Jedną z najczęstszych przyczyn starzenia się organizmu jest stopniowe pogarszanie się pamięci. Warto zaznaczyć, że istnieją trzy rodzaje zapamiętywania: pamięć bezpośrednia, pamięć krótkotrwała oraz długotrwała. Proces starzenia najczęściej dotyka jednak pamięci krótkotrwałej, która dotyczy między innymi okresowego zapamiętywania informacji. Jakie są przyczyny zapominania u osób starszych i jakie są metody na ćwiczenie pamięci? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Oprócz wspomnianej pamięci krótkotrwałej wyróżnia się dwie dodatkowe kategorie umiejętności rejestrowania wydarzeń. Pierwszym rodzajem jest pamięć bezpośrednia, która związana jest ze spostrzeżeniami, natomiast jako drugą zalicza się pamięć długotrwałą, która odpowiada za wieloletnie wspomnienia. Niestety, ale znikoma lub zerowa aktywność organizmu przyczynia się właśnie do problemów z zapamiętywaniem oraz do zaburzeń umiejętności poznawczych. Co ciekawe, zmniejszona koncentracja czy problemy z nauką lub kojarzeniem spowodowane są również kwestią mniejszej masy mózgu oraz obniżoną liczbą połączeń międzykomórkowych. Na gorszą kondycję mózgu może wpływać między innymi:
W przypadku umiarkowanych problemów z pamięcią najczęściej stosuje się farmakoterapię. To, czy pacjent nadaje się do stosowania tej metody, określa podstawowe badanie pamięci. Polega ono na wykonywaniu prostych czynności przez seniora, takich jak liczenie lub pisanie. Głównym działaniem przypisywanych leków jest więc poprawa możliwości pamięci.
Warto zaznaczyć, że środki medyczne to tylko jedna z wielu możliwości wpłynięcia na proces zapamiętywania. Niezwykle skuteczną i popularną metodą jest stosowanie codziennych ćwiczeń. Opiekunki osób starszych mogą zaproponować swoim podopiecznym liczne aktywności. Zaliczyć do nich można między innymi:
Na koncentrację wpływa również zmiana diety czy unikanie alkoholu. Częste spożywanie ryb, owoców morza, warzyw i owoców, czyli produktów, które zawierają duże ilości antyoksydantów, znacząco wpływa na kondycję umysłową seniorów.
Należy również zwrócić uwagę na to, że ćwiczenie pamięci u osób starszych powinno wiązać się z aktywnością fizyczną oraz spotkaniami towarzyskimi. Ruch nie tylko poprawia krążenie, ale również zmniejsza stres i wzmacnia stan komórek nerwowych. Drogie opiekunki, pamiętajcie więc o odpowiedniej aktywizacji swoich podopiecznych!