Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Nocne wstawanie u osób starszych

Nocne wstawanie Herznet24

Zaburzenia snu są częstym zjawiskiem wśród osób starszych. Wraz z wiekiem w organizmie wytwarza się coraz mniej hormonu odpowiedzialnego za sen, czyli melatoniny. Przyczyn nocnego wstawania może być wiele. Część spowodowana jest chorobami, a czasem związane jest to po prostu z podeszłym wiekiem. Co najczęściej powoduje nocne wstawanie u osób starszych i jak sobie z nim radzić?

Dlaczego sen jest tak ważny?

Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen się zmniejsza. Dorośli potrzebują zazwyczaj od 5 do 8 godzin, natomiast osobom starszym wystarcza od 3 do 4. Seniorzy mają zazwyczaj płytszy sen, a także mogą dokładniej pamiętać sny, posiadając czasem wrażenie, jakby wcale nie spali. Potrzebują również nieco więcej czasu na zaśnięcie. Warto więc zadbać o dobry sen osób starszych, ponieważ znacząco wpływa on na układ nerwowy. Dzięki temu organizm ma możliwość poprawnej regeneracji i zyskuje szansę na poprawne funkcjonowanie w ciągu dnia.

Nocne wstawanie — przyczyny

Powodów, dla których osoba starsza wstaje w nocy, może być wiele. Jedną z najczęstszych przyczyn jest samotność. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago wykazały, że im bardziej samotna jest osoba starsza, tym może mieć bardziej niespokojny sen. Ma to ogromne znaczenie na ich późniejszą nocną aktywność. Kolejną przyczyną jest odczuwany przez osoby starsze ból lub różnego rodzaju dolegliwości. U seniorów pojawiać się mogą skurcze mięśni, bóle stawów, duszności czy potrzeba oddania moczu. Nocne wstawanie związane jest także z przyjmowanymi lekami, które znacząco ingerują w układ nerwowy. Zaburzenia snu spowodowane są czasem przez depresję lub stany lękowe, które również mogą być poważną dolegliwością seniorów. Oprócz tego osoby starsze mogą cierpieć na inne problemy uniemożliwiające prawidłowy sen. Są to między innymi:

  • Bezsenność;
  • Bezdech senny;
  • Nykturia, czyli częste oddawanie moczu w nocy;
  • Zespół niespokojnych nóg.

Skuteczne działania na lepszy sen

Aby poprawić sen, nie potrzeba skomplikowanych działań. Pierwszą zasadą jest zjedzenie lekkiej kolacji, a także unikanie kawy, herbaty czy ciężkich posiłków przed snem. Warto również praktykować aktywność fizyczną w ciągu dnia taką jak np. spacer. Z kolei przed zaśnięciem warto wywietrzyć sypialnię i dokładnie zasłonić okna. Dobrze jest również zadbać o odpowiednią temperaturę, w której osoba starsza będzie się czuła komfortowo. Kolejną istotną kwestią jest postawienie szklanki wody koło łóżka, aby ograniczyć ewentualne wstawanie w nocy. Niezwykle ważnym elementem dobrego snu jest odpowiednio dobrany materac i poduszka. Osoby starsze rzadko wymieniają te elementy, dlatego warto zadbać o to, żeby były dopasowane do krzywizny ciała. Zaleca się również ograniczenie oglądania telewizji przed snem.

Stosując te zasady, można znacząco poprawić jakość snu i ograniczyć nocne wstawanie. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zaburzenia snu związane są z przewlekłymi chorobami fizycznymi lub psychicznymi, dlatego nie wolno zapominać o kontrolach lekarskich.

Ręka zdjęcie utworzone przez shurkin_son – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top