Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Senior świętuje – Europejski Dzień Seniora

Herznet24 praca

W tym tygodniu, konkretnie 20 października każdy Senior miał okazję do świętowania. Obchodziliśmy bowiem Europejski Dzień Seniora. To doskonały pretekst do tego, aby podkreślić jego rolę osób starszych i przypomnieć sobie, jak dbać o naszych Nestorów.

Senior świętuje

Europejski Dzień Seniora jest istotnym momentem, który ma za zadanie podkreślić rolę osób starszych w społeczeństwie. Ten dzień przypomina o konieczności okazywania szacunku seniorom, zapewnieniu im odpowiedniej opieki zdrowotnej oraz ułatwieniu dostępu do dóbr kultury. Jest to także świetna okazja do integracji, zarówno międzypokoleniowej, jak i wewnątrz grupy rówieśniczej.

Ciekawe jest to, że Europejski Dzień Seniora to nie jedyna okazja w ciągu roku, aby uhonorować starsze pokolenie. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a 14 listopada – Światowy Dzień Seniora. Te daty są wyrazem rosnącego uznania dla osób starszych jako ważnej i zauważalnej grupy społecznej.

Ilość świąt poświęconych Seniorom pokazuje, że stają się coraz bardziej docenianą, zauważalną grupą społeczną.

Przyjrzyjmy się zatem temu, co wpływa na poprawę jakości życia osób starszych. 

Senior w domu

Jeszcze do niedawna model rodziny wielopokoleniowej był czymś naturalnym. Pod jednym dachem mieszkały trzy pokolenia (a w niektórych nawet cztery!). Dziadkowie spędzali jesień życia przy swojej rodzinie – pomagali jej w utrzymaniu domu i opiece nad dziećmi. A gdy sami znaleźli się w potrzebie – mogli liczyć na opiekę. Otaczały ich dzieci, wnukowie, prawnukowie. Dziś ten model się zmienia, widać to zwłaszcza w dużych miastach. Częściej dzieci mieszkają same, a rodziców odwiedzają w wolnym czasie.

Jeśli tylko możesz bywaj częściej u Mamy, Ojca, Dziadka, Babci. Potrzebujecie siebie nawzajem.

Starszy człowiek pełni ważną rolę w każdej rodzinie, a także i w społeczeństwie. Może podzielić się swoim doświadczeniem życiowym, zawodowym. Jest żywa lekcją historii (często pamięta czasy, wydarzenia, postaci o które są ciekawe, inspirujące). Dla wnuków są skarbnicą wiedzy, pomysłów i oceanem cierpliwości. Dla swoich dzieci nadal mogą być wsparciem.

Społeczny aspekt bycia potrzebnym, kochanym, otoczonym rodziną jest tym, czego Seniorom potrzeba najbardziej. Oczywiście ważną rolę pełnią relacje rodzinne, międzypokoleniowe.  Pielęgnujmy je.

Jesień życia – wspaniały czas dla aktywności

Nikogo już nie trzeba przekonywać, że społeczeństwo Europy się starzeje. A to (w wymiarze demograficznym) oznacza nie mniej-nie więcej tyle, że rośnie liczba Seniorów. Podchwyciły to liczne firmy, uczelnie, które oferują wiele aktywności dla Seniorów. I nie ma w tym nic złego. Wszak życie trwa nadal, a ograniczenia często tkwią w przekonaniach. Nasz bohater może dostosować poziom i rodzaj aktywności do swoich możliwości.

Do dyspozycji Seniorów są:

  • nauka gry na instrumentach,
  • Kluby Seniora,
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku,
  • wycieczki,
  • kółka zainteresowań (np. w osiedlowych klubach, czy domach kultury),
  • kluby fitness, pływalnie, studia tańca z zajęciami dedykowanymi dla osób starszych.

Jak dbać o stan zdrowia Seniora

1. Odżywianie się – częstsze, ale mniejsze i lekkostrawne posiłki (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby i chude mięso.  Odstępy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 2-3 godziny. I woda. Około 2-3 litrów wody dziennie.

2. Aktywność fizyczna i psychiczna: Zachęcanie do umiarkowanej aktywności fizycznej, jak również do udziału w zajęciach umysłowych, może pomóc w zachowaniu sprawności zarówno ciała, jak i umysłu.

3. Kontakty z innymi – klucz do dobrego samopoczucia, zdrowienia i motywacji. Daje poczucie przynależności do społeczeństwa i poczucie bycia potrzebnym. Pomoże w tym organizowanie spotkań, wydarzeń kulturalnych i warsztatów dla seniorów pomaga w przełamywaniu izolacji społecznej i budowaniu poczucia przynależności.

4. Regularne badania kontrolne – profilaktyka. Starsza osoba, objęta wczesną diagnozą, ma większe szanse na powrót do zdrowia. Regularne przeglądy zdrowotne, dostęp do leczenia specjalistycznego oraz rehabilitacji są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia osób starszych.

6. Pozwól rozbłysnąć talentom Nestora – odkryj jego niewykorzystany potencjał. Kto wie? Może swoją wiedzą i doświadczeniem, umiejętnościami  wpłynie na rozwój społeczny, intelektualny, czy kulturalny najbliższego otoczenia?

Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.

W Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości.  U nas je znajdziesz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top