Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Potrzeby i emocje osób starszych

Potrzeby i emocje

Na różnych etapach życia człowiek ma indywidualne potrzeby, którym towarzyszą określone emocje. Z biegiem lat nie tylko zmieniamy się fizycznie i psychicznie, ale także emocjonalnie. Zmianie ulega też nasze postrzeganie świata, priorytety i potrzeby. Przejście na emeryturę często wiąże się z zaaklimatyzowaniem w nowej rzeczywistości, co niekiedy nie jest łatwe…Jakie więc seniorzy mają potrzeby i emocje? Skąd się biorą ich emocje? W jaki sposób je interpretować?

Jak zrozumieć potrzeby seniora?

To jak osoba starsza radzi sobie z problemami wynikającymi z indywidualnych potrzeb i emocji, zależne jest w głównej mierze od jej podejścia do życia, przeżyć i sytuacji w jakiej się znajduje.  Oprócz naturalnych potrzeb fizjologicznych, pojawiają się również potrzeby przynależności w społeczeństwie, duchowej satysfakcji, czy bliskości znajomych i rodziny. Każda osoba starsza chce by ją tolerowano, akceptowano, szanowano jak i traktowano jako indywidualną jednostkę. Seniorzy pragną być samowystarczalni, bądź wspierani w dążeniu do tego, gdyż nie chcą, żeby ich postrzegano jako uciążliwych dla otoczenia. Potrzebują jednak pomocy, ponieważ często codzienne czynności przerastają ich predyspozycje. Chcą by ich otaczano opieką miłością i wsparciem, co zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i integralności ze społeczeństwem.

Jakie emocje towarzyszą osobom starszym?

W zależności od empatii otoczenia, seniorzy borykają się z wieloma pozytywnymi bądź negatywnymi emocjami. Nowa sytuacja życiowa wywołuje strach przed zmianami, obawy o przyszłość i bezradność spowodowaną zbliżającą się jesienią życia. Odnalezienie się w innej niż dotychczas rzeczywistości nie jest łatwym zadaniem. Dlatego tak ważne jest by czuli się oni wspierani i szanowani. Głównie to środowisko, rodzina i przyjaciele mają wpływ na zarówno pozytywne jak i negatywne emocje. Samotność wywołuje bezsilność i odosobnienie, co z kolei wpływa na pogorszenie się stanu psychiki człowieka. Najczęściej prowadzi to do depresji, osłabienia funkcji motorycznych i pogorszenia często już mocno schorowanego organizmu. Wyznacznikiem emocji są osoby otaczające seniora, które towarzyszą mu w codziennym życiu. Często ogromną wdzięczność wśród osób starszych wywołuje najmniejszy gest ze strony otoczenia, takich jak: podanie herbaty, pomoc we wniesieniu zakupów czy zwykła sąsiedzka rozmowa.

Aby właściwie zinterpretować potrzeby i emocje osób starszych, wystarczy uważnie ich słuchać i obserwować. Często zdarzają się sytuacje, gdzie osoba starsza, schorowana, z różnymi dysfunkcjami, nie jest w stanie określić swoich potrzeb i emocji. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma. Warto w takich sytuacjach obserwować, jakie wysyła ona komunikaty niewerbalne. Metodą prób i błędów jak również poprzez bliższe poznanie, jesteśmy w stanie zrozumieć seniora i wyjść na przeciw jego oczekiwaniom.

<a href=’https://de.freepik.com/fotos/musik’>Musik Foto erstellt von wayhomestudio – de.freepik.com</a>

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top