednych dobrą decyzją, a niektórzy od niej stronią. Jakie są plusy i minusy takiej oferty i na co zwracać uwagę?

Praca z małżeństwem — plusy

Jednym z niewątpliwych plusów pracy jako opiekunka małżeństwa jest wyższe wynagrodzenie. Może ono być nawet o kilkaset euro większe niż w przypadku pracy z jedną osobą. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że taki rodzaj pracy często niesie ze sobą zdecydowanie więcej obowiązków.

Opiekunka nie musi także zostawać sama ze wszystkimi obowiązkami, ponieważ do osób starszych często dochodzi dodatkowa opieka pielęgniarek czy rehabilitantów.

Seniorzy w Niemczech często mogą także otrzymać profesjonalny sprzęt, łóżka, podnośniki, uchwyty itp. To niejednokrotnie bardzo duże ułatwienie w organizacji pracy.

Kolejnym pozytywnym aspektem może być czerpanie dodatkowych informacji od współmałżonków, co może pomóc w zapewnieniu lepszej opieki. Seniorzy mogą się również nawzajem motywować, wspierać oraz okazywać czułość. Bardzo często osoby starsze są jednocześnie wspierane przez najbliższą rodzinę, co może być kluczowym czynnikiem ku ich lepszemu samopoczuciu. W częstych przypadkach opiekunka jest jedynie pewnego rodzaju pomocą, a pewną część obowiązków wykonuje jeden ze współmałżonków.

Praca z małżeństwem przyczynić się może także do większej ilości czasu wolnego opiekunki. Dzieje się tak dlatego, że para, po wykonaniu przez opiekunkę obowiązków, potrafi zająć się sobą nawzajem, porozmawiać, pograć w grę planszową czy pooglądać telewizję.

Minusy pracy z małżeństwem

Jednymi z najważniejszych cech, które powinna posiadać dobra opiekunka, są empatia oraz cierpliwość. W wyniku chorób lub podeszłego wieku niektórzy seniorzy mogą mieć zły humor bądź odczuwać pewne słabości fizyczne i psychiczne. W przypadku opieki nad małżeństwem należy więc szczególnie uzbroić się w cierpliwość.

Kolejnym czynnikiem, który wiąże się z pracą z małżeństwem, jest większa liczba obowiązków. Związane jest to z częstszym sprzątaniem, gotowaniem, robieniem zakupów, a także dbaniem o higienę podopiecznych. Obowiązki takie jak pomoc przy wstawaniu, ubieraniu się oraz codzienne funkcjonowanie seniorów, również będą wykonywane w większym zakresie w przypadku pracy z parą.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że każdy z wymienionych elementów pracy ze starszym małżeństwem, to często kwestia indywidualna. W niektórych przypadkach jeden ze współmałżonków może poczuć się zazdrosny lub chcąc pomóc będzie przeszkadzał. Częste kłótnie i konflikty pomiędzy małżonkami również mogą zniechęcać do podjęcia takiego rodzaju zlecenia.

Praca z małżeństwem związana jest z licznymi plusami oraz minusami. Często uzależniona jest także od indywidualnych przypadków. Każda opiekunka chcąca podjąć opiekę nad parą seniorów powinna dobrze rozważyć każdą z możliwych opcji.

Miłość zdjęcie utworzone przez gpointstudio – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top