Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Senior i odchudzanie

Senior_ opieka opiekunka osób starszych Herznet24 praca Niemcy

Im więcej mamy lat, tym bardziej spada tempo metabolizmu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przybierają wówczas na wadze. Czy Senior może się odchudzać? I jeśli tak – to od czego zacząć?

Dlaczego Senior przybiera na wadze

Przybieranie na wadze w podeszłym wieku jest często wynikiem kilku czynników, które wpływają na zmiany w organizmie osób starszych. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Nadmierna podaż energii z pożywienia: Osoby starsze często prowadzą mniej aktywny tryb życia, co oznacza, że energia z pożywienia nie jest w pełni wykorzystywana. To prowadzi do kumulacji nadmiaru kalorii, które są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.
  • Spowolniony metabolizm: Z wiekiem metabolizm naturalnie zwalnia, co oznacza, że ciało spala mniej kalorii nawet podczas spoczynku. To sprawia, że utrzymanie odpowiedniej wagi staje się trudniejsze.
  • Zaburzenia metaboliczne i hormonalne, przyjmowane leki: Wiele chorób przewlekłych oraz stosowane leczenie, takie jak sterydy czy środki nasenne, mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała. Leki te mogą wpływać na równowagę hormonalną, apetyt, a także sposób, w jaki organizm przetwarza i magazynuje tłuszcze.
  • Dieta oparta na przetworzonych węglowodanach: Dieta bogata w przetworzone produkty zbożowe jak białe pieczywo, biszkopty czy makarony często jest uboga w błonnik i inne składniki odżywcze, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała oraz innych problemów zdrowotnych.
  • Niewystarczające nawodnienie: Niedobór płynów jest szczególnie groźny w starszym wieku, gdyż może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i obrzęków. Dobrze nawodniony organizm lepiej radzi sobie z metabolizowaniem tłuszczów.

Trzeba pamiętać, że otyłość w starszym wieku wiąże się z podwyższonym ryzykiem wielu chorób, w tym chorób metabolicznych i układu krążenia, takich jak miażdżyca, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze. Senior może również cierpieć na dodatkowe powikłania, takie jak: bezdech senny, czy stłuszczenie wątroby.

Dieta przede wszystkim

Redukcja masy ciała u Seniora jest niełatwym zadaniem, ale możliwym do wykonania.

Na początek warto zwiększyć podaż płynów i wprowadzić dostosowany do zdrowia i preferencji Seniora ruch (aktywność fizyczną). I po trzecie, najważniejsze: zastosować niskokaloryczną, ale zbilansowaną dietę.

Dieta zbilansowana to taka, która zawiera wszystkie potrzebne Seniorowi składniki odżywcze. Najlepiej, gdyby Twój Podopieczny skorzystał ze wsparcia dietetyka.  Lekarz dietetyk przedstawi Seniorowi program utraty wagi, skomponuje jadłospis. To świetne rozwiązanie również dla Ciebie, jako Opiekunki osoby starszej. Otrzymasz gotowe, łatwe do wdrożenia wskazówki. Dzięki Tobie Twój Podopieczny będzie mógł wdrażać nowe nawyki żywieniowe. Kto wie? Może i Ty znajdziesz w jadłospisie Seniora coś dla siebie?

O czym jeszcze warto pamiętać, by chudnąć bezpiecznie

Wysiłek fizyczny powinien być zawsze dostosowany do możliwości Seniora i do jego preferencji. Może to być np.: nordic walking, spacery, pływanie, joga dla Seniorów. W tym miejscu dodamy, że zajęcia jogi dla Seniorów są bardzo popularne, a sami Seniorzy cenią sobie ich rezultaty. Nie tylko w sferze fizycznej. 

Dzienny bilans płynów jest niezwykle ważny dla zdrowia Seniora. Gdyby nawet pominąć odchudzanie – to nie sposób przejść obojętnie obok niedostatecznego nawodnienia organizmu. Wszak nasze narządy, tkanki składają się z wody! I to w środowisku wodnym zachodzą wszystkie reakcje biochemiczne w naszym ciele. Najlepszym napojem jest czysta woda, ewentualnie z dodatkiem miody, ziół, czy odrobiną soli (niejodowanej, kamiennej, z uwagi na mikro- i makroelementy w niej zawarte. Dzienny bilans płynów mogą uzupełniać zupy (ale nie te zawiesiste i gęste, tylko lekkie, czyste).

Warto jeszcze wspomnieć o redukcji masy ciała przed zabiegiem. Taka redukcja musi koniecznie przebiegać pod kontrolą lekarza. Niekiedy (poza dietą) Twój Podopieczny będzie musiał skorzystać ze specjalnie dobranej farmakoterapii, która wspomaga utratę masy ciała. Oczywiście tylko takiej, która wynika z konkretnych zaleceń lekarskich. Senior nie powinien samodzielnie sięgać po suplementy diety, które redukują masę ciała.

Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.

Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości.  U nas je znajdziesz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top