Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Co oznacza słowo „medyczny” w opiece?

Medyczny Herznet24

Nowe ustalenia wprowadzone przez Angelę Merkel dotyczące wynagrodzeń dla Pflegedienst spowodowały nie lada zamieszanie wśród opiekunek osób starszych. Jest to sprawa o tyle kontrowersyjna, że dotyczy jedynie osób z sektora medycznego, do którego opiekunki się nie zaliczają. Jakie są różnice pomiędzy pielęgniarką a opiekunką i co wchodzi w zakres ich obowiązków?

Pflegedienst a opiekunka osób starszych — główne różnice

Pflegedienst to niemiecki odpowiednik pielęgniarki, która jest ściśle związana z tamtejszym systemem opieki medycznej. Wśród klientów często można spotkać sytuację, w której w jednym domu pracuje jednocześnie polska opiekunka osób starszych i pielęgniarka. Współpraca pomiędzy tymi osobami jest bardzo ważna i nieraz kluczowa w kontekście skutecznego zajmowania się osobą starszą. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi zawodami jest wykształcenie i uprawnienie Pflegedienst do wykonywania czynności medycznych. Aby zdobyć niemieckie uprawnienia, należy ukończyć odpowiednie certyfikaty i kursy.

Czynności, których nie może wykonywać opiekunka

Jedną z najważniejszych zasad, którą musi się kierować opiekunka osób starszych, jest kategoryczny zakaz podejmowania decyzji za lekarza. Związane jest to przede wszystkim z przyjmowanymi przez podopiecznego lekami, tego, w jakich ilościach należy je przyjmować oraz kiedy je zażywać. Kolejnym elementem jest zakaz podawania zastrzyków i kroplówek. Takie decyzje mogą być bardzo niebezpieczne w kontekście zdrowia pacjenta. Następnym ograniczeniem jest zakaz zmiany opatrunków. Takie działanie również klasyfikuje się jako czynność medyczną. Oprócz tego opiekunka nie może wykonywać takich funkcji jak:

  • pomiar cukru;
  • wykonywanie zabiegów;
  • kontakt z płynami, krwią czy wydzielinami.

Zakres obowiązków opiekunek

Pomimo ograniczeń w kwestiach medycznych, opiekunki osób starszych pełnią bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu podopiecznych. Jednym z ich podstawowych obowiązków jest pomoc seniorom w utrzymywaniu higieny osobistej. Związane jest to z myciem, czesaniem, goleniem czy nakładaniem kosmetyków. Bardzo ważnym zadaniem opiekunek są również kwestie związane z codziennym funkcjonowaniem, czyli pomoc przy wstawaniu, chodzeniu, wsiadaniu i zsiadaniu z wózka inwalidzkiego i tym podobne czynności. Kolejną istotną kwestią jest wsparcie osób starszych w przyjmowaniu posiłków i napojów.

Pomimo tego, że opiekunka nie posiada tych samych praw co Pflegedienst, to może bardzo mocno przyczynić się do lepszego samopoczucia podopiecznego. Opiekunka osób starszych ma prawo zgłaszać personelowi i rodzinie reakcji seniora na leki, a także pilnować ich przyjmowania. Po odpowiednim przeszkoleniu przez pielęgniarkę może również podawać gotowe, jednorazowe zastrzyki na cukrzycę lub przeciw zakrzepom.

Liebe Foto erstellt von rawpixel.com – de.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top