Kiedy opiekujemy się osobą starszą, nie tylko staramy się zapewnić jej odpowiednią ilość rozrywki. Często nieświadomie dbamy także o jej sprawność umysłową. Odpowiednia organizacja czasu wolnego seniora niekiedy jest trudnym wyzwaniem, szczególnie kiedy podopieczny nie może wychodzić z domu, bądź ma ograniczoną zdolność ruchową. Wspaniałym rozwiązaniem w każdym przypadku są gry. Jaki wpływ na seniora ma granie w gry? Jak zachęcić seniora do grania w gry? Czym się kierować w doborze odpowiednich gier?
Regularne granie w gry pobudza obydwie półkule mózgu, co pozytywnie wpływa na jakość przyswajania informacji przez seniora. Zmniejsza także ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer czy Parkinson.
Odpowiednio dobrana gra rozwija układ poznawczy. Przede wszystkim ćwiczy umiejętność oceny sytuacji, planowania i organizowania działań. Usprawnia bowiem myślenie, komunikację z otoczeniem i podnosi poziom skupienia a przede wszystkim sprawia radość.
Przede wszystkim musimy poznać seniora. Określić jego sprawność ruchową i intelektualną, ponieważ zbyt wymagające gry będą go tylko zniechęcać. Dobierajmy zatem gry odpowiednie do poziomu z jakim senior jest w stanie sobie poradzić. Kolejnym czynnikiem są wady wzroku, które przy nieodpowiednio dobranych grach mogą mocno utrudniać aktywne uczestnictwo, a nawet powodować frustracje prowadząc do zniechęcenia.
Jeśli poczyniliśmy już odpowiednie obserwacje, pora zatem na rozmowę z seniorem. Kluczowe tutaj jest poznanie jego zainteresowań, do których możemy nawiązać tematykę gier. Warto wprost zapytać jakie osoba starsza ma upodobania. Jedni wolą wyzwania umysłowe, inni ruchowe, spokojne z małą liczbą graczy bądź angażujące więcej osób. Wybierajmy rozważnie, a osiągniemy połowę sukcesu. Jeśli wybraliśmy już odpowiednią grę, nie zapominajmy także zadbać o wygodne i odpowiednio oświetlone miejsce do gier.
Obecnie na rynku jest wiele rozmaitych gier do wyboru. Począwszy od gier karcianych, planszowych i towarzyskich przez zręcznościowe po krzyżówki, quizy rebusy i łamigłówki. Możemy również sami wymyślać proste gry wymagające myślenia czy zapamiętywania.
Ważnym czynnikiem jest samopoczucie seniora. Wiadomo, że nie zawsze będzie on się czuł tak samo dobrze. Każdy ma swój lepszy bądź gorszy dzień. Miejmy więc na uwadze, że jeśli dziś nie uda nam się przekonać seniora do wspólnej gry, możemy ponownie spróbować jutro. Bez wątpienia nie możemy się poddawać. Starajmy się cierpliwie zachęcać seniora, wyjaśniać zasady gry, lub też początkowo upraszczać wersję gry tak, by była łatwiejsza i bardziej przystępna. Możemy również zaprosić innych graczy z grona znajomych seniora, co powinno skutecznie przekonać go do aktywności. Bardzo motywujące są także pochwały, ponieważ wzmacniają przekonanie osoby starszej, że jest osobą wartościową i wciąż może skutecznie uczyć się nowych rzeczy.
*Zdjęcie<a href=’https://de.freepik.com/fotos/lebensstil’>Lebensstil Foto erstellt von freepik – de.freepik.com</a>