Senior i czas wolny — poznaj 8 sprawdzonych sposobów

Senior, praca Niemcy, Herznet24, opiekunka osób starszych, praca opiekunka

Senior ma wiele czasu wolnego. A Twoje zadania (jako opiekunki osoby starszej) nie kończą się na pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Ważną rolę w Twojej pracy odgrywa również organizacja dnia podopiecznego. Jeśli zastanawiasz się, jak zorganizować czas wolny Seniora to ten artykuł jest dla Ciebie! Poznaj listę ośmiu sprawdzonych sposobów na organizację czasu Seniora. Mocno liczymy, że umili Wam wspólnie spędzane chwile.

Senior i organizacja czasu — o czym warto pamiętać

Jak odpowiednio zaplanować czas wolny osobie starszej? Jak zmierzyć się z tym wyzwaniem? I jak zyskać akceptację Seniora? 

Przede wszystkim staraj się poznać potrzeby i możliwości (poznawcze, fizyczne), przyzwyczajenia, czy hobby. I dopiero wtedy dobierz do nich rodzaj aktywności. Nie wymagaj od podopiecznego, aby robił coś wbrew swojej woli.

Korzystaj z własnych pomysłów, a jeśli chcesz, to sięgnij po sprawdzone propozycje, które przedstawiamy poniżej.

Wspólne przeglądanie fotografii 

Wspominanie przeszłości to jedna z ulubionych czynności Seniorów. A nic tak nie dobrze jej nie ożywia, jak wspólne przeglądanie zdjęć. Podczas oglądania fotografii okaż zainteresowanie, zadawaj pytania, które nawiązują do zdjęć, miejsc, wypowiedzi Seniora. Wpłynie to nie tylko na zacieśnienie Waszych relacji, ale również na poprawę kondycji mózgu Seniora.

Możecie też zrobić wspólny album z ulubionymi zdjęciami lub wybrać kilka, które oprawicie w ramki.

Senior może dbać o rośliny

Ta czynność nie odnosi się tylko i wyłącznie do ogrodu! Wspólne sianie, sadzenie czy pielenie można wykonać nawet w małej, balkonowej skrzynce. Szczególnie polecamy uprawę ziół takich jak bazylia, mięta lub szczypiorek czy pomidorów koktajlowych albo truskawek.

Będzie zdrowo, ciekawie i sprawczo. Takie prace doskonale odprężają i poprawiają zdolności manualne oraz kondycję psychiczną.

Gotowanie

Kuchnia to doskonałe miejsce na spędzanie wspólnego czasu z Seniorem. Możecie eksperymentować, testować nowe przepisy czy odtwarzać ulubione dania z dzieciństwa podopiecznych. Do bezpiecznych, kuchennych czynności zaangażuj Seniora. A może poprosisz go, aby nauczył Cię potrawy, którą lubi najbardziej?

Ruch fizyczny

Aktywność fizyczna doskonale usprawnia pracę układu krążenia i oddechowego. Idealnym rozwiązaniem są tu wspólne spacery lub gimnastyka. Dostosuj aktywności do możliwości Seniora. A może zainteresujesz go jogą na krześle?

Senior ucieszy się ze wspólnych gier 

Ta aktywność oferuje mnóstwo możliwości. Podczas czasu wolnego dobrym rozwiązaniem będzie gra w szachy, chińczyka, karty. Gry planszowe sprawdzają się świetnie podczas deszczowych dni. A także wtedy, gdy Senior jest przeziębiony i nie może wyjść na dwór. To również fantastyczny pomysł, gdy Seniora odwiedzi rodzina. Możesz zaplanować krótki rodzinny turniej z nagrodą w postaci ulubionego dania Seniora.

Proste prace manualne 

Przed okresem świątecznym, ważną uroczystością rodzinną czy państwową, zaproponuj Seniorowi prace manualne.Do ozdób lub dekoracji możesz wykorzystać różne rzeczy z szuflad (wstążki, sznurki,guziki), skarby natury (zioła, kamienie, patyki).

Długie rozmowy

Nic tak nie poprawia relacji, jak długa i szczera rozmowa przy herbacie. Każda sytuacja może być pretekstem do rozmowy: stare zdjęcie, odwiedziny znajomego, hobby, pogoda, ulubione piosenki, książki, wybór ciasta, jakie lubi Senior (a jakie razem upieczecie).

Nasza lista to przykłady, jak możesz spędzać czas z Seniorem. Im częściej z nim przebywasz, obserwujesz, rozmawiasz,  tym szybciej odkryjesz Jego zainteresowania i potrzeby. A to bardzo CI ułatwi organizację Jego dnia. Wierzymy, że świetnie sobie poradzisz!

Zastanawiasz się, czy praca Opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie? Pomożemy Ci w wyborze najlepszej szteli.

Herznet24 współpracę opieramy na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości.  U nas je znajdziesz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top