Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Jak zachęcić seniorów do spacerów?

Spacer Herznet24

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Zasada ta dotyczy zarówno osób młodych, jak i starszych. Podeszły wiek związany jest często z mniejszą sprawnością, a podjęcie wysiłku przez osobę starszą wydaje się nieraz niemożliwe. Idealnym rozwiązaniem może być spacer. Dowiedz się, w jaki sposób zachęcać seniorów do spacerów i dlaczego są tak ważne?

Dlaczego spacer jest ważny?

Ogólnie pojęty ruch fizyczny, spacery czy inne formy aktywności, to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Oprócz tego taka forma ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Ruch jest w stanie poprawić krążenie, zwiększyć odporność, a także wpłynąć na cały układ ruchowy. Ludzki organizm zdecydowanie bardziej woli regularne, mniej intensywne aktywności niż ciężkie treningi z dłuższą przerwą czasową. Podjęcie się zbyt trudnych aktywności może prowadzić do kontuzji i przemęczenia organizmu, co ostatecznie jedynie zniechęca do dalszego ruchu. Dużym atutem spacerów jest ich bezpieczeństwo, czyli niskie ryzyko kontuzji. Taka forma aktywności dodatkowo relaksuje, sprawia dużą przyjemność oraz odpręża.

Jak zachęcić seniorów do aktywności?

Aby zacząć spacerować niepotrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Często wystarczą jedynie wygodne buty i sportowy strój. Niektórzy fani technologii mogą się również zaopatrzyć w krokomierz. Może on mierzyć dotychczasowe postępy co będzie zachęcać do podejmowania dalszej aktywności fizycznej.

Dobrym sposobem zachęcania seniorów do spacerowania jest urozmaicanie aktywności. Od czasu do czasu warto zaprosić znajomych, co pomoże w integracji. Jeśli ktoś posiada zwierzęta, to wychodzenie z nimi również może być dobrą motywacją. Warto również zmieniać dotychczas przemierzaną trasę, poznać okoliczne lasy, parki i łąki. Ciekawym rozwiązaniem angażującym wiele mięśni jest nordic walking, czyli spacer z kijkami. Wspominaliśmy o tym wcześniej w tym artykule.

Pamiętajmy również, że starość nie musi oznaczać zamknięcia w czterech ścianach, nawet w przypadku różnych chorób. Osoby starsze potrzebujące dodatkowego wsparcia przy chodzeniu mogą korzystać z wszelakich udogodnień jak kule, laski czy balkoniki. Korzystanie z takiego sprzętu nie jest powodem do wstydu i warto przekonać osoby starsze do korzystania z takiej pomocy.

Spacery to prosta i idealna forma aktywności dla osób starszych. Warto zachęcać seniorów do wychodzenia z domu, ponieważ na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top