Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Skuteczne planowanie – poznaj  korzyści dla Opiekunki osób starszych

praca Niemcy Herznet24 opieka opiekunka osób starszych senior

Jesteś Opiekunką osób starszych? Planowanie dnia pomoże Ci zrealizować wszystkie czynności związane z opieką nad Seniorem. Ale przede wszystkim zminimalizuje ewentualny stres i na pewno da większą satysfakcję z pracy. Klienci szukają dobrze zorganizowanych Opiekunek. 

Skuteczne planowanie podnosi kompetencje Opiekunki osób starszych

Umiejętność planowania, a potem wdrażania planu w życie podnosi Twoje kompetencje. I przy okazji sprawia, że inni widzą w Tobie osobę zorganizowaną i skuteczną w działaniu. 

Zazwyczaj Twój Podopieczny ma już ustalony swój plan dnia. Twoje zadanie najczęściej polega na tym, aby dopasować się do tego, do czego jest przyzwyczajony Senior. Ale my uważamy, że to nie wszystko.

Jako doświadczona Opiekunka osoby starszej możesz być sprawcza i zarekomendować w planie dnia Seniora aktywności, które wzbogacą Jego czas.  O planie dnia opiekunki pisaliśmy już na łamach naszego poradnika. Ale dzisiaj chcielibyśmy zachęcić Cię, abyś przeanalizowała plan dnia Twojego Podopiecznego. Może znajdzie się w nim miejsce, by zaplanować każdego dnia również czas wolny. Dlaczego? Dlatego, że to, co napiszemy (najlepiej własnoręcznie), niejako obliguje nas do wykonania zadania. Poza tym, w skupianiu się na codziennych obowiązkach gubimy z oczu to, co ważne w życiu. A jest nim również jakość czasu wolnego. Bądź ekspertką od potrzeb Twojego Seniora. Zaplanuj wieczorki filmowe w poniedziałki, godziny popołudniowych spacerów (np. w każdy wtorek, gdy tylko pogoda dopisuje),  a manualnych zajęć w czwartki. Piątek to dobry dzień na podtrzymywanie relacji, może zatem zarezerwuj piątkowe popołudnia na wizyty u znajomych Seniora lub na podjęcie gości na kawie.

Skuteczne planowanie pozwoli Ci mądrze zarządzać czasem

Zanim przystąpisz do planowania tygodnia na szteli, dokładnie przeanalizuj swoje zadania. Określ, które z nich są najważniejsze (priorytety) i mają największy wpływ na jakość Twojej pracy i bezpieczeństwo, samopoczucie oraz zdrowie Seniora. Priorytety pomogą Ci skupić energię na najważniejszych działaniach i określić, co warto wziąć pod uwagę przy ich realizacji.

Przykład?

Twoim najważniejszym zadaniem w przyszłym tygodniu jest dopilnowanie, by Senior pojawił się na rutynowych badaniach w szpitalu. Na ile możesz, zarekomenduj taki dzień wizyty, w którym:

  • Senior nie ma innych, ważnych wizyt, czy odwiedzin,
  • możesz skorzystać z pomocy rodziny (gdyby wymagała tego sytuacja),
  • godzina wizyty nie koliduje z kluczowym godzinami w planie dnia Seniora,
  • godzina wizyty umożliwi Ci dotarcie na miejsce bez zbędnego pośpiechu (korki, dostępność środków komunikacji),
  • Senior nie jest po innych, nadarzających jego siły badaniach, wysiłku.

Minimalizujesz w ten sposób ryzyko pośpiechu. Unikasz sytuacji, by zdążyć ze szpitala do domu, w którym za chwilę ma się pojawić na kawie sąsiadka. Dbasz o stałość dnia Seniora (leki na czas, odpoczynek o stałej porze). Dbasz o harmonię. Tak, to pewien wysiłek i jakże wielkie wsparcie dla Seniora! Jesteś Opiekunką osoby starszej. Jesteś ekspertką od wspierania Seniora i mistrzynią spraw pozornie niemożliwych do zrobienia!

Poza planem dnia stwórz plan każdego tygodnia na szteli! W ten sposób wygospodarujesz więcej czasu wolnego dla siebie i na pewno nie pominiesz ważnych aspektów  życia i opieki nad Seniorem (np. podanie lekarstw, odwiedziny bliskich).

Wykorzystaj dostępne technologie, aby planowanie było dla Ciebie przyjemnością i praktyczną pomocą. Aplikacje do zarządzania czasem to np. Todoist, Tiny Calendar. Dzięki nim łatwiej osiągasz zamierzone cele.

Zaplanuj swój czas na szteli

To mit, że na szteli żyje się tylko pracą. Zapytaj siebie, czego najbardziej potrzebujesz. Sprawdź, jakie masz możliwości czasowe, swoje sprawy do załatwienia, kto może Ci w nich pomóc. Wypoczynek, regeneracja i dbałość o równowagę pomiędzy pracą a przyjemnością wesprą twój potencjał i motywację.

Pranie możesz zrobić razem z Seniorem (np. może podawać Ci rzeczy do prania, klamerki). A gdy Senior zaśnie, wtedy czytasz książkę, dziergasz szalik, malujesz paznokcie. Albo też odpoczywasz.

Bieganie? Samotny spacer? Skorzystaj, gdy Seniora odwiedzają dzieci, lub gdy przychodzi z wizytą pielęgniarka.

Planując dzień, pamiętaj o elastyczności. Życie często przynosi niespodzianki, dlatego ważne jest dostosować plan do zmieniających się okoliczności. Bądź na nie gotowa, przyjmij, zaakceptuj. 

Pamiętaj, że każdy dzień to nowa możliwość do samorozwoju i osiągania zamierzonych rezultatów. A każde niepowodzenie może być nauką bardziej wartościową niż sukces. Planowanie pomoże Ci w drodze do rozwoju, ale nie powinno być celem samym w sobie.

Rozwijaj się z nami.

Herznet24 szukamy najlepszych Opiekunek do pracy z osobami starszymi. Takich, które są zaangażowane, odpowiedzialne i empatyczne. Takich, które chcą maksymalnie podnieść jakość życia Seniorów i ich najbliższych. Szukamy właśnie Ciebie:-)

Jeśli uważasz, że pasujesz do naszej wizji, to skontaktuj się z nami i pracuj jako Opiekunka osób starszych!

2 thoughts on “Skuteczne planowanie – poznaj  korzyści dla Opiekunki osób starszych”

    1. Pani Magdaleno, bardzo się cieszymy, że artykuł się Pani spodobał 🙂 Pozdrawiamy, Team Herznet24

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top