Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Dzieci i seniorzy – co ich ze sobą łączy?

Dzieci i seniorzy

Istnieją różne zależności łączące poszczególne pokolenia. Bardzo ważne jest kształtowanie postawy dzieci w stosunku do seniorów. Równie ważne jest też to, co dzieci potrafią wnieść w życie osób starszych. Dzieci i seniorzy nawzajem się uzupełniają, rozumieją i potrafią każdy dzień zmienić w czas wyjątkowy.

Relacje międzypokoleniowe

Zależności łączących dwa pokolenia jest wiele. Począwszy od wspólnych potrzeb przez integracje po obopólną naukę i szczerą zabawę.

Wspólne potrzeby

Zarówno i dzieci i seniorzy mają szeroką gamę identycznych potrzeb. Bardzo ważna jest obecność drugiej osoby. Towarzystwo sprawia, że znika samotność, uczucie pustki i odosobnienia. Wspólne spędzanie czasu rozmaite gry i zabawy nie tylko wypełniają dzień, ale również uczą otwartości tolerancji, cierpliwości i szacunku. Tak więc korzyści czerpią zarówno dzieci, jak i osoby starsze,

Wspólne zabawy a nauka

Dla dzieci zabawa jest także wspaniałą nauką. Lepienie z plasteliny, rysowanie malowanie czy rozmaite gry są dodatkowo swoistym treningiem zdolności manualnych i intelektualnych tych dwóch pokoleń.

Integracja a zdrowie

Zarówno spacery na świeżym powietrzu, czytanie bajek, czy pieczenie ciasteczek ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Osoby starsze czują się potrzebne, zmotywowane do prac, które w pojedynkę stają się mniej atrakcyjne. Opieka nad dziećmi sprawia, że ludzie starsi nie myślą o swoim wieku, i przeszkodach zdrowotnych. Żywiołowość dzieci, ich wciąż nowe pomysły, radość z odkrywania świata, śmiech i mnóstwo energii sprawia,że osoba starsza zyskuje ogromną motywację do dalszego życia, a co za tym idzie poprawia się ich zdrowie psychiczne. Psychika zaś jak wszyscy wiemy ma ogromny wpływ na samopoczucie.

Coraz częściej słyszymy o dziennych domach pobytu seniora, połączonych z domami dziecka. Dzieci uczą się tolerancji, szacunku, otwartości oraz empatii dla starszego pokolenia, i chorób jakie niesie za sobą sędziwy wiek. Seniorzy zaś zyskują towarzystwo i szansę na namiastkę rodziny. Często bowiem są to ludzie samotni, odizolowani od świata i wycofani społecznie.

Seniorzy bardzo często wracają do aktywności zawodowej motywowani pracą z dziećmi. Przebywanie w świetlicach, bibliotekach, uczestniczenie w warsztatach, czy opieka nad dziećmi, dają im cel w życiu.

Tak więc zarówno dzieciom jest potrzebny kontakt z seniorami, jak i osobom starszym przebywanie z najmłodszymi.

*Zdjęcie<a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/milosc’>Miłość zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com</a>

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top