Osoby w podeszłym wieku często zmagają się z brakiem apetytu. To powszechny problem, który może prowadzić do niedożywienia i niedowagi. W niektórych przypadkach, aby utrzymać odpowiedni stan zdrowia osób starszych, wystarczy wprowadzić w życie kilka istotnych nawyków. Nie należy jednak ignorować braku apetytu. Jeśli występuje takie zjawisko, warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistami. Jakie są przyczyny braku apetytu wśród seniorów i jak sobie z tym radzić?
Nieregularnie przyjmowanie posiłków przez osoby starsze lub nieprzyjmowanie ich wcale jest bardzo niebezpieczne w skutkach. Efektem takiego zachowania jest niedożywienie, które bardzo negatywnie wpływa na jakość życia. To zaburzenie skutkować może również gorszym samopoczuciem, a także wpływać na funkcjonowanie w społeczeństwie i wokół najbliższych. Najczęstszymi przyczynami braku apetytu są kwestie kliniczne lub psychospołeczne jak np.:
Brak przyjmowania posiłków przez osoby starsze to poważne zaburzenie, które natychmiast powinno wzbudzić zainteresowanie opiekuna. Nieodpowiednie żywienie może doprowadzić do gorszego samopoczucia seniora, a każdą z wymienionych przyczyn należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi.
Aby zwiększyć apetyt osoby starszej potrzeba bardzo dużej cierpliwości. Ważnym elementem jest obserwacja oraz rozpoznanie przyczyn braku chęci do jedzenia. W przypadku różnego rodzaju chorób istotne jest ustalenie z lekarzem farmakoterapii lub odpowiedniej suplementacji. Czasem problem braku apetytu związany jest z kwestiami psychicznymi, dlatego warto w tym przypadku skorzystać z pomocy psychiatry.
Nie ma jednego sposobu zwiększającego apetyt, więc do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Z reguły osoby starsze mają nieco inne zapotrzebowanie energetyczne i spożywają od 1 do 3 posiłków w ciągu dnia. Dobrym sposobem na zwiększenie apetytu jest zwiększenie liczby dań z jednoczesnym zmniejszeniem ich kaloryczności. W praktyce oznacza to podawanie lekkostrawnych dań co 2–3 godziny. Należy przy tym pamiętać, aby senior dostawał jedzenie, które faktycznie lubi jeść oraz żeby było dobrze doprawione.
Oprócz zmian dietetycznych opiekunka osób starszych może wprowadzić wiele praktycznych zmian w życiu seniora. Do zwiększenia apetytu przyczynia się między innymi ruch fizyczny, regularność posiłków, urozmaicenie dań, czy przyjazna seniorom forma posiłków (czasem można zaserwować papkę). Warto również pamiętać o odpowiedniej ilości napojów, ponieważ woda jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podczas spożywania posiłków warto również zadbać o dobrą atmosferę i wyłączyć telewizor.
Pomimo wszystkich sposobów zwiększających apetyt wśród osób starszych warto pamiętać, aby na bieżąco konsultować z lekarzem wszelkie zmiany. Nie należy również ignorować braku chęci spożywania posiłków przez osoby starsze, gdyż może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.