Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Starość, czyli na czym polega zawód opiekuna osób starszych

Starość osoby starsze

Starość kojarzy nam się wielu ludziom ze zmarszczkami i pochyloną postawą ciała. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że proces starzenia się organizmu zaczyna się już po 30-tym roku życia. Głównym czynnikiem warunkującym tempo zmian w organizmie jest prowadzony styl życia. Aby zrozumieć pracę opiekunki osób starszych należy najpierw poznać potrzeby seniorów. Nabywane przez lata nawyki mają kluczowe znaczenie dla codziennego samopoczucia każdego człowieka.

Co to jest starość?

Stereotypy panujące wśród społeczności często porównują starość z samotnością i niedołężnością, czyniąc z seniorów ludzi nierozumiejących współczesności. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie powinno zabierać osobom starszym ich godności. Dlatego też zawód opiekuna osób starszych jest tak ważny, potrzebny i bezcenny, aby uczynić życie seniorów jakościowe. 

Zmiany zewnętrzne w ciele, spowolniony metabolizm i podatność na różnego rodzaju infekcje to jedne z podstawowych objawów podeszłego wieku. Dlatego dbajmy o zdrowy styl życia od najmłodszych lat!

Co jest ważne w pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech?

Duża część osób starszych żyje w izolacji i odosobnieniu, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie. Bardzo często ich rodziny i najbliższe osoby są zajęte swoim życiem i sprawami dnia codziennego. W takich sytuacjach pomocni są opiekunowie osób starszych.  Nie zawsze wiek biologiczny wskazuje na rzeczywisty wiek metrykalny osoby starszej. Dzięki temu bardzo często opiekunki osób starszych w Niemczech są traktowane jak członkowie rodziny. Praca z seniorami daje możliwość obdarowania osoby starsze empatią i daje im możliwość życia w godnych warunkach. Poszanowanie godności drugiego człowieka jest niezwykle ważne w przypadku osób w podeszłym wieku. Podstawową zasadą w pracy z osobami w sędziwym wieku jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i samodzielności w wykonywaniu podstawowych czynności. Osoby w podeszłym wieku nie chcą być dla nikogo ciężarem. Każdy powinien być traktowany indywidualnie i z należytą starannością, ponieważ zdrowie emocjonalne jest tak samo ważne jak fizyczne.

Jak to zrozumieć seniorów? Czy praca jako opiekun osób starszych jest dla każdego?

Opieka nad osobą starszą to nie tylko praca fizyczna, ale także psychiczna. Praca z seniorami jest niezwykle wyczerpująca. Bardzo często osoby schorowane nie są do końca świadome swoich zachowań, ponieważ nie panują nad zmianami zachodzącymi w ich organizmie. Bardzo często osoby chore na demencję dostają nagłego ataku agresji bez wyraźnego powodu. Powodem takiego zachowania może być po prostu zbyt mocno zaciśnięty pasek u spodni. Osobom starszym jest trudno wyrazić swoje uczucia. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna liczyć się z takimi sytuacjami i podjąć współpracę z rzetelną firmą, która będzie dla niej wsparciem podczas całego okresu współpracy. Należy pamiętać, że zrozumienie i wysłuchanie w bardziej wymagających sytuacjach, daje wewnętrzną moc dla równowagi psychicznej zarówno seniorów jak i opiekunek.   

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top