Senior może czuć się gorzej, kiedy proces starzenia dotyka sfery pamięci (zwłaszcza tej krótkotrwałej). Pojawiają się przygnębienie, złość i frustracja. Sprawdź, jak możesz poprawić pamięć Seniora w łatwy i przyjemny dla niego sposób.
Senior i pamięć – dlaczego warto ją ćwiczyć
Regularne ćwiczenia mózgu to najprostszy (i zarazem najskuteczniejszy) sposób, by jak najdłużej utrzymać umysł Seniora w dobrej kondycji. Jako Opiekunka osoby starszej możesz ćwiczyć z Seniorem w domowym zaciszu, na powietrzu, w towarzystwie rodziny, czy znajomych Seniora. Polecamy: zacznij ćwiczyć z Seniorem. Nawet jeśli jeszcze nie zauważyłaś u Niego żadnych objawów utraty pamięci.
Dzięki takim ćwiczeniom Senior zyska wiele korzyści.A są to:
- poczucie bycia aktywnym i młodszym,
- rozwój nowych umiejętności,
- lepszy nastrój, optymistyczne myśli,
- patrzą w przyszłość,
- większa samodzielność i niezależność.
Jako Opiekunka osób starszych masz wpływ na to, aby zapobiegać ewentualnemu pogorszeniu się pamięci Seniora. Prawda, że to budujące zadanie?
Senior i ćwiczenie pamięci – przykłady
W niektórych przypadkach zdarza się, że przy problemach z pamięcią Seniorowi będą potrzebne leki. Ale środki medyczne to tylko jedna z wielu możliwości poprawy procesu zapamiętywania.
W tym artykule skupimy się przede wszystkim na prostej i niezwykle skutecznej metodzie codziennych ćwiczeń. Jako Opiekunka osób starszych możesz śmiało sięgać do tych aktywności. Poniższe ćwiczenia na szczęście nie są na receptę! I nie mają przeciwwskazań:-) Najważniejsze, by Senior czuł przyjemność z ćwiczeń – dzięki temu chętnie weźmie w nich udział.
Wśród aktywności dobrych dla mózgu znajdziesz:
- rozwiązywanie krzyżówek,
- grę na instrumencie,
- grę w szachy,
- liczenie w pamięci,
- czytanie książek
- spotkania towarzyskie (okazje do rozmów),
- wyjście do teatru czy muzeum,
- zapamiętywanie numerów telefonu (np osób z rodziny) lub listy zakupów,
- powtarzanie krótkich fragmentów tekstu (np. z ulubionej piosenki)
- grę w karty, skojarzenia,
- aktywność ruchowa (dostosuj ją do możliwości Seniora),
- naukę nowego języka lub czynności.
Na koncentrację wpływa również dobrze zbilansowana dieta i unikanie alkoholu.
Dobre dla osób starszych są:
- Częste spożywanie ryb, owoców morza, warzyw i owoców (czyli produktów, które zawierają duże ilości antyoksydantów)
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- orzechy,
- mięso wołowe i wieprzowe, ryby oraz jaja.
Pamiętaj tylko, że dieta Seniora nie może być zbyt tłusta ani wysokokaloryczna. Przede wszystkim powinna być dostosowana do stanu zdrowia i ewentualnych zaleceń lekarza.
Jako Opiekunka osoby starszej zadbaj o swoje pozytywne podejście i zaangażowanie. Przedstaw Seniorowi pomysł ćwiczeń w ciekawy sposób, wyjaśnij, jak będą przebiegały i upewnij się, że masz jego aprobatę. Zacznij od małych kroków. I wprowadzaj kolejne aktywności, gdy zauważysz motywację u Seniora.
Podsumowanie
Regularne ćwiczenia pamięci, zbilansowana dieta oraz ruch to najlepsza droga do poprawy pamięci Seniora.
Jako Opiekunka osoby starszej masz wspaniałe pole do popisu. Dzięki Tobie Senior może poczuć się lepiej, a jego pamięć ma szansę się poprawić.
Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w jej wyborze i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
W Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. U nas je znajdziesz.