Senior, wraz z wiekiem, może cierpieć na coraz więcej dolegliwości. Jedną z nich jest biegunka, na którą Seniorzy są szczególnie podatni Musisz wiedzieć, że im starszy organizm, tym gorzej się regeneruje. Tym gorzej wraca do równowagi. Dlatego musisz być szczególnie czujna, jeśli Twój Podopieczny cierpi na biegunkę. Poznaj najczęstsze przyczyny biegunki u osób starszych oraz sposoby, jak sobie radzić, gdy wystąpi.
Czym jest biegunka
Biegunka to stan, w którym występuje zbyt często (powyżej trzech wypróżnień dziennie) oddawanie rozwodnionego czy półpłynnego stolca. Ta przypadłość charakteryzuje się często nieprzyjemnym zapachem a w niektórych przypadkach – krwawieniem. ).
Powodem biegunki jest najczęściej zatrucie pokarmowe. Jednak w przypadku osób starszych może pojawić się również z powodu:
- bakterii czy wirusów,
- nietolerancji na cukier,
- produktów, które zawierają laktozę.
Wraz z wiekiem ludzki organizm wydziela coraz mniej enzymów trawiennych. Dlatego Twój Senior dlatego dieta osób starszych powinna posiadać jak najmniej produktów zawierających laktozę.
Obserwuj, jak czuje i zachowuje się Senior. Szczególnie zwróć uwagę, czy nie ma u Niego ryzyka odwodnienia organizmu. Dbaj, aby uzupełniał płyny, elektrolity (tu konieczna będzie konsultacja z lekarzem). I, w razie wątpliwości, skonsultuj stan zdrowia Seniora z lekarzem.
Senior i domowe sposoby leczenia biegunki
Jedną z najważniejszych działań, jakie możesz podjąć w łagodzeniu objawów biegunki, jest odpowiednia dieta.
Twój Senior nie powinien spożywać:
- ciężkostrawnych potraw,
- zbyt dużej ilości białka,
- zbyt dużej ilości tłuszczu,
- ostrych potraw,
- alkoholu,
- pełnoziarnistego pieczywa,
- płatków owsianych,
- słodyczy,
- roślin strączkowych
- gorących napojów.
Zadbaj, aby Senior miał lekkostrawną dietę. Taki sposób odżywiania wpłynie na regenerację organizmu i przywróci prawidłowy stan flory bakteryjnej. W trakcie leczenia pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny Podopiecznego.
Seniorowi najbardziej pomoże dieta, w której znajdą się:
- woda (Senior powinien ją pić co godzinę),
- suchary,
- kleik ryżowy,
- zupy warzywne,
- aronia, czarne jagody, czarne porzeczki i morele,
- przestudzone herbaty ziołowe (ale nie przeczyszczające, unikaj rzewienia, senesu, siemienia lnianego).
Dieta dla Seniora z biegunką zawiera lekkostrawne, ale nie podrażniające jelit, pokarmy. Dlatego możesz skorzystać z jej dobrodziejstw i gotować dla siebie oraz Seniora. Takie sposób odżywiania jest doskonały, jeśli zależy Ci na detoksie organizmu. Dzięki niemu Twój organizm może się zresetować i wyciszyć. A organizm Seniora powrócić do stanu równowagi.
Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.
W Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. U nas je znajdziesz.