Senior i agresja — jak sobie z nią radzić?

Herznet24 praca Niemcy Opiekunka osób starszych Senior Opieka

Twój Senior zaczyna zachowywać się agresywnie? Powodem Jego zachowania bywa najczęściej choroba, a nie (jak często błędnie myślimy) nagła zmiana jego charakteru. Tak może być, na przykład, w przypadku demencji czy choroby Alzheimera.  Nie zmienia to faktu, że agresja może niekorzystnie wpłynąć tak na Seniora, jak i na domowników.  Co nasila agresję? I jak sobie z nią radzić? Poznaj odpowiedź na te  pytania. 

Senior i agresja — co ją powoduje?

Już wiesz, że nasilająca się demencja, czy też choroba Alzheimera mogą być przyczynami agresji u Seniorów. Jednak przyczyn jej występowania jest o wiele więcej. Abyś mogła poradzić sobie z napadami złości, spróbuj najpierw odkryć jej źródła.  Przeanalizuj zachowanie podopiecznego i ustal, czy agresja jest zjawiskiem częstym, czy jednorazowym. Ponadto agresywne zachowanie może wynikać z przyczyn:

  • psychicznych,
  • biologicznych,
  • fizycznych,
  • innych chorób, zażywanych leków.

Aspekty psychiczne mogą wiązać się z sytuacją, w której Senior nie może sobie poradzić z myślą, że jest uzależniony od drugiej osoby. Agresja może być również reakcją na lęk związany z procesem starzenia. Powodem może być również niedobór witamin i minerałów. Ich brak będzie pogłębiał zniecierpliwienie lub frustrację. Przyczyny fizyczne to np.: odczuwanie bólu przez seniora. Agresja w tym przypadku może być reakcją na ból.

Rodzaje agresji 

Gd Senior zachowuje się agresywnie, to nie zawsze musi wyglądać tak samo. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje agresji:

  • agresję bierną,
  • bunt,
  • agresję fizyczną.

Każdy z nich może w negatywny sposób oddziaływać na relacje Seniora z otoczeniem. 


Agresja bierna może wydawać się trudna do wykrycia. Nie wiąże się z czynami lub słowami, ale najczęściej przejawia się poprzez mowę ciała, jak np. zaciśnięte pięści lub przeszywający wzrok.

Drugim rodzajem agresji jest bunt. Występuje on np. w momencie zatrudnienia opieki domowej, na co Senior po prostu się nie zgadza. Jest to dla Niego wyjątkowo trudny moment. Bo przypomina im, że zaczyna być zależny od innej osoby.

Może wtedy utrudniać Ci wykonywanie obowiązków, odmawiać przyjęcia posiłku, a także lekceważyć Cię.  Najtrudniejszą sytuacją jest agresja fizyczna lub werbalna. Mogą one oznaczać konieczność zapewnienia Seniorowi specjalistycznej opieki i lub farmakoterapii. 

Jak możesz sobie poradzić z agresją Seniora

Pamiętaj, że nie każde trudne zachowanie Seniora może oznaczać agresję. Zachowaj czujność. Rozpoznawaj powody, które irytują Seniora i spróbuj ustalić sposoby, jak sobie z nią radzić. Zachowaj cierpliwość.

Ale bądź też asertywna. Spokojna.

Aby zminimalizować agresję, zadbaj o spokojne otoczenie. Ogranicz bodźce do minimum (wyłącz telewizor, zamknij okno). Rozmawiaj z Seniorem o jego potrzebach i samopoczuciu (agresję może również powodować niekomfortowa pozycja lub niewygodna odzież). 

Pamiętaj, że nie jesteś sama. zawsze możesz poprosić o pomoc. 

Herznet24. dbamy o każdy szczegół naszej współpracy. Służymy pomocą, jeśli trzeba coś omówić, czy wyjaśnić. Z nami po prostu dobrze się pracuje! Zobacz, które oferty pracy czekają na Ciebie. Znajdź swoją najlepszą pracę z Herznet24.

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu