Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Starość, czyli jak zrozumieć najważniejsze aspekty pracy z seniorami

OpiekaNiemcy

Starość kojarzy nam się ze zmarszczkami i przygarbioną sylwetką. Jednak musimy wiedzieć, że proces starzenia się naszego organizmu zaczyna się już po 30-tym roku życia. Na tempo zmian w naszym ciele duży wpływ ma prowadzony styl życia. Aby zrozumieć pracę z Seniorami należy najpierw poznać ich potrzeby. Wykształcone przez lata nawyki mają decydujące znaczenie przede wszystkim dla codziennego samopoczucia.

Co to jest starość?

Stereotypy panujące wśród społeczności często porównują starość z samotnością i niedołężnością, czyniąc z Seniorów ludzi zrzędliwych i nierozumiejących współczesności. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie powinno zabierać osobom starszym ich godności, lecz przede wszystkim dać możliwość wykorzystania ich zdobytej przez lata mądrości życiowej!
Zmiany w narządach zmysłów, częste infekcje, spowolniony metabolizm to jedne z podstawowych objawów podeszłego wieku. Dlatego dbajmy o zdrowy styl życia od najmłodszych lat!

Co jest ważne w pracy z osobą starszą?

Duża część osób starszych żyje w izolacji i odosobnieniu, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie. Bardzo często w takich sytuacjach pomocni są opiekunowie osób starszych, ponieważ nie zawsze wiek biologiczny wskazuje na rzeczywisty wiek metrykalny. Praca z seniorami nie należy do łatwych, ale daje ona możliwość obdarowania osoby starszej empatią i zapewnienia jej godnych warunków życia. Poszanowanie godności drugiego człowieka jest niezwykle ważne w przypadku osób w podeszłym wieku. Podstawową zasadą w pracy z osobami w sędziwym wieku jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i samodzielności w wykonywaniu podstawowych czynności. Osoby w podeszłym wieku nie chcą być dla nikogo ciężarem. Każdy powinien być traktowany indywidualnie i z należytą starannością, ponieważ zdrowie emocjonalne jest tak samo ważne jak fizyczne.

Jak to zrozumieć?

Opieka nad osobą starszą to nie tylko praca fizyczna, ale także psychiczna. Praca z seniorami jest niezwykle wyczerpująca. Bardzo często osoby schorowane nie są do końca świadome swoich zachowań, ponieważ nie panują nad zmianami zachodzącymi w ich organizmie. Bardzo często osoby chore na demencję dostają nagłego ataku agresji bez wyraźnego powodu. Powodem takiego zachowania może być po prostu zbyt mocno zaciśnięty pasek u spodni. Osobom z problemami z komunikacją jest niezwykle trudno to wyrazić. Taka osoba nie jest w stanie zlokalizować źródła dyskomfortu, dlatego reaguje w taki nieoczywisty dla nas sposób.
Należy pamiętać, że każdy z nas kiedyś osiągnie sędziwy wiek, a równowaga emocjonalna i psychiczna jest tak samo ważna dla osób młodych, jak i dla seniorów.

*Zdjęcie <a href=’https://www.freepik.com/photos/people’>People photo created by rawpixel.com – www.freepik.com</a>

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top