Zwyczaje Niemców — to musisz wiedzieć!

Opiekunki osób starszych

Podróże kształcą i wie o tym każdy, kto choć raz wybrał się za granicę. Niezależnie od motywacji skłaniających do wyjazdu, warto zapoznać się z zasadami panującymi w danym miejscu. Jednym z najpopularniejszych kierunków wśród Polaków są Niemcy. Pomiędzy naszymi narodami można spotkać wiele cech wspólnych, o czym pisaliśmy przy okazji tradycji świątecznych. Pomimo podobieństw nasi zachodni sąsiedzi posiadają zwyczaje, które mogą wprawić w osłupienie niejednego turystę. Przeczytajcie artykuł i poznajcie najpopularniejsze niemieckie praktyki!

Poznaj niemieckie zwyczaje

Mówiąc o najważniejszych niemieckich zwyczajach, nie sposób wspomnieć o kwestii, którą nasi zachodni sąsiedzi stawiają sobie niczym punkt honoru. Mianowicie chodzi o zwroty grzecznościowe. Nie spodziewajmy się więc, że nawet mimo długiej znajomości szybko przejdziemy na „ty” (du). Ta forma zarezerwowana jest jedynie dla najbliższych znajomych oraz rodziny. Według panujących tam zasad, do każdej innej osoby powinno się zwracać na Pan/Pani (Sie). Warto o tym pamiętać szczególnie podczas spotkań towarzyskich, aby uchronić się od nieprzyjaznych komentarzy. Pozostając przy tej tematyce, warto wspomnieć o prawidłowym geście powitania. Podczas polskich spotkań z bliskimi bardzo często króluje pocałunek w policzek na przywitanie. Niestety, ten gest w Niemczech może zostać uznany za bardzo nietaktowny, dlatego warto pozostać przy tradycyjnym uściśnięciu dłoni.

Powszechnie znany niemiecki Ordnung związany jest nie tylko z systemem pracy, ale również przekłada się na życie prywatne. Oznacza to, że Niemcy absolutnie nie tolerują spóźnień czy nagłej zmiany planów, nie warto więc odwoływać spotkania na ostatnią chwilę.

Jakie inne zwyczaje Niemców warto poznać?

Oprócz kwestii grzecznościowych warto pamiętać o następujących kwestiach:

Gotówka — niezbędnik każdego turysty

Niemcy to jeden z europejskich krajów, który zdaje się nie przejmować trendem płatności elektronicznych i w dalszym ciągu to gotówka jest głównym środkiem płatniczym. Pieniądze mogą się przydać zwłaszcza w małych restauracjach, sklepach czy kawiarniach, które nie zawsze mają dostęp do terminali.

Piwo — najważniejszy trunek Niemców

Niemieckie piwo uważane jest za jedne z najlepszych na świecie, a o markach takich jak Augustiner, Erdinger, Paulaner czy Gaffel Kölsch słyszał każdy. Święto piwa szczególnie cieszy w obchodzony jesienią na Bawarii Oktoberfest.

Wszechobecny recykling

Wspomniany wcześniej Ordnung dotyczy między innymi również kwestii recyklingu. Niemcy to jeden z najbardziej ekologicznych narodów świata, a sama segregacja śmieci jest nieco bardziej skomplikowana niż ta obecna w Polsce. Najczęściej można spotkać się z następującym podziałem pojemników:

  • żółte — materiały opakowaniowe,
  • niebieski — papier,
  • brązowy lub zielony — odpady biologiczne,
  • czarny — pozostałe odpady.

W sklepach obowiązuje również dodatkowa kaucja za wszelki rodzaj butelek i puszek. Zgodnie z niemiecką myślą ekologiczną, po wypiciu napoju, pustą butelkę powinno się oddać do sklepu.

Niedziela — czas ciastka i odpoczynku

Niedziela dla Niemców to dzień święty. Rzadkością są więc otwarte sklepy czy restauracje. Wyjątek stanowią jedynie piekarnie i cukiernie. Niezwykle popularną niemiecką tradycją są więc niedzielne spotkania przy cieście i kawie, choć ten zwyczaj praktykowany jest także w wielu polskich domach.

Polskie i niemieckie tradycje, pomimo różnic, posiadają wiele podobieństw. Sympatia obu narodów przekłada się między innymi na częste odwiedziny Polaków w Niemczech. Poznanie niemieckich zwyczajów może się okazać przydatne zwłaszcza polskim opiekunkom osób starszych, które dzięki tej wiedzy szybciej poznają przyzwyczajenia swoich podopiecznych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top