Podróże kształcą i wie o tym każdy, kto choć raz wybrał się za granicę. Niezależnie od motywacji skłaniających do wyjazdu, warto zapoznać się z zasadami panującymi w danym miejscu. Jednym z najpopularniejszych kierunków wśród Polaków są Niemcy. Pomiędzy naszymi narodami można spotkać wiele cech wspólnych, o czym pisaliśmy przy okazji tradycji świątecznych. Pomimo podobieństw nasi zachodni sąsiedzi posiadają zwyczaje, które mogą wprawić w osłupienie niejednego turystę. Przeczytajcie artykuł i poznajcie najpopularniejsze niemieckie praktyki!
Poznaj niemieckie zwyczaje
Mówiąc o najważniejszych niemieckich zwyczajach, nie sposób wspomnieć o kwestii, którą nasi zachodni sąsiedzi stawiają sobie niczym punkt honoru. Mianowicie chodzi o zwroty grzecznościowe. Nie spodziewajmy się więc, że nawet mimo długiej znajomości szybko przejdziemy na „ty” (du). Ta forma zarezerwowana jest jedynie dla najbliższych znajomych oraz rodziny. Według panujących tam zasad, do każdej innej osoby powinno się zwracać na Pan/Pani (Sie). Warto o tym pamiętać szczególnie podczas spotkań towarzyskich, aby uchronić się od nieprzyjaznych komentarzy. Pozostając przy tej tematyce, warto wspomnieć o prawidłowym geście powitania. Podczas polskich spotkań z bliskimi bardzo często króluje pocałunek w policzek na przywitanie. Niestety, ten gest w Niemczech może zostać uznany za bardzo nietaktowny, dlatego warto pozostać przy tradycyjnym uściśnięciu dłoni.
Powszechnie znany niemiecki Ordnung związany jest nie tylko z systemem pracy, ale również przekłada się na życie prywatne. Oznacza to, że Niemcy absolutnie nie tolerują spóźnień czy nagłej zmiany planów, nie warto więc odwoływać spotkania na ostatnią chwilę.
Jakie inne zwyczaje Niemców warto poznać?
Oprócz kwestii grzecznościowych warto pamiętać o następujących kwestiach:
Gotówka — niezbędnik każdego turysty
Niemcy, mimo bycia jednym z najbardziej rozwiniętych krajów europejskich, nadal wykazują silne przywiązanie do tradycyjnych metod płatności, w szczególności do używania gotówki. Ta specyfika kultury płatniczej może być zaskoczeniem dla przybyszów z krajów, gdzie dominują płatności elektroniczne. W Niemczech, gotówka pozostaje preferowanym środkiem płatniczym, co ma swoje odzwierciedlenie zarówno w codziennych transakcjach, jak i w ogólnym podejściu społeczeństwa do pieniądza.
Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jak również w małych restauracjach, lokalnych sklepikach czy kawiarniach, istnieje duża szansa, że płatność kartą nie będzie możliwa. Wiele z tych miejsc wciąż nie jest wyposażonych w terminale do obsługi kart płatniczych, częściowo z powodu wysokich opłat związanych z ich utrzymaniem. Dla turystów oraz osób przybywających do pracy, takich jak opiekunki, może to oznaczać konieczność noszenia przy sobie pewnej ilości gotówki, aby uniknąć problemów z płatnością za usługi czy zakupy.
Piwo — najważniejszy trunek Niemców
Niemieckie piwo uważane jest za jedne z najlepszych na świecie, a o markach takich jak Augustiner, Erdinger, Paulaner czy Gaffel Kölsch słyszał każdy. Święto piwa szczególnie cieszy w obchodzony jesienią na Bawarii Oktoberfest.
Niemieckie piwo, ze swoją bogatą historią i tradycją warzenia, jest uznawane za jedno z najlepszych na świecie. W Niemczech piwowarstwo to nie tylko przemysł, ale także element kulturowy, który od wieków kształtuje tożsamość narodową. Znane na całym świecie marki takie jak Augustiner, Erdinger, Paulaner czy Gaffel Kölsch stanowią tylko wierzchołek lodowej góry, reprezentując szeroką gamę stylów i smaków, które można odkrywać w niemieckich piwiarniach.
Każda z tych marek ma swoją unikalną historię i specyficzne metody warzenia, które przyciągają zarówno koneserów, jak i zwykłych miłośników piwa. Augustiner, najstarszy browar w Monachium, słynie z tradycyjnego podejścia do produkcji piwa, co znajduje odzwierciedlenie w jego głębokim, zbalansowanym smaku. Erdinger jest znany z kolei jako wiodący producent pszenicznego piwa typu Weissbier, które jest szczególnie popularne nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie. Paulaner, kolejny monachijski gigant, jest ceniony za swoje piwa o silnych, wyrazistych smakach, idealne na różne okazje. Natomiast Gaffel Kölsch, charakterystyczne dla regionu Kolonii, oferuje lżejsze piwo, które doskonale sprawdza się jako orzeźwienie w cieplejsze dni.
Wszechobecny recykling
Wspomniany wcześniej Ordnung dotyczy między innymi również kwestii recyklingu. Niemcy to jeden z najbardziej ekologicznych narodów świata, a sama segregacja śmieci jest nieco bardziej skomplikowana niż ta obecna w Polsce. Najczęściej można spotkać się z następującym podziałem pojemników:
- żółte — materiały opakowaniowe,
- niebieski — papier,
- brązowy lub zielony — odpady biologiczne,
- czarny — pozostałe odpady.
W sklepach obowiązuje również dodatkowa kaucja za wszelki rodzaj butelek i puszek. Zgodnie z niemiecką myślą ekologiczną, po wypiciu napoju, pustą butelkę powinno się oddać do sklepu.
Niedziela — czas ciastka i odpoczynku
Niedziela dla Niemców to dzień święty. Rzadkością są więc otwarte sklepy czy restauracje. Wyjątek stanowią jedynie piekarnie i cukiernie. Niezwykle popularną niemiecką tradycją są więc niedzielne spotkania przy cieście i kawie, choć ten zwyczaj praktykowany jest także w wielu polskich domach.
Polskie i niemieckie tradycje, pomimo różnic, posiadają wiele podobieństw. Sympatia obu narodów przekłada się między innymi na częste odwiedziny Polaków w Niemczech. Poznanie niemieckich zwyczajów może się okazać przydatne zwłaszcza polskim opiekunkom osób starszych, które dzięki tej wiedzy szybciej poznają przyzwyczajenia swoich podopiecznych.