Osoby, które z powodu choroby lub wieku zostały unieruchomione w łóżku, należy objąć szczególną opieką. Jednym z elementów leczenia są odpowiednio dobrane posiłki. O jakich zasadach pamiętać podczas ustalania diety dla osoby leżącej i jakich produktów unikać?
Na samym początku warto zwrócić uwagę na naczynia, w których będą podawane posiłki. Najlepiej sprawdzą się wygodne, posiadające podział na części talerze. Napoje powinno się z kolei podawać w kubeczkach z dzióbkiem. Dobrym rozwiązaniem może być także przenośny stolik, który ułatwi podawanie jedzenia.
Kolejną ważną kwestią jest regularność posiłków oraz ich ilość. Osobie leżącej powinno podawać się od 4 do 5 dań w ciągu dnia. Przygotowane potrawy powinny być ciepłe, lecz nie za gorące. Warto pamiętać o odpowiednio miękkich składnikach, aby ułatwić proces przeżuwania. Oprócz jedzenia bardzo ważnym elementem jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Zaleca się więc podawanie do 3 litrów płynów dziennie.
Najważniejszą zasadą diety dla osób leżących jest unikanie potraw smażonych i ciężkostrawnych. Nie powinny być one również zbyt mocno posolone i za ostre. Wskazuje się również ograniczenie cukru i tłuszczów zwierzęcych. Zakazanymi produktami są między innymi grube kasze i makarony, ciemne pieczywo czy rośliny strączkowe.
Jedną z najważniejszych zasad diety dla osoby leżącej jest lekkostrawność posiłku. W niektórych przypadkach zaleca się również podawanie jedzenia w formie półpłynnej lub płynnej. Podawane posiłki powinny zawierać duże ilości białka, błonnika oraz witamin.
Dieta osoby leżącej powinna posiadać duże ilości wapna oraz witaminy D. Wskazane dania to:
Oprócz tych elementów dieta powinna opierać się między innymi na sucharkach, chudych przetworach mlecznych, olejach roślinnych czy produktach pełnoziarnistych. Wskazuje się również podawanie drobnych kasz, makaronów czy ryżu. Bardzo ważnym elementem codziennej diety są także warzywa i owoce. Należy również pamiętać o pozostałych składnikach odżywczych takich jak cynk, magnez, a także witaminy z grupy B, C, E i A. Dobrym elementem żywienia jest także chude mięso oraz sery.
Dieta osoby leżącej powinna być urozmaicona i bogata w wiele składników odżywczych. Leżące osoby starsze często posiadają osłabiony apetyt, z tego względu posiłki powinny posiadać atrakcyjny zapach. Dobre jedzenie to również gwarancja na dobre samopoczucie oraz poprawę stanu zdrowia.