Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Dzień Jedności Niemiec! Poznaj znaczenie tego święta!

Święto Niemiec

Dzień Jedności Niemiec to państwowe święto ustanowione w rocznicę Zjednoczenia Niemiec 3. października 1990 roku. Jest to najważniejsze święto państwowe w Niemczech i co roku uroczystość odbywa się w Berlinie w okolicach Bramy Brandenburskiej, która jest jego symbolem.

Co się działo przed 1990 rokiem w Niemczech?

Cała Europa była podzielona na Wschód i Zachód. Obie części były oddzielone wielkim murem, a było to konsekwencją II Wojny Światowej. Mieszkańcy obu tych części nie mieli możliwości podróżowania i odwiedzania się nawzajem.

Co się wydarzyło 3. października 1990 roku?

W tym dniu w Berlinie został podpisany traktat zjednoczeniowy, dzięki któremu Wschodnia i Zachodnia część Niemiec połączyły się ze sobą. NRD przystąpiło do Republiki Federalnej Niemiec. Upamiętnieniem tego wydarzenia był upadek muru 9 listopada. Miastem gdzie rozpoczął się upadek muru jest Lipsk. To tam rozpoczęły się demonstracje i protesty przeciwko systemowi komunistycznemu. W dniu 9 listopada ilość osób biorących udział w manifestacjach urosła do gigantycznych rozmiarów. Pozwoliło to skutecznie sforsować Mur Berliński, a tym samym doprowadzić do zjednoczenia demokratycznych RFN i komunistycznych NRD.

Jak Niemcy obchodzą Dzień Jedności Niemiec?

W tym dniu pozamykane są wszystkie urzędy i instytucje, firmy oraz sklepy. Jest to czas gdzie ludzie bawią się i świętują z rodziną i ze znajomymi. W całym kraju organizowanych jest wiele konferencji poświęconych historycznym wydarzeniom. W tym dniu flaga Niemiec widoczna jest na najwyższych budynkach publicznych. W tym dniu odbywają się także liczne koncerty, spektakle teatralne, koncerty i debaty polityczne. Na scenie przy Bramie Brandenburskiej pojawiają się także świadkowie historycznych wydarzeń. Na budynkach przy Alexanderplatz wyświetlane są także filmy video przedstawiające przeszłe wydarzenia, które przywołują atmosferę rewolucyjnych wydarzeń.

Dlaczego Dzień Zjednoczenia Niemiec obchodzony jest 3. października?

Mur Berliński upadł 9 listopada 1989 roku. Pierwotnie ta data miała upamiętniać to święto, ale data ta jest zbieżna z dniem brutalnych działań przeciwko ludności żydowskiej na terenie III Rzeszy. W tym dniu nastąpiły także masowe zniszczenia żydowskich sklepów, domów i kościołów. 9. listopada upamiętnia dzień zagłady Żydów przez nazistów. Żeby uniknąć nakładania się tej daty, ustalono że 3. października obchodzona jest formalna rocznica świętowania Dnia Jedności Niemiec.

Czerwony zdjęcie utworzone przez www.slon.pics – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top