Im więcej mamy lat, tym bardziej spada tempo metabolizmu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przybierają wówczas na wadze. Czy Senior może się odchudzać? I jeśli tak – to od czego zacząć?
Dlaczego Senior przybiera na wadze
Najczęstszymi przyczynami, dla których osoby starsze przybierają na wadze, są:
- nadmierna podaż energii z pożywienia (której organizm nie jest w stanie wykorzystać z uwagi na minimalny wysiłek i fizyczny),
- spowolniony metabolizm,
- zaburzenia metaboliczne, hormonalne, przyjmowane leki (np. sterydy, środki nasenne),
- dieta oparta na przetworzonych węglowodanach (np. białe pieczywo, biszkopty, makarony),
- niewystarczające nawodnienie (niedobór płynów jest groźny dla zdrowia całego organizmu, często może dochodzić do zatrzymania wody w organizmie i obrzęków).
Trzeba pamiętać, że otyłość w starszym wieku wiąże się z podwyższonym ryzykiem występowania chorób metabolicznych i układu krążenia (np. miażdżycą, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem). Senior może również cierpieć na dodatkowe powikłania, takie jak: bezdech senny, czy stłuszczenie wątroby.
Dieta przede wszystkim
Redukcja masy ciała u Seniora jest niełatwym zadaniem, ale możliwym do wykonania.
Na początek warto zwiększyć podaż płynów i wprowadzić dostosowany do zdrowia i preferencji Seniora ruch (aktywność fizyczną). I po trzecie, najważniejsze: zastosować niskokaloryczną, ale zbilansowaną dietę.
Dieta zbilansowana to taka, która zawiera wszystkie potrzebne Seniorowi składniki odżywcze. Najlepiej, gdyby Twój Podopieczny skorzystał ze wsparcia dietetyka. Lekarz dietetyk przedstawi Seniorowi program utraty wagi, skomponuje jadłospis. To świetne rozwiązanie również dla Ciebie, jako Opiekunki osoby starszej. Otrzymasz gotowe, łatwe do wdrożenia wskazówki. Dzięki Tobie Twój Podopieczny będzie mógł wdrażać nowe nawyki żywieniowe. Kto wie? Może i Ty znajdziesz w jadłospisie Seniora coś dla siebie?
O czym jeszcze warto pamiętać, by chudnąć bezpiecznie
Wysiłek fizyczny powinien być zawsze dostosowany do możliwości Seniora i do jego preferencji. Może to być np.: nordic walking, spacery, pływanie, joga dla Seniorów. W tym miejscu dodamy, że zajęcia jogi dla Seniorów są bardzo popularne, a sami Seniorzy cenią sobie ich rezultaty. Nie tylko w sferze fizycznej.
Dzienny bilans płynów jest niezwykle ważny dla zdrowia Seniora. Gdyby nawet pominąć odchudzanie – to nie sposób przejść obojętnie obok niedostatecznego nawodnienia organizmu. Wszak nasze narządy, tkanki składają się z wody! I to w środowisku wodnym zachodzą wszystkie reakcje biochemiczne w naszym ciele. Najlepszym napojem jest czysta woda, ewentualnie z dodatkiem miody, ziół, czy odrobiną soli (niejodowanej, kamiennej, z uwagi na mikro- i makroelementy w niej zawarte. Dzienny bilans płynów mogą uzupełniać zupy (ale nie te zawiesiste i gęste, tylko lekkie, czyste).
Warto jeszcze wspomnieć o redukcji masy ciała przed zabiegiem. Taka redukcja musi koniecznie przebiegać pod kontrolą lekarza. Niekiedy (poza dietą) Twój Podopieczny będzie musiał skorzystać ze specjalnie dobranej farmakoterapii, która wspomaga utratę masy ciała. Oczywiście tylko takiej, która wynika z konkretnych zaleceń lekarskich. Senior nie powinien samodzielnie sięgać po suplementy diety, które redukują masę ciała.
Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.
W Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. U nas je znajdziesz.