Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Zakupy — sporne kwestie

Zakupy_Herznet24

Realizacja listy zakupów to jedno z zadań opiekunki osób starszych. Ta kwestia jest często przedmiotem sporów podczas zleceń, dlatego warto już na samym początku ustalić najważniejsze kwestie. Kto powinien robić zakupy, w jaki sposób się rozliczać, jak planować budżet i jakie produkty wybierać? Odpowiedzi na nurtujące kwestie poznasz w poniższym artykule.

Na co zwracać uwagę podczas robienia zakupów?

Przed zrobieniem pierwszych zakupów bardzo istotne jest, żeby opiekunka zapoznała się z preferencjami podopiecznego. Należy pamiętać, że każdy z nich ma swoje przyzwyczajenia co do produktów, sklepów, marek czy cen. Warto ustalić te kwestie na początku z klientem, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Zapamiętanie zasad z pewnością pomoże w budowaniu lepszej relacji z seniorem i rodziną. Należy pamiętać, że osoby starsze nie przepadają za sytuacjami, gdy opiekunka nie konsultuje z nimi wprowadzanych zmian. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych warto więc uzyskać wcześniej zgodę i starać się jak najlepiej dopasować do wymagań seniora.

Zazwyczaj najbardziej problematyczną kwestią jest kupowanie jedzenia, gdyż należy uwzględnić ewentualne zalecenia lekarskie co do diety osoby podopiecznej. Opiekunka nie musi jednak całkowicie zapominać o swoich potrzebach. Zakupy powinny być robione w taki sposób, aby dobierać produkty dla seniora, jak i dla opiekunki. Należy też pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach zakupy może robić rodzina podopiecznego. Ta kwestia również powinna zostać ustalona już na samym początku zlecenia.

Zakupy — jak się rozliczać?

Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia budżetu. Rodzina podopiecznego zostawia opiekunce zazwyczaj od 50 do 70 euro na tydzień i to od opiekunki zależy, kiedy pójdzie na zakupy. W niektórych przypadkach cięższe produkty jak ziemniaki, napoje czy kartony może dostarczać klient. Opiekunka osób starszych powinna rozliczać się z wydawanych pieniędzy, zwłaszcza w przypadku seniorów posiadających problem z pamięcią.

Jak zaplanować zakupy?

Przed pójściem do sklepu dobrze jest przygotować listę produktów. Warto pamiętać, że podopieczni mogą mieć ściśle określone potrzeby, jak np. przyjmowanie leków o odpowiedniej porze. Dobrze jest się więc upewnić, że nie zostaniemy zaskoczeni przez brak zapasów. Oprócz wcześniej wspomnianych artykułów spożywczych należy również pamiętać o takich produktach jak:

  • leki,
  • produkty higieniczne,
  • inne artykuły ułatwiające opiekę.

Opiekunki osób starszych muszą pamiętać o wielu sprawach. W przypadku sprawniejszych fizycznie seniorów warto wybrać się na zakupy razem z nimi. Ułatwi to proces wybierania artykułów czy rozliczenia, a wyjście z domu może być dobrym pretekstem do spacerów!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top