Zmarszczki, siwe włosy, problemy z poruszaniem się – wszyscy znamy te oznaki starzenia się organizmu. Bo są widoczne. Nasze narządy wewnętrzne również się starzeją. A jak starość wpływa na psychikę osoby starszej? Co się z nią dzieje?
Starość – co warto o niej wiedzieć
Starzenie jest kolejnym etapem rozwoju człowieka. Dotyczy każdego z nas, jest procesem nieuchronnym, złożonym i bardzo indywidualnym. Trzeba pamiętać, że starość jest procesem rozwojowym, który (z definicji) rozpoczyna się od 70 roku życia. Ale! Gorąco namawiamy, aby nie traktować go jako podstawy do odbierania sobie prawa do zadowolenia z życia! Warto zatem podchodzić do starzenia się z pozytywnym nastawieniem, dostrzegając w nim szansę na dalsze odkrywanie siebie i świata. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz realizacji pasji, które mogą przynieść wiele radości i zadowolenia. Starość nie musi być okresem ograniczeń, ale może stać się czasem pełnym możliwości i nowych doświadczeń
Senior może zauważyć u siebie wolniejsze tempo wykonywanych czynności, trudności w zakresie wykonywania złożonych i bardziej skomplikowanych zadań. Mogą też wystąpić kłopoty z przyswajaniem nowych informacji, podzielności uwagi i jej koncentracji. Co jest ważne – trzeba sobie uświadomić, że są to prawidłowe zmiany – charakterystyczne dla tego etapu rozwoju, czyli dla starości. Bo starość jest etapem rozwoju człowieka!
Zrozumienie i akceptacja tych zmian są kluczowe dla zachowania jakości życia seniorów. Ważne jest, aby dostosować codzienne aktywności do zmieniających się możliwości, nie rezygnując przy tym z aktywnego uczestnictwa w życiu. Seniorzy mogą potrzebować więcej czasu na wykonanie pewnych czynności, ale dzięki temu mogą nadal cieszyć się niezależnością i poczuciem własnej wartości. Adaptacja przestrzeni życiowej oraz dostęp do odpowiednich narzędzi i wsparcia może znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie. Warto też zachęcać seniorów do angażowania się w nowe działania, które mogą stymulować umysł i poprawiać koncentrację, takie jak gry logiczne, czytanie czy nawet nauka nowych umiejętności, dostosowana do ich tempa i możliwości.
Jak sobie radzimy ze starością
Psychologowie mówią o Teoriach przystosowania do starości. Możemy je zaobserwować w postawach społecznych wobec procesu starzenia.
Poniżej krótko omówimy najważniejsze z nich:
- Postawa dobrego przystosowania się do starości. Zdecydowanie najkorzystniejsza. Bo jest w niej akceptacja, motywacja, pozytywne podejście. Senior z taką postawą ma wysoką samoocenę, korzysta z życia, nie skupia się na ograniczeniach, widzi więcej możliwości, niż problemów.Taką postawę z pewnością reprezentuje Urszula Dudziak. Zobaczcie Jej kanał na YT. Aż kipi radością życia!
- Postawa zależności (charakteryzuje się bezradnością, uzależnieniem od pomocy innych, ograniczonymi kontaktami społecznymi spowodowanymi obawą przed utratą bezpieczeństwa i spokoju),
- Postawa wrogości (jest związana z brakiem realizmu, niechęcią do ludzi młodych, obarczaniem winą za swoje niepowodzenia innych osób, dostrzeganiem w starości samych negatywnych stron, wrogim usposobieniem spowodowanym lękiem przed starością i śmiercią),
- Postawa obronna (przejawia się zagłuszaniem objawów starości przez nadmierną aktywność, udowodnieniem za wszelką cenę swoich sił witalnych, idealizowaniem przeszłości i braku krytyki co do własnej osoby),
- Postawa wrogości skierowanej na samego siebie (obejmuje niechęć do samego siebie, przypisywanie winy za niepowodzenie tylko sobie, brak zainteresowań i osamotnienie. Osoby prezentujące tę postawę często popadają w stany depresyjne, a śmierć traktują jak wybawienie od złej doli, jaką wiodą).
Starość – o czym warto pamiętać
Pamiętaj, że do procesu starzenia można się przygotować. Bardzo pomaga akceptacja, skupienie się na pozytywnych aspektach jesieni życia. Zawsze masz wybór, jak zareagujesz.
Otaczaj się życzliwymi osobami, dbaj o siebie, o radość, pasję, harmonię.
Dbaj o profilaktyczne badania lekarskie. Po prostu monitoruj swój stan zdrowia. Kontroluj zwłaszcza:
- poziom cholesterolu we krwi,
- ciśnienie tętnicze,
- morfologię krwi oraz poziom glukozy we krwi,
- wyniki prób wątrobowych
- prawidłową masę ciała.
Nie zapominaj o aktywności fizycznej każdego dnia, bo to właśnie ruch zmniejsza podatność na wszystkie choroby, zapewnia witalność i sprawność nie tylko fizyczną, lecz także umysłową!
Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.
W Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. U nas je znajdziesz.