Tradycje wielkanocne — jak niemieckie rodziny obchodzą Wielkanoc?

Wielkanoc święta

Wielkanoc, czyli Osterfest, uchodzi za jedno z dwóch najważniejszych świąt w Niemczech. Pomimo wielu podobieństw, święta u naszych zachodnich sąsiadów różnią się od tych obchodzonych w Polsce. Niemcy to kraj wielokulturowy, dlatego pewne tradycje mogą różnić się w zależności od landu. W jaki sposób niemieckie rodziny obchodzą Wielkanoc i które zwyczaje uważane są za najważniejsze?

Okres przedświąteczny

Podobnie jak w Polsce, Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Post (Fastenzeit). Bardzo ważną tradycją jest przygotowanie bukietu wielkanocnego. Najczęściej przyjmuje on formę zielonych gałązek z wydmuszkami jajek. W niektórych częściach kraju podobne ozdoby można również spotkać na drzewkach i krzewach przed domem. Popularnym zwyczajem w Niemczech, spotykanym również w Polsce, jest malowanie jajek i dekorowanie nimi okien, drzwi, czy balkonów. Tak stworzone ozdoby symbolizują budzącą się do życia przyrodę oraz same Święta.

W Polsce niezwykle ważnym rytuałem jest święcenie palm w Niedzielę Palmową. Za wyjątkiem Bawarii, ta tradycja nie jest znana w Niemczech. W niektórych landach można spotkać się ze zwyczajem organizowania konnych procesji (Osterreiten). Najbardziej popularne są te z Saksonii i Bawarii.

Wielki Tydzień — najważniejsze tradycje

Wielki Czwartek zwany jest w Niemczech Zielonym Czwartkiem (Gründonnerstag). Co to oznacza? Tego dnia króluje zielony! Na przykład maluje się jajka na zielono. Ważne jest też, by zjeść coś zielonego, jak szczypiorek, sałata lub szpinak.

Wielki Piątek w Niemczech jest ustawowym dniem wolnym. Dla wierzących jest to przede wszystkim wspomnienie męki i śmierci Jezusa, a dzień skupia się na modlitwie. W Karfreitag rodzina organizuje agapę, czyli skromny, wspólny posiłek składający się z chleba, wody i wina. W ten dzień niemieccy wierni spotykają się najczęściej w sali katechetycznej kościoła. W przeciwieństwie do polskiej tradycji, w Niemczech nie ma konieczności ścisłego postu.

Wielka Sobota w Niemczech słynie z tego, że nie odprawia się mszy świętej i dalej pozostaje się w atmosferze skupienia. W przeciwieństwie do polskiej tradycji, w ten dzień nie święci się potraw i „koszyczków”. W niektórych regionach Niemiec w Karsamstag święci się z kolei ogień, a przed kościołami rozpalane są duże ogniska. W przypadku domów, w ten dzień panuje tradycja zapalania świec.

Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny — tradycje

Niedzielę Wielkanocną podobnie jak w polskiej tradycji, rozpoczyna się od mszy i wspólnego śniadania. Częstym zwyczajem jest wzajemne tłuczenie się pisankami. Ta tradycja praktykowana jest również w Polsce. Świąteczny posiłek składa się najczęściej z jajek, wędlin, pasztetu i tradycyjnej niemieckiej kiełbasy. Na każdym stole muszą się również znaleźć poświęcone wcześniej świece. Po wspólnym posiłku dzieci idą na poszukiwania ukrytych koszyczków ze słodyczami, które zostawia tradycyjny zajączek wielkanocny.

Poniedziałek Wielkanocy w Niemczech jest poświęcony rodzinie i bliskim. Wspólne posiłki, spacery, rozmowy i odpoczynek – to n.

Pomimo różnic kulturowych między Polską a Niemcami, jedno postrzeganie się nie zmienia: święta to najlepszy czas, by spędzić je z rodziną!

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu