Ubezpieczenie zdrowotne jest jedną z najważniejszych spraw, które należy załatwić przed wyjazdem za granicę. Jedną z najpopularniejszych opcji jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wyrabiana przez NFZ. Jest ona w pełni darmowa i może uchronić przed niechcianymi opłatami podczas pobytu za granicą. Co zapewnia karta EKUZ, czego nie refunduje i jak wygląda wizyta z tą kartą u lekarza w Niemczech?
Czym jest karta EKUZ?
Karta EKUZ jest dokumentem umożliwiającym korzystanie z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Wyrobić ją może każdy obywatel posiadający ubezpieczanie zdrowotne w Polsce. Sam proces jest natomiast bardzo szybki. Wystarczy wybrać się do pobliskiego oddziału NFZ, wypełnić wniosek i po kilkunastu minutach można odebrać dokument. Ważność karty uzależniona jest z kolei od statusu. Emerytom przysługiwać ona będzie nawet przez 5 lat, dla pozostałych ubezpieczonych ważność wynosi 12 miesięcy, natomiast bezrobotni mogą z niej korzystać przez 2 miesiące.
Działanie karty EKUZ w Niemczech
Posiadając kartę EKUZ na terenie Niemiec zyskujemy uprawnienia do korzystania z placówek medycznych należących do powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Darmową opieką obejmowane są takie przypadki jak:
- Nagłe zachorowania;
- Wypadki;
- Urazy;
- Zawał;
- Zatrucie;
- Wysoka gorączka.
Karta EKUZ jest przydatna zwłaszcza podczas sytuacji, które wiążą się ze znacznym pogorszeniem zdrowia czy nawet ryzykiem śmierci.
Pomimo szerokiej oferty, karta EKUZ ma też swoje ograniczenia. Jednym z nich jest brak pomocy w przypadku porodów i opieki poporodowej. W niektórych przypadkach trzeba będzie również dopłacić za usługi medyczne. W Niemczech obowiązuje dopłata 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Zgodnie z przepisami można w nim przebywać do 28 dni w ciągu roku. Karta EKUZ nie pokrywa również kosztów leczenia z wyższym standardem jak np. pokój jednoosobowy czy leczenie przez ordynatora. Kolejnym utrudnieniem jest również dopłata za leki na receptę, jednakże kwota ta waha się od 5 do 10 euro. Korzystając z opieki medycznej w Niemczech, należy wziąć pod uwagę fakt, że to od lekarza zależy, jakie działania zostaną uznane za refundowane, a jakie nie.
Wizyta u lekarza w Niemczech
Dużym zdziwieniem dla Polaków przebywających w Niemczech jest fakt, że nasi zachodni sąsiedzi nie posiadają publicznej kasy chorych. Przed pójściem do lekarza należy więc wybrać odpowiednią prywatną kasę jak np. AOK, BKK, IKK itp. Następnie należy upewnić się, czy lekarz ma podpisaną odpowiednią umowę z kasą chorych. Taką listę można otrzymać w lokalnej kasie Krankenkasse. Będąc już w przychodni okazujemy kartę EKUZ, dowód lub paszport i wypełniamy specjalny druk. Zawiera on takie informacje jak wybrana kasa chorych, czas pobytu w Niemczech, a także oświadczenie, że nie przyjechało się do Niemiec w celu leczenia. Należy pamiętać, że w nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio do szpitali. W przypadku braku odpowiednich dokumentów należy liczyć się z dodatkowymi kosztami w ramach usługi prywatnej.
Ważną zasadą wizyt u lekarza rodzinnego czy stomatologa jest konieczność zapłaty 10 euro za pierwszą wizytę w danym kwartale, natomiast kolejne wizyty z tego samego okresu nie są już płatne. Pomimo ograniczonego działania, karta EKUZ może być bardzo przydatna podczas pobytu w Niemczech i uratować nas w razie nagłych problemów ze zdrowiem.
Kobieta zdjęcie utworzone przez gpointstudio – pl.freepik.com