Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech, które musisz znać!

Zwyczaje_Herznet24

Poznaj zwyczaje wielkanocne w Niemczech!

Niemcy całkiem inaczej celebrują zwyczaje wielkanocne niż Polacy. Niektóre ich tradycje mogą być bardzo zaskakujące. W praktyce nasi zachodni sąsiedzi zaczynają świętować już w Wielki Piątek, a kończą w poniedziałek, ponieważ to wynika z naszych różnic kulturowych.

W Polsce przygotowania do Świąt Wielkanocnych kojarzą się z postem i nabożeństwem kościelnym. Natomiast w Niemczech przygotowywania rozpoczynają się w domach. Nasi zachodni sąsiedzi ozdabiają swoje ogrody kolorowymi wydmuszkami i gałązkami.

Jak Niemcy obchodzą Święta Wielkanocne?

Tradycja wielkanocna rozpoczyna się już czwartek, gdy nasi zachodni sąsiedzi malują jajka na zielono i koniecznie muszą zjeść coś zielonego, np. nowalijki. Stąd wywodzi się nazwa „Zielony Czwartek”.

Wielki Piątek jest dniem świętowania. W tym dniu Niemcy organizują huczne imprezy z tańcami. Ze względu na świąteczny charakter Wielkiego Piątku sklepy i restauracje w tym czasie są nieczynne.

W Sobotę Wielkanocną w Polsce święcimy pokarmy – ale nie w Niemczech. Nasi sąsiedzi zza Ordy wieczorną porą rozpalają przy kościołach ogniska, od których podpalają świece paschalne. Te natomiast towarzyszą im przez resztę Świąt Wielkanocnych. Następnym popularnym rytuałem w Niemczech jest obrzęd ognia. W tym czasie są podpalane drewniane koła, które toczą się z góry, rozciągając za sobą długą smugę ognia. Toczący się pierścień symbolizuje słońce i zwiastuje koniec zimy/początek wiosny.

Niedziela Wielkanocna jest bardzo podobna w obrzędach do tradycji polskiej. W tym dniu dzieci szukają słodyczy i jajek schowanych przez wielkanocnego zajączka w domach i ogrodach, który spełnia dziecięce życzenia. Na stołach widnieją jajka, wędliny, pasztety i pyszne ciasta.
Nasi zachodni sąsiedzi traktują Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny bez wątpienia jako dni odpoczynku i odwiedzin rodziny, dlatego bardzo często wyjeżdżają poza stałe miejsce zamieszkania.

Ciekawostki wielkanocne:

  • Stukanie się jajkami: każdy członek rodziny wybiera dla siebie pisankę i stuka się nią z każdym z domowników. Wygrywa ten, kto ma najmocniejszą skorupkę jajka; – Wielki Piątek i Wielka Sobota noszą w Niemczech miano cichych dni, ponieważ wtedy jest zakaz używania dzwonów kościelnych;
  • Tylko na Bawarii możemy zauważyć zwyczaj święcenia palm;
  • W niektórych miastach Niemcy organizują procesje konne.

*Zdjęcie <a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/ludzie’>Ludzie zdjęcie utworzone przez prostooleh – pl.freepik.com</a>

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top