W tym tygodniu, konkretnie 20 października każdy Senior miał okazję do świętowania. Obchodziliśmy bowiem Europejski Dzień Seniora. To doskonały pretekst do tego, aby podkreślić jego rolę osób starszych i przypomnieć sobie, jak dbać o naszych Nestorów.
Senior świętuje
Europejski Dzień Seniora ma podkreślać Jego rolę w społeczeństwie. Przypomina o należnym Seniorowi szacunku, zapewnieniu mu odpowiedniej opieki zdrowotnej i ułatwieniu szeroko pojętego dostępu do dóbr kultury. Jest też pretekstem do integracji. I międzypokoleniowej, i w grupie rówieśników.
Czy wiesz, że to nie jedyne święto w roku dedykowane Seniorom? Bowiem 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych a 14 listopada – Światowy Dzień Seniora.
Ilość świąt poświęconych Seniorom pokazuje, że stają się coraz bardziej docenianą, zauważalną grupą społeczną.
Przyjrzyjmy się zatem temu, co wpływa na poprawę jakości życia osób starszych.
Senior w domu
Jeszcze do niedawna model rodziny wielopokoleniowej był czymś naturalnym. Pod jednym dachem mieszkały trzy pokolenia (a w niektórych nawet cztery!). Dziadkowie spędzali jesień życia przy swojej rodzinie – pomagali jej w utrzymaniu domu i opiece nad dziećmi. A gdy sami znaleźli się w potrzebie – mogli liczyć na opiekę. Otaczały ich dzieci, wnukowie, prawnukowie. Dziś ten model się zmienia, widać to zwłaszcza w dużych miastach. Częściej dzieci mieszkają same, a rodziców odwiedzają w wolnym czasie.
Jeśli tylko możesz bywaj częściej u Mamy, Ojca, Dziadka, Babci. Potrzebujecie siebie nawzajem.
Starszy człowiek pełni ważną rolę w każdej rodzinie, a także i w społeczeństwie. Może podzielić się swoim doświadczeniem życiowym, zawodowym. Jest żywa lekcją historii (często pamięta czasy, wydarzenia, postaci o które są ciekawe, inspirujące). Dla wnuków są skarbnicą wiedzy, pomysłów i oceanem cierpliwości. Dla swoich dzieci nadal mogą być wsparciem.
Społeczny aspekt bycia potrzebnym, kochanym, otoczonym rodziną jest tym, czego Seniorom potrzeba najbardziej. Oczywiście ważną rolę pełnią relacje rodzinne, międzypokoleniowe. Pielęgnujmy je.
Jesień życia – wspaniały czas dla aktywności
Nikogo już nie trzeba przekonywać, że społeczeństwo Europy się starzeje. A to (w wymiarze demograficznym) oznacza nie mniej-nie więcej tyle, że rośnie liczba Seniorów. Podchwyciły to liczne firmy, uczelnie, które oferują wiele aktywności dla Seniorów. I nie ma w tym nic złego. Wszak życie trwa nadal, a ograniczenia często tkwią w przekonaniach. Nasz bohater może dostosować poziom i rodzaj aktywności do swoich możliwości.
Do dyspozycji Seniorów są:
- nauka gry na instrumentach,
- Kluby Seniora,
- Uniwersytety Trzeciego Wieku,
- wycieczki,
- kółka zainteresowań (np. w osiedlowych klubach, czy domach kultury),
- kluby fitness, pływalnie, studia tańca z zajęciami dedykowanymi dla osób starszych.
Jak dbać o stan zdrowia Seniora
1. Odżywianie się – częstsze, ale mniejsze i lekkostrawne posiłki (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby i chude mięso. Odstępy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 2-3 godziny. I woda. Około 2-3 litrów wody dziennie.
2. Aktywność Fizyczna – dostosowana do możliwości osoby starszej. Najlepiej, gdy Senior sam wybierze sobie formę sportu.
3. Kontakty z innymi – klucz do dobrego samopoczucia, zdrowienia i motywacji. Daje poczucie przynależności do społeczeństwa i poczucie bycia potrzebnym.
4. Regularne badania kontrolne – profilaktyka. Starsza osoba, objęta wczesną diagnozą, ma większe szanse na powrót do zdrowia.
6. Pozwól rozbłysnąć talentom Nestora – odkryj jego niewykorzystany potencjał. Kto wie? Może swoją wiedzą i doświadczeniem, umiejętnościami wpłynie na rozwój społeczny, intelektualny, czy kulturalny najbliższego otoczenia?
Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.
W Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. U nas je znajdziesz.