Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Niemcy i ich zwyczaje – to musisz wiedzieć

opiekunka herznet24 senior praca Niemcy opiekunka osób starszych

O tym, że podróże kształcą, wie chyba każdy, kto choć raz wybrał się za granicę. Ale czy każdy z nas pamięta, że wypada znać zasady panujące w konkretnym kraju, regionie? Bo – jak mówi stare porzekadło: Co kraj, to obyczaj. Dzisiaj przyjrzymy się zasadom i obyczajom panującymi w Niemczech.

Niemcy – o jakich zwyczajach warto wiedzieć

Niemcy są kierunkiem, który bardzo często wybierają Polacy, w tym Opiekunki osób starszych. Nasze narody mają wiele cech wspólnych, o czym pisaliśmy w artykule o tradycjach świątecznych. Mają też zgoła odmienne obyczaje i zasady. Jesteśmy ciekawi, czy już je znasz Przeczytaj i przekonaj się!

Niesamowicie istotnym kulturowo jest mocne przywiązanie Niemców do stosowania zwrotów grzecznościowych. Raczej nie spodziewaj się, że (nawet pomimo długiej znajomości) szybko przejdziesz na  „Ty” (du). Musisz wiedzieć, że ta forma zarezerwowana jest jedynie dla najbliższych znajomych oraz rodziny. Do Seniora (jak i do każdej innej osoby) zwracaj się więc per Pan/Pani (Sie). Jeśli chcesz dobrze wypaść w towarzystwie lub zrobić dobre pierwsze wrażenie – zapamiętaj tę zasadę.

Niemcy zwracają też uwagę na sposób, w jaki się witasz. Pamiętaj o prawidłowym geście powitania. A ten sprowadza się do tradycyjnego uściśnięcia dłoni. W Polsce na powitanie najczęściej całujemy się w policzek.  Niemcy ten gest mogą uznać za nietaktowny. Jak widzisz, raczej dominuje pewnego rodzaju dystans, a nawet powściągliwość w sferze powitania. Mniej wylewności = lepsze pierwsze wrażenie.

Z pewnością nie zaskoczy Cię zamiłowanie Niemców do porządku. To słynny, niemiecki Ordnung. Wiąże się nie tylko z systemem pracy, ale przekłada mocno na życie prywatne. Co to dla Ciebie oznacza? Nie spóźnij się na umówioną wizytę!

Niemcy kategorycznie nie tolerują spóźnień. W Niemczech bardzo ważne jest punktualność oraz przestrzeganie ustalonych planów, dlatego nie toleruje się nagłych zmian w harmonogramie. Z tego względu zawsze staraj się planować swoje działania tak, aby unikać odwoływania spotkań na ostatnią chwilę. Punktualność jest postrzegana jako wyraz szacunku i profesjonalizmu, a jej brak może być źle odebrany.

Gdy kogoś odwiedzasz buty, pozostaw na stopach. Na próżno będziesz szukać pantofli dla gości. Niemcy zazwyczaj nie oferują gościom kapci. Oznacza to, że gdy odwiedzasz kogoś w jego domu, powinieneś pozostawić buty na nogach, chyba że gospodarz zasugeruje inaczej. To zwyczaj, który może wydawać się niezwykły dla osób przyzwyczajonych do innych praktyk, ale ważne jest, aby dostosować się do lokalnych obyczajów, aby uniknąć nieporozumień i wykazać szacunek dla gospodarzy.

Niemcy – co jeszcze warto o nich wiedzieć

Savoir-vivre za nami. Co teraz? Podpowiemy Ci jeszcze kilka zasad, którymi kierują się Niemcy w codziennym życiu:

Gotówka – zabierz ją do Niemiec

Niemcy to jeden z europejskich krajów, w którym w dalszym ciągu gotówka jest głównym środkiem płatniczym. Może Ci się przydać zwłaszcza w małych restauracjach, sklepach czy kawiarniach, które nie zawsze mają dostęp do terminali. 

Piwo  – ulubiony trunek Niemców

Niemieckie piwo ma renomę jednego z najlepszych na świecie, a o markach takich jak: Augustiner, Erdinger, Paulaner czy Gaffel Kölsch słyszał chyba każdy. Święto piwa możesz celebrować podczas jesiennego, bawarskiego festiwalu Oktoberfest

Wszechobecny recykling

Ordnung już znasz. A czy wiesz, że dotyczy również kwestii recyklingu? Niemcy to jeden z najbardziej ekologicznych narodów świata, a sama segregacja śmieci ma nieco inne zasady niż w Polsce. Najczęściej możesz spotkać się z takim podziałem pojemników: 

  • żółte – opakowania, 
  • niebieski – papier, 
  • brązowy lub zielony – odpady biologiczne,
  • czarny – pozostałe odpady. 

W sklepach zapłacisz dodatkową kaucję za wszelki rodzaj butelek i puszek. Zgodnie z niemiecką myślą ekologiczną – po wypiciu napoju – pustą butelkę powinno się oddać do sklepu. 

Niedziela – czas ciastka i odpoczynku

Niedziela dla Niemców to dzień święty. Rzadkością są wtedy czynne sklepy, czy restauracje. Wyjątek stanowią jedynie piekarnie i cukiernie. Dlatego też niezwykle popularną niemiecką tradycją są (jak się pewnie domyślasz) niedzielne spotkania przy cieście i kawie. I tu nasze narody mają podobnie: ten zwyczaj praktykujemy też w wielu polskich domach. 

Gdy znasz cudze obyczaje, życie w innym kraju łatwiejsze się staje!

Niemcy są bardzo ciekawym kulturowo (i kulturalnie) krajem. Przekonaj się!

Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.

W Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości.  U nas je znajdziesz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top