Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Wiek opiekunki osób starszych — czy ma znaczenie?

Wiek Opiekunki Osób Starszych

Praca jako opiekunka osób starszych w obecnych czasach jest coraz bardziej popularna. Pomimo dużego zainteresowania nie jest to zajęcie dla każdego. W opiece nad osobami starszymi duże znaczenie mają naturalne predyspozycje jak empatia czy wyrozumiałość. Oprócz tego klienci w Niemczech często zwracają uwagę na sam wiek opiekunek. Dlaczego jest on ważny i co wyróżnia poszczególne grupy opiekunek?

Opiekunka osób starszych — wymagania

W Polsce legalne zatrudnienie możliwe jest od 16 roku życia. Czysto teoretycznie pracę jako opiekunka osób starszych może więc podjąć osoba bardzo młoda, w średnim wieku lub nieco starsza. Agencje opiekuńcze najczęściej zatrudniają jednak osoby od 25 do 60 roku życia. Pomimo tego, w branży opiekuńczej zdarzają się wyjątki, a samo podjęcie pracy zależne jest nieraz od naturalnych predyspozycji kandydatki i jej doświadczenia zawodowego. Oprócz tego ważne są ukończone kursy, a także znajomość języka niemieckiego. Należy pamiętać, że w przypadku braku doświadczenia czy znajomości niemieckiego liczne certyfikaty uzupełnią umiejętności kandydatki.

Młoda opiekunka osób starszych — przeszkoda dla klientów?

Młode osoby najczęściej charakteryzują się dużym entuzjazmem do pracy, chęcią do nauki, energią, znajomością języków oraz wytrzymałością fizyczną. Niewątpliwa różnica wieku panująca pomiędzy podopiecznym a opiekunką może być rozumiana dwojako. Dla niektórych klientów jest to spory atut, okazja na długie i ciekawe rozmowy oraz szansa na naukę nowych umiejętności czy technologii. Dla sporej części młoda opiekunka kojarzy się jednak z brakiem doświadczenia życiowego, a także ryzykiem szybkiej rezygnacji z pracy. Zatrudnienie osoby pomiędzy 25 a 30 rokiem nie musi jednak oznaczać samych problemów. W tej grupie zdarzają się niejednokrotnie opiekunki, które wykonują swoją pracę ze stuprocentowym zaangażowaniem.

Jaki jest najlepszy wiek opiekunek osób starszych?

Wiekiem, który można uznać za najlepszy dla opiekunki osób starszych, jest przedział pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Głównym powodem zatrudniania takich osób jest ich doświadczenie życiowe, a także mniejsza różnica wieku panująca pomiędzy opiekunką a podopiecznym. Dzięki temu osoba starsza może się szybciej przyzwyczaić do nowej osoby w swoim otoczeniu. Opiekunki w tym wieku najczęściej uchodzą za najbardziej empatyczne, wyrozumiałe, a także skłonne do dłuższych wyjazdów za granicę.

Sporą grupą opiekunek są również panie powyżej 60 roku życia, jednakże w przypadku tej grupy dużo zależy od ich stanu zdrowia. Praca z podopiecznymi wymaga czasem siły fizycznej, dlatego przed podjęciem pracy warto jest się upewnić co do swoich możliwości i kondycji. Opiekunki w tym wieku stanowią doskonałe towarzystwo i z pewnością odnajdą wiele wspólnych tematów z podopiecznym.

Zatrudnienie osoby starszej to poważna zmiana w życiu seniora oraz rodziny. Wybierając odpowiednią osobę, warto upewnić się, że opiekunka osób starszych ma  odpowiednie kompetencje i będzie w stanie dobrze zająć się starszym członkiem rodziny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top