Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Inkontynencja – temat tabu?

Inkontynencja

Inkontynencja jest problemem wstydliwym, który częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jeszcze do niedawna nietrzymanie moczu bądź kału, było tematem pomijanym. Współcześnie coraz więcej słyszy się o tej chorobie.

Inkontynencja moczowa

Nietrzymanie moczu jest krępującym i niezwykle uciążliwym problemem, niezależnym od nas samych. W momencie, gdy pęcherz jest przepełniony, mózg otrzymuje sygnał, który przekazuje do mięśni dna miednicy. Te zaś rozluźniają się i pozwalają tym samym na kontrolowane przez nas oddanie moczu. Jeżeli jednak którykolwiek z tych etapów zostaje zaburzony, mówimy o nietrzymaniu moczu. Inkontynencja jest uznawana za chorobę, którą w większości przypadków można skutecznie leczyć.

Wyróżniamy:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje wówczas, gdy mięśnie dna miednicy są osłabione. Zdarza się najczęściej podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, aktywności fizycznej, czy nawet kichania.
  • Uczucie nagłego parcia na pęcherz – pojawia się silna potrzeba oddania moczu, której nie jesteśmy w stanie powstrzymać.
  • Przepełnienie pęcherza – dotyczy głównie mężczyzn cierpiących na przerost prostaty, która utrudnia regularne oddawanie moczu.
  • Inkontynencja pomikcyjna -oznacza niecałkowite oddanie moczu, co powoduje wypływanie moczu z opóźnieniem.

Inkontynencja kałowa:

Jest to mimowolne i bezwiedne oddawanie stolca. Najczęściej jest wynikiem schizofrenii lub zaburzeń na tle świadomości.

Przyczyny

  • powikłania związane z ciążą oraz porodem
  • nieleczona zaawansowana choroba hemoroidowa
  • ostre zapalenie jelita grubego
  • powikłania po zabiegach chirurgicznych
  • udar mózgu, urazy rdzenia kręgowego
  • stwardnienie rozsiane

Leczenie

Większość przypadków można skutecznie leczyć. Form leczenia jest wiele począwszy od ćwiczeń mięśni dna miednicy, interwencje chirurgiczne i farmakologiczne, po zmianę stylu życia. Bowiem eliminując sytuacje sprzyjające nietrzymaniu moczu, jesteśmy w stanie zapewnić sobie większy komfort życia codziennego. Duże efekty przynosi również fizykoterapia, zawierająca zabiegi elektrostymulujące. Przede wszystkim poprawiają one siłę i masę kluczowych mięśni.

Magneto-stymulacja zaś poprawia przepływ krwi, łagodzi stany zapalne oraz aktywizuje zaburzoną funkcjonalność nerwów. Jest to dodatkowe wsparcie podczas przywracania prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Odpowiednia ocena lekarska stanu zdrowia i indywidualny plan leczenia jest w stanie złagodzić bądź skutecznie wyleczyć dolegliwości.

Bez względu na rodzaj inkontynencji i przyczynę jej występowania, chory powinien zgłosić się do lekarza w celu dokładnej diagnozy i podjęcia leczenia. Przede wszystkim bardzo pomocne w codziennym życiu są wszelkiego rodzaju wkładki i bielizna chłonna. Inkontynencja nie oznacza bowiem, że powinniśmy odizolować od społeczeństwa. Jednak większość ludzi czując wstyd i bezsilność tak właśnie postępuje. Oddalają się oni od przyjaciół i znajomych. Z obawy przed podjęciem leczenia, są gotowi zrezygnować z życia towarzyskiego i rodzinnego.

*Zdjęcie <a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/dom’>Dom zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com</a>

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top