Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Upadki – główna przyczyna urazów wśród seniorów. Na co uważać?

Życie starszych osób nieustannie wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Jedną z ich najczęstszych przyczyn są upadki, na które seniorzy są zdecydowanie bardziej narażeni niż osoby w sile wieku. Utrata równowagi, a w skutek niej upadek, doprowadza niestety do różnorodnych urazów ciała. Jakie są ich przyczyny i jak im zapobiegać?

Jakie są przyczyny upadków osób starszych?

Przyczyn upadków może być tak wiele, jak i samych przypadków. Warto jednak zwrócić uwagę na te najczęstsze, które zdarzyć się mogą w każdym miejscu i o każdej porze. Zazwyczaj na utratę równowagi przez seniorów mają wpływ problemy zdrowotne. Bardzo często zdarza się, że z powodu wad wzroku nie zauważają przeszkód na drodze, zarówno w mieszkaniu, jak i podczas poruszania się po ulicach, gdy nierzadko potykają się o progi, schodki bądź przy wsiadaniu do autobusu. Osoby starsze z racji wieku miewają również trudności w utrzymaniu równowagi, co może spowodować upadek. Jednak oprócz problemów zdrowotnych do wypadków seniorów przyczyniają się ich własne mieszkania, a dokładnie nieodpowiednio dostosowane powierzchnie oraz utrudniony dostęp do najpotrzebniejszych dla tych osób przedmiotów.

Przyczyny upadków u osób starszych:

  • Problemy ze wzrokiem
  • Zaburzenia równowagi
  • Osteoporoza (choroba obejmująca układ szkieletowy człowieka)
  • Niedostosowana infrastruktura

Do jakich urazów dochodzi najczęściej?

Z badań PolSenior (ogólnokrajowe badanie stanu zdrowia osób powyżej 65 roku życia) wynika, że co roku upadkom ulega ok. 23% seniorów po 65 roku życia. Najczęściej dochodzi do nich w ich własnych domach lub najbliższym otoczeniu. Skutkami upadków są stłuczenia, zranienia lub złamania kończyn oraz bioder. Bardzo często towarzyszy temu utrata przytomności, a także, analogicznie, urazy głowy. Są to poważne skutki zdrowotne, które mogą znacznie utrudnić życie osób starszych.

Jak zapobiegać upadkom?

Upadki najczęściej mają miejsce w domach, więc aby im zapobiec,  należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na odpowiednie oświetlenie, szczególnie gdy senior zmaga się z poważną wadą wzroku – kilka dodatkowych lampek w domu może bardzo pomóc. Równie istotne jest usunięcie z podłóg zbędnych dywanów, progów oraz wszelkich kabli, o które osoba starsza z łatwością może się potknąć. Dostęp do telefonu, szafki z lekami czy prysznica powinien być jak najprostszy. Należy pozabierać z owych miejsc zbędne rzeczy, tak aby senior mógł bez problemu z nich skorzystać.

Oprócz usprawnienia przestrzeni mieszkalnej należy pamiętać o odpowiednim dbaniu o zdrowie – regularnych wizytach u lekarza i zażywaniu leków, które z pewnością pomogą w walce z chorobami, a co za tym idzie pozwolą uniknąć niebezpiecznych upadków.

*Zdjęcie Ludzie zdjęcie utworzone przez wayhomestudio – pl.freepik.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top