Niedosłuch u osób starszych

Pogarszający się słuch to istotna oznaka starzenia. Samo zjawisko dotyka nawet co trzecią osobę po 65. roku życia i aż 80% po 80. roku życia. Opieka nad seniorami z tym problemem wymaga odpowiedniego podejścia opiekunek, ponieważ niedosłuch może skutkować gorszą komunikacją podopiecznego z otoczeniem. Niedosłuch może również w znaczący sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czym jest niedosłuch u osób starszych i jakie są zasady opiekowania się seniorami z tą przypadłością? Odpowiedzi poznacie w artykule.

Czym jest niedosłuch u osób starszych?

Największe zmiany w organizmie dzieją się po 50. roku życia. Dotyczy to również kwestii pogarszającego się słuchu, który wcale nie musi być objawem choroby i może występować naturalnie. Ta przypadłość dotyczy najczęściej obu uszu i w przypadku nieleczenia może stopniowo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Sprawa wydaje się tym bardziej skomplikowana, że niedosłuch często postępuje wraz z wiekiem, dlatego osoby starsze często nawet nie są świadome swojego problemu.

Niedosłuch — przyczyny i objawy

Przyczyny niedosłuchu nie zostały w pełni poznane i najczęściej są związane z procesem starzenia. Oprócz pogarszającej się kondycji ciała nauka określa kilka czynników ryzyka, które mogą w znaczący sposób przyspieszyć proces pogarszania słuchu. Najczęściej wyróżnia się:

  • kwestie genetyczne,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • częste przebywanie w hałasie,
  • nagłe utracenie słuchu.

Osoby starsze cierpiące na gorszy słuch często przez długi czas nie zauważają objawów choroby. Początkowo, pomimo stosunkowo normalnego stanu, niedosłuch może przejawiać się nieodbieraniem wysokich tonów, czyli np. głosu kobiet lub dzieci. Osoby starsze mogą mieć również przekonanie, że rozmówca mówi niewyraźnie lub za cicho, co skutkować będzie licznymi nieporozumieniami. Problemy ze słuchem będą się również nasilać w miejscach narażonych na szczególny hałas, czyli restauracjach czy przyjęciach. Objawem niedosłuchu u seniorów może być również zbyt duża wrażliwość na muzykę, która będzie odbierana jako hałas. Warto mieć na uwadze, że przypadłość niedosłuchu często idzie w parze z szumami. W przypadku postępowania jakiegokolwiek z wymienionych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Opieka nad seniorem z niedosłuchem

Osoba z problemami słuchu może wymagać innego podejścia opiekunki osób starszych. W tym przypadku należy trzymać się odpowiednich reguł, które pomogą, chociażby podczas czynności pielęgnacyjnych. Podczas opieki nie wolno zapominać o empatii i cierpliwości, ponieważ dla seniorów ich problem może być bardzo niekomfortowy. Oto najważniejsze zasady, o których warto pamiętać podczas komunikacji z seniorami z niedosłuchem:

  1. Upewnij się, że osoba starsza cię widzi. Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy.
  2. Mów głośno, ale nie krzycz, wolno i wyraźnie. Konstruuj krótkie zdania.
  3. Zachowaj odpowiednią odległość (około 1 metra), tak aby podopieczny widział wszystkie ruchy, gesty i mowę ciała.
  4. Usuń wszystkie hałasy zagłuszające rozmowę oraz zadbaj o dobre naświetlenie miejsca.
  5. Pilnuj kolejności wypowiedzi. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas grupowej rozmowy np. z rodziną.
  6. Zachowaj powagę i cierpliwość, ponieważ senior nie zawsze zareaguje zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku niepowodzenia warto powtórzyć wypowiedź.

Stosowanie odpowiednich reguł podczas rozmowy z osobami starszymi z niedosłuchem pomoże nie tylko opiekunce, ale z pewnością ułatwi komunikację seniorom z otoczeniem.

Inne poradniki

Wielkanoc_Herznet24

Niemiecka tradycja wielkanocna

Odkryj magię Wielkanocy w Niemczech i wzbogać swoje doświadczenia jako Opiekunka! W Niemczech, gdzie Wielkanoc, znana jako Osterfest, jest jednym z najbardziej uroczystych okresów w roku, masz niepowtarzalną szansę doświadczyć bogactwa lokalnych…
Czytaj więcej
© 2024 Herznet24. All rights reserved.
Otwórz chat
Potrzebujesz pomocy?:)
Witamy w Herznet24,
jak możemy Ci pomóc?