Z jakimi emocjami seniorów spotyka się w pracy opiekunka osób starszych?

Herznet24

Praca jako opiekunka osób starszych wymaga dużego zrozumienia potrzeb i emocji seniorów. Na różnych etapach życia człowieka kształtują się one na różnym poziomie. Wraz z wiekiem zmieniamy się nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Zmianie ulegają nasze priorytety i potrzeby. Bardzo często okres przejścia na emeryturę wiąże się dla seniorów z zaakceptowaniem nowej rzeczywistości. 

Jakie wyzwania niesie za sobą praca w opiece nad seniorami?

To w jaki sposób opiekunka podchodzi do seniora ma kluczowy wpływ na okazywanie emocji przez podopiecznych. Bardzo często nie jest to proste zadanie, ponieważ seniorzy są nieznanymi wcześniej przez opiekunki osobami. Jest to duże wyzwanie w pracy dla opiekunek, żeby właściwie porozumieć się z osobą starszą i być dobrze zrozumianą. Nie chodzi tu o aspekt znajomości języka, ale o odczytanie właściwych intencji tych osób. Kwestia znajomości języka niemieckiego ma tu dodatkowe znaczenie. Im lepszy poziom znajomości języka niemieckiego, tym większe szanse na właściwe porozumienie się opiekunki z osobą podopieczną.   

Współpracujące z nami opiekunki dają seniorom to, czego im emocjonalnie potrzeba w danym czasie, obdarzają ich poczuciem przynależności do społeczeństwa. Dzięki temu osoby podopieczne czują się akceptowane i szanowane. A tym samym współpraca w takich domach bardzo dobrze się układa. Seniorzy czują wsparcie jakie dostają od opiekunek, a opiekunki cieszą się, że mogą się realizować w tej pracy i być za to doceniane. Uczucie satysfakcji w pracy jako opiekunka jest bezcenne. Doładowuje ono wewnętrzne akumulatory i chęci do dalszej pracy. Jest to bardzo ważne, gdyż prawie w każdym przypadku osoby pracujące w tym zawodzie przebywają z  dala od swoich najbliższych. Opiekunka osób starszych wykonując swoją pracę w Niemczech ma bardzo ograniczony kontakt ze swoją rodziną, co zapewne negatywnie wpływa na jej psychikę.

Co jest przyczyną trudnych zachowań podopiecznych?

Osoby starsze w pewnym wieku bardzo analizują swoje życie pod względem tego, co osiągnęli w życiu, czego doświadczyli i co mogli zrobić inaczej lub lepiej. To wszystko powoduje, że mają strach, obawy i czują bezsilność w stosunku do tego, co wydarzyło się w przeszłości. Doznają wówczas poczucia bezradności, dlatego potrzebują wsparcia i zrozumienia od opiekunki osób starszych. Seniorzy po uświadomieniu sobie zmian jakie nadeszły w ich życiu, mają obawy o swoją przyszłość. Odnalezienie się w tej rzeczywistości nie jest dla nich łatwym zadaniem. Dlatego bardzo ważne jest, aby czuli się wspierani i szanowani. 

Głównym czynnikiem, jaki ma wpływ na samopoczucie osób starszych, jest otaczające ich środowisko. Może trudno sobie to wyobrazić, ale opiekunka osób starszych ma znaczący wpływ na psychiczny komfort swoich podopiecznych. Najmniejszy gest ze strony otoczenia, jak na przykład przygotowanie herbaty czy zrobienie zakupów, ma znaczący wpływ na uczucie wdzięczności przez seniora. Aby właściwie zinterpretować potrzeby i emocje osób starszych, wystarczy uważnie ich słuchać i obserwować. 

Często zdarza się, że osoba starsza nie jest w stanie określić swoich emocji, ale nie znaczy że ich nie ma. W takich sytuacjach warto być świadomym, że jedyną drogą do właściwego porozumienia są komunikaty niewerbalne. Przy bliższym poznaniu na pewno komunikacja i zrozumienie seniora stanie się łatwiejsze. Warto dać sobie nawzajem trochę czasu do lepszego poznania.

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu