Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Wyjazdy za granicę w dobie restrykcji

Restrykcje

Pandemia wywróciła świat do góry nogami. Od jej początków obywatele wszystkich krajów muszą się dostosować do nowych regulacji i zaleceń, by móc zminimalizować niebezpieczeństwo. Od miesięcy branża opiekuńcza spełnia te ograniczenia.

Kilka miesięcy wstecz…

Setki tysiące Polaków wyjeżdża do pracy do Niemiec, by opiekować się osobami starszymi, które – jak wiemy – są najbardziej zagrożoną grupą. Od czasów istnienia wirusa opiekunki i opiekunowie muszą każdorazowo wykonywać testy wjeżdżając do Niemiec bądź już będąc na terenie Niemiec i przejeżdżając z jednego miejsca pracy na drugie. Pamiętamy dobrze internetowe deklaracje wjazdu i obowiązek kwarantanny nakładany przy wjeździe do Polski, ale też i Niemiec.

Okres późnej jesieni i zimy, czyli największego szczytu pandemicznego, wymusił na opiekunach i opiekunkach przedłużenie swoich pobytów. Izolacja, strach i więcej obowiązków spowodowane ograniczeniem wizyt służby pielęgniarskiej również wpłynęły na ich stan psychiczny.

Zadania klientów

Dla wielu klientów niemieckich priorytetem jest to, by zachować środki ostrożności zarówno dla opiekunów jak i dla swojej matki/swojego ojca, a negatywny wynik testu daje ten spokój. To stało się kwestią naturalną, że opiekunowie robią test przed przybyciem do klienta, nawet jeśli od dawna znajdują się na terenie Niemiec lub – na życzenie klienta – nawet jeśli robili test przed wyjazdem do Niemiec, bo wielogodzinna podróż małym busem wprowadza przecież niepewność. Klienci dbają o bezpieczeństwo w miejscu pracy, zakupują maseczki, rękawiczki i środki dezynfekujące, przejmują robienie zakupów, ograniczają odwiedziny.

Aktualne informacje

Od 1.08.2021 obowiązują nowe regulacje, wg których wjazd do Niemiec jest możliwy tylko z negatywnym wynikiem testu. Z tego obowiązku zwolnione są osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy.
Oprócz tego nasi opiekunowie otrzymują oświadczenia potwierdzające wyjazdy w celach zarobkowych.
W Niemczech w wielu obszarach życia społecznego mogą brać udział tylko te osoby, które są zaszczepione/ozdrowieńcami lub mają negatywny wynik testu. Osoby bez tego nie mogą korzystać z basenów, siłowni, usług fryzjerskich, hoteli, dyskotek, wchodzić do restauracji, szpitali.

Pozytywy

Obecna czwarta fala może nieść za sobą nowe restrykcje dla osób wjeżdżających do Niemiec, jednak akceptacja tej sytuacji jest jedynym słusznym wyborem. Ten niepewny czas wpłynął pozytywnie na rynek opiekuńczy – coraz więcej rezygnuje z pracy „na czarno”, by mieć zapewnioną opiekę medyczną oraz bezpiecznie wyjechać za granicę do pracy. W czasie pandemii wzrosło zainteresowanie wśród Niemców, jeśli chodzi o opiekunki domowe. Wiele ośrodków opiekuńczych ograniczyło liczbę przyjmowanych pacjentów, a rodziny zwyczajnie obawiają się, że nie będą mogły odwiedzać swojej bliskiej osoby.

Warto więc się zastanowić, jakie wybory byłyby najlepsze dla naszych seniorów!

Kobieta zdjęcie utworzone przez azerbaijan_stockers – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top