Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Senior bliżej Natury. Świerk zwyczajny

opieka senior praca Niemcy opiekunka osób starszych herznet24

Świerk to symbol świąt Bożego Narodzenia. Dzisiaj chcemy Ci przedstawić to szacowne drzewo nie tylko w świątecznej odsłonie. Poznaj niebywałą moc świerku! Zobacz, jak dzięki niemu Senior może poprawić swoje samopoczucie. I Ty także!

Świerk w medycynie ludowej

Od wieków po świerk sięgano w medycynie ludowej. Uważano go za święte drzewo, otaczano czcią, wykorzystywano do wielu obrzędów. Często sadzono je przed domem, aby stanowiło zaporę przed złymi mocami, urokiem, czarami. Świerk symbolizował wytrzymałość, wytrwałość, ale też nadzieję i odnowę. Wierzono, że może dodać wewnętrznej energii i siły. Mówi się, że świerk pomaga przezwyciężać lęki i dodaje pewności siebie.
Do dziś gałązki i szyszki świerkowe stosujemy w dekoracjach świątecznych, przynoszą nam bowiem do domu zapachu lasu. Rozgrzewający, energetyczny charakter świerka podnosi na duchu. Słowianie uważali świerki jako drzewa magiczne i lecznicze. Wierzono, że przynoszą szczęście i chronią przed złem. Nie ścinano ich w obawie przed sprowadzeniem nieszczęścia

Świerk jest ważny w naszej tradycji bożonarodzeniowej, ponieważ stanowi nieodzowny element świątecznych przygotowań. Pierwowzorem bożonarodzeniowego drzewka były dawniej gałązki świerkowe lub jodłowe. Dekorowano nimi izby. Ich zieleń symbolizowała odnowę, zwycięstwo odradzającego się życia i była zapowiedzią obfitych plonów. Tradycyjne choinki przywędrowały zaś do Polski z ziem alzackich podczas zaboru pruskiego (czyli na przełomie XVIII i XIX w.)

Św. Hildegarda już kilka wieków temu wiedziała, ile mocy ma w sobie świerk. Zalecała na katar nalewkę z igieł świerkowych na miodzie. 

Świerk nie taki zwyczajny

W Polsce lasy świerkowo zajmują ok. 6,2% powierzchni leśnej, można by rzec, że niewiele.  Ale mimo tego świerk jest cennym gatunkiem dla gospodarki leśnej. Ma miękkie drewno i dlatego stosuje się go m.in. do produkcji papieru i rezonansowych pudeł instrumentów muzycznych. Wiele ciekawostek o świerku znajdziesz z w tym artykule.

Czy wiesz, że drewno świerkowe wydaje charakterystyczne trzaski podczas palenia? To dlatego, że ma w sobie dużą ilość pęcherzy żywicznych. Albo, że legendarne skrzypce Stradivariego powstały z drewna świerkowego pochodzącego z Czech? Jeśli Twój Senior ma w domu kominek poszukaj w okolicy drewna świerkowego. Wydaje podczas spalania naprawdę wspaniałe odgłosy!

Najcenniejszą substancją jest olejek terpentynowy. Ale uwaga! Długo stosowany może podrażniać śluzówkę żołądka i obciążać nerki. Dlatego wewnętrznie preparaty ze świerku przyjmuje się doraźnie, przez krótki czas, zwracając uwagę na dawki.

Jak Senior może skorzystać z mocy świerka

Syrop — z pokrojonych młodych pędów świerku, które w dość dużym słoiku układamy warstwami na przemian z cukrem. Potem słoik zakręcamy i na kilkanaście dni odstawiamy go w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu można wstrząsnąć słoikiem. Po tym czasie gotowy syrop należy przelać do innego mniejszego słoiczka lub buteleczki, trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu, pić jedną łyżeczkę dwa razy dziennie.

Odwar — robi się go następująco: 1 łyżeczkę suszonych pędów świerku lub igieł należy zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 5-7 minut. Potem należy odcedzić, pić 2 razy dziennie 2-3 łyżki.

Kąpiel — kąpiel z igliwia warto przygotować w przypadku bólów reumatycznych, mięśniowych, stawów czy nerwobóli. 2 łyżeczki zalać litrem wrzącej wody, gotować kwadrans, odcedzić i dodać do wody w wannie. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut.

Senior a właściwości lecznicze świerka

Spacer po świerkowym lesie odkaża drogi oddechowe. To dlatego, że w igłach i żywicy świerku znajdują się olejki eteryczne, które odpowiadają za działanie terapeutyczne  przeciwdrobnoustrojowe i antyseptyczne). Świerk ma przyjemny, orzeźwiający zapach. Bardzo dobrze działa na płuca: zmniejsza przekrwienie, rozrzedza śluz, ułatwia odkrztuszanie, oczyszcza, rozgrzewa, osusza. Jeśli to tylko możliwe zabierz Seniora na krótki spacer po lesie, a zobaczysz, że znacznie poprawi się Jego samopoczucie.

Napary i odwary leczą choroby układu oddechowego i oczyszczali organizm. Olejki i przetwory świerkowe stosowane na skórę pobudzają krążenie, rozgrzewają, łagodzą bóle mięśni, stawów i nerwobóle.

Ale to nie wszystkie właściwości świerka. Ma również działanie:

  • przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze
  • przeciwbólowe, wykrztuśne, rozrzedzające flegmę
  • żółciopędne, moczopędne.

Senior z pewnością doceni zapach, moc i piękno świerkowego drzewka, gdy na szteli zagości jako bożonarodzeniowy symbol! 

Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.

Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości.  U nas je znajdziesz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top