Wiedza o osobach starszych — polecane książki

Książki polecane dla opiekunek osób starszych

Zawód opiekunów osób starszych powinien się opierać nie tylko na empatii i chęci pomocy, ale także na wiedzy. Seniorzy wymagają bowiem rzetelnej i umiejętnej opieki, a takiej nie można zaoferować bazując na schematach. Istotne jest więc pracowanie nad własnym rozwojem zawodowym. Umożliwiają to m.in. książki, dzięki którym możemy zagłębić się w tematykę opieki nad seniorami. Poniżej prezentujemy pozycje, z jakimi warto się zapoznać.

„Opieka nad seniorem” – Barbara Jakimowicz-Klein

Barbara Jakimowicz-Klein w kompetentny oraz prosty sposób opisuje i wyjaśnia sztukę opiekowania się osobami starszymi. Zajmowanie się seniorami, którzy nie są w pełni samodzielni, wymaga wytrzymałości oraz pogodzenia nowych zadań z prowadzeniem domu czy wychowywaniem dzieci. Pozycja doskonale obrazuje kwestię opieki nad seniorami oraz uświadamia jak istotne i trudne jest to zadanie. Książka odpowiada między innymi na poniższe kwestie:

  • Jak pogodzić opiekę nad seniorem z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci?
  • Co zrobić, gdy nie mamy możliwości zapewnienia właściwej opieki starszej osobie?
  • Gdzie szukać pomocy, kiedy nie jesteśmy w stanie pomóc bliskiej, starszej osobie?

Przeczytajcie tę wyjątkową książkę i poznajcie odpowiedzi na powyższe, ważne pytania jak i na wiele innych.

„Opieka nad osobami przewlekle chorymi w wieku podeszłym i niesamodzielnymi” – Elżbieta Szwałkiewicz, Dorota Talarska i Katarzyna Wieczorowska-Tobis

Książka ma charakter podręcznika medycznego i omawia wiele przypadłości wieku starczego. W tej pozycji przedstawiono między innymi metody rozwiązywania problemów zdrowotnych i pielęgnacyjnych u osób dotkniętych chorobami przewlekłymi w podeszłym wieku i niesamodzielnymi. Książka skierowana jest głównie do osób chcących rozpocząć pracę w zawodzie opiekuna medycznego, jednakże zawarta w niej wiedza przyda się każdej osobie chcącej poszerzyć swój zasób wiedzy z opieki nad starszymi.

„Opieka nad osobami starszymi. Wspierający i wspierani” – Zofia Szweda-Lewandowska

Dzieło przygotowane przez Zofię Szwedę-Lewandowską pokazuje świat i system opieki nad starszymi zarówno z perspektywy seniorów, jak i samych opiekunów. „Wspierający i wspierani” przedstawia problem deficytu wsparcia ze strony bliskich. Opisuje, jakie konsekwencje dla życia rodzinnego wiążą się ze świadczeniem pomocy potrzebującym krewnym, a przede wszystkim obrazuje, jak rodzinni opiekunowie osób starszych są obciążani obowiązkami opiekuńczymi. Książka zwraca również uwagę na nieformalne sieci wsparcia oraz porusza kwestię opiekuńczych usług – legalnych oraz wchodzących w skład tzw. szarej strefy. Zofia Szweda-Lewandowska wskazuje na możliwości usprawnienia wsparcia opiekuńczego poprzez odpowiednie wykorzystanie narzędzi, jakimi dysponują samorządy terytorialne, system pomocy społecznej oraz system ochrony zdrowia.

Każdą z powyższych pozycji można śmiało zaliczyć do obowiązkowych lektur branży opiekuńczej. Warto po nie sięgnąć, aby poszerzyć swoją wiedzę i zapewnić seniorom jak najlepszą jakość usług.

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu