Senior bliżej Natury. Nagietek lekarski.

Kto by zjadł truciznę albo gdy kogoś chciano otruć, niech zaparzy nagietka w wodzie, wyciśnie go i ciepły położy na żołądek. Nagietek truciznę rozrzedzi i wypędzi z wnętrzności. Potem niech chory zagotuje wino i wrzuci doń trochę nagietka, a to znowu zagotuje i wypije. W ten sposób z jego ciała wyjdzie wszystko, co było trucizną, albo przez nos, albo w ślinie wykasłanej i wyplutej.

Tak właściwości nagietka już w XII wieku wychwalała słynna uzdrowicielka –św.Hildegarda z Bingen. Nagietek lekarski [Calendula officinalis] jest do dzisiaj jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych ziół. Pochodzi najprawdopodobniej z regionu Morza Śródziemnego.  Wewnętrznie m.in pobudza układ limfatyczny, redukuje stany zapalne, poprawia stan błon śluzowych. A zewnętrznie jest wprost idealny dla skóry. 

Nagietek  –  zaskoczy Cię w kuchni

Kwiaty i liście nagietka są jadalne i często używane do dekoruje się nimi sałatki. Suszone płatki są ciekawą przyprawą do zup i ciast. Jako substytut szafranu używane są do doprawiania i barwienia ryżu i innych potraw. Jadalny, żółty barwnik ,otrzymywany z kwiatów brzeżnych stosowany jest także w przemyśle spożywczym do barwienia tłuszczów (margaryn) i żółtych serów. My polecamy makaron nagietkowy. Jest idealny na słodko lub do słodkich zup. A i do rosołu by pasował!

Nagietek – właściwości lecznicze

Nagietek jest zadziwiająco wszechstronny. Ten piękny, pomarańczowy kwiatuszek:

  • zapobiega uszkodzeniom komórek (wywołanym przez wolne rodniki),
  • działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, 
  • przeciwdziała wirusom, stanom zapalnym i bakteriom oraz grzybom (aktywny przeciwko drożdżakom Candida albicans),
  • pomaga w leczeniu wrzodów, dolegliwości żołądkowych i skurczów menstruacyjnych,
  • łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzody dwunastnicy i żołądka,
  • stymuluje przepływ żółci,
  • pomaga w detoksykacji organizmu,
  • leczy stany zapalne spojówek i przemęczenie oczu (jest składnikiem niektórych kropli do oczu),
  • maść nagietkowa pomaga bardzo szybko również przy zapaleniu żył, 
  • wspomaga krążenie krwi,
  • przyspiesza proces gojenia się ran
  • działa ściągająco,
  • jest składnikiem maści, leczniczych nalewek i płynów do płukania ust,
  • pomaga zachować jędrność skóry i doskonale ją nawilża,
  • zapobiega krwotokom.

Ale to nie wszystko, co nagietek potrafi!

Jeśli dokucza Ci opryszczka, to na pewno ucieszy Cię fakt, że nalewka lub napar z kwiatów nagietka pomagają w leczeniu wirusa opryszczki. Napar pomoże również przy użądleniach pszczół (przemywaj nim miejsce użądlenia), ropni, czyraków. Nagietek jest przyjacielem młodzieży w nierównej walce z trądzikiem. I Twoim – możesz nim płukać jamę ustną w przypadku owrzodzeń i bólu zębów. 

Ciekawostki o nagietku

Rzymianie uważali, że nagietek kwitnie pierwszego dnia każdego miesiąca. Stąd właśnie jego łacińska nazwa — Calendula officinalis. Słowo „calendula” pochodzi od łacińskiego „calens” i oznacza pierwszy dzień każdego miesiąca. W Europie nagietek uprawiany był już w XII wieku. 

Ze względu na swoją gorycz używa się go jako pestycydu do zabijania owadów. Kwiaty nagietka używały ludy starożytnej Grecji, Rzymu, Bliskiego Wschodu i Indii jako zioła lecznicze, a także jako barwniki do tkanin, żywności i kosmetyków. Wiele z tych zastosowań przetrwało po dziś dzień.

Według przekazów ludowych wysuszone płatki nagietka rozsypane pod łóżkiem (lub włożone pod poduszkę) zapewniają spokojny sen. Noszone zaś w pomarańczowym woreczku, na wysokości splotu słonecznego, odpędzać mają wszelkie lęki, zwidy i strachy, a zrywanie kwiatów nagietka powoduje burze.

Kwiat nagietka może służyć jako barometr, pozwala bowiem przewidywać pogodę. Uważa się, że jeśli rano przed godziną 9.00 płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza to, że w tym dniu nie będzie deszczu. Jeśli jednak nadal będą zamknięte po godzinie 10 rano, to należy spodziewać się deszczu.

Nagietek dla Ciebie –  przepis na maść nagietkową wg Marii Treben

MAŚĆ NAGIETKOWA: Bierze się cztery kopiaste garście drobno pokrojonego nagietka (liście, łodygi i kwiaty). 500 g sadła świni tuczonej w sposób tradycyjny albo 500 g dobrego smalcu rozgrzewa się tak, jak do smażenia kotletów.Do rozgrzanego tłuszczu wrzuca się pokrojony nagietek, pozostawia, aby trochę skwierczał, miesza się i zdejmuje z kuchenki. Przykrywa się pokrywką i pozostawia na jeden dzień. Następnie całość lekko podgrzewa się i sączy przez Inianą ściereczkę do przygotowanych czystych naczyń.

Maść nagietkowa jest bezpieczna, gdy stosujesz ją zewnętrznie. Może zrobisz ją dla siebie i podzielisz się z Seniorem? Jeśli tak –zrób zdjęcie i wstaw je w komentarzu pod artykułem.

Pracuj z nami jako Opiekunka osoby starszej! Jesteśmy dla Ciebie, jesteśmy Herznet24🙂

Inne poradniki

Wielkanoc_Herznet24

Niemiecka tradycja wielkanocna

Odkryj magię Wielkanocy w Niemczech i wzbogać swoje doświadczenia jako Opiekunka! W Niemczech, gdzie Wielkanoc, znana jako Osterfest, jest jednym z najbardziej uroczystych okresów w roku, masz niepowtarzalną szansę doświadczyć bogactwa lokalnych…
Czytaj więcej
© 2024 Herznet24. All rights reserved.
Otwórz chat
Potrzebujesz pomocy?:)
Witamy w Herznet24,
jak możemy Ci pomóc?