Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z choinką, Świętym Mikołajem, opłatkiem, prezentami oraz tradycyjnymi potrawami. W zależności od regionu te zwyczaje mogą się jednak różnić. Niemcy podobnie jak Polacy obchodzą święta przez 3 dni, jednakże ich forma różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jakie są najważniejsze niemieckie tradycje bożonarodzeniowe i czym różnią się od polskich?
Okres przedświąteczny — najważniejsze tradycje
Niemcy zaczynają przygotowania do świąt od pierwszej niedzieli adwentu. W domach stawiane są wtedy tradycyjne świeczniki, a co niedzielę zapalana jest kolejna świeczka. Bardzo popularnym zjawiskiem są również kalendarze adwentowe, które znane są również wśród Polaków.
Bardzo ważnym elementem tradycji są również Jarmarki Bożonarodzeniowe, które przyciągają zarówno Niemców jak i turystów z całego świata. Można na nich kupić tradycyjne niemieckie potrawy, ozdoby oraz napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi. Grzaniec uchodzi za nieodłączny element festynów. Największym i najbardziej rozpoznawalnym jarmarkiem jest Christkindlesmarkt w Norymberdze.
W okresie przedświątecznym wypadają również dwa istotne wydarzenia — Mikołajki i Noc Krampusa. Pierwsze obchodzone są również w Polsce i polegają na włożeniu upominków do buta lub skarpety w nocy z 5 na 6 grudnia. W niektórych rejonach Niemiec w noc przesilenia zimowego obchodzony jest Krampusnacht. To stare ludowe wierzenie, w którym Krampus, demoniczna istotna i jednocześnie przeciwieństwo Świętego Mikołaja ma za zadanie ukarać niegrzeczne dzieci. W tę noc organizowane są pochody, pokazy oraz wspólna zabawa.
Święta Bożego Narodzenia w Niemczech
Jednym z kluczowych elementów Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Zwyczaj ozdabiania jej wywodzi się właśnie z Niemiec. Ciekawą tradycją w niektórych regionach kraju są bombki w kształcie ogórka. Osoba, która ją znajdzie może liczyć na dodatkowy prezent.
Zgodnie z niemiecką tradycją, kolacja wigilijna spożywana jest po przyjściu z kościoła. Jest to skromny wieczór, podczas którego je się tradycyjną sałatkę kartoflaną oraz kiełbaski. Prawdziwa uczta odbywa się w pierwszy dzień świąt, gdzie na stole stawiane są tradycyjne potrawy. W przeciwieństwie do polskich obchodów Świąt, Niemcy nie dzielą się opłatkiem.
Prezenty, czyli element, na który czeka każde dziecko, roznoszone są przez Świętego Mikołaja. W zachodnich i południowych regionach kraju wierzy się, że podarunki rozdaje Dzieciątko Jezus. We wschodnio-północnej części Niemiec, prezenty roznosi Świąteczny Gość. W przeciwieństwie do polskiej tradycji podarunki nie są układane pod choinką, a na stole.
Dla wielu osób Święta, to przede wszystkim spotkanie z rodziną, wspólne kolędowanie oraz cieszenie się atmosferą. Polskie i niemieckie zwyczaje świąteczne posiadają wiele wspólnych elementów, a najważniejszym z nich jest dzielenie się radością.
Tło zdjęcie utworzone przez gpointstudio – pl.freepik.com