![Tradycyjne niemieckie potrawy dla seniorów](https://www.herznet24.eu/wp-content/uploads/2024/12/niemieckie-posilki-dla-seniorow.webp)
Reumatyzm u seniora często odbieramy jako chwilowe dolegliwości wywołane zmianami pogodowymi, bądź zwyczajnymi przeciążeniami organizmu spowodowanymi podeszłym wiekiem. Czym jest reumatyzm? Jakie są jego rodzaje? Co pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe? Jaką dietę stosować? Czy aktywność fizyczna jest wskazana?
Reumatyzm jest to ogólna, potoczna nazwa określająca szeroką grupę schorzeń o podłożu zapalnym. Przede wszystkim obejmuje ona choroby stawów mięśni więzadeł ścięgien i kości. Przypadłość ta zaliczana do chorób przewlekłych, niewyleczalnych, a ze względu na swój charakter także bardzo bolesnych.
Istnieje wiele rodzajów chorób reumatycznych. Głównie najczęściej spotykanymi są:
Reumatoidalne zapalenie stawów (ZSR) – charakteryzuje się przewlekłym symetrycznym zapaleniem stawów. Osoby z ZSR są częściej narażone na choroby serca i miażdżycę. Odczuwają one ciągły ból niezależnie od wykonywanych czynności. Sztywność stawów trwa dość długo, a stany zapalne obejmują głównie małe stawy takie jak palce i dłonie. Choroba oddziałuje na cały organizm chorego, co sprzyja rozwojowi anemii i depresji, ogólnemu osłabieniu organizmu, kalectwu, a nieleczona nawet może prowadzić do śmierci.
Choroba zwyrodnieniowa – głównym powodem jest zużycie chrząstki stawowej, dlatego też z czasem uszkodzeniu ulegają kości, torebka stawowa, mięśnie i więzadła. Charakteryzuje się przede wszystkim miejscowym bólem w czasie ruchu, sztywnością stawów po dłuższym bezruchu, która jednak nie trwa zbyt długo. Z czasem możemy zaobserwować pojawienie się narośli i opuchlizny na kościach otaczających stawy.
Reumatyzm tkanek miękkich – choroba atakuje mięśnie i ścięgna najczęściej wokół klatki piersiowej, łokci, nadgarstków, palców, bioder oraz kolan. Wzrasta również wrażliwość chorego na zmiany temperatur, dlatego szczególnie powinniśmy troszczyć się o komfort seniora podczas spacerów czy kąpieli. Kolejnymi objawami są zaburzenia snu, depresja bądź chroniczne zmęczenie.
Osoby zmagające się z reumatyzmem szczególną uwagę powinny poświęcić swojej diecie. Jest to bowiem kluczowa forma zapobiegająca postępowi choroby. Co więc możemy zaserwować seniorowi, by poprawić kondycje jego stawów mięśni i kości?
Warto zauważyć, że nabiał jest źródłem pełnowartościowego białka. Ono z kolei jest budulcem chrząstki stawowej i bardzo ważnym źródłem wapnia, który wraz z fosforem tworzy nasze kości. Zatem w diecie powinny pojawić się takie produkty jak: chude sery, mleko, kefiry i jogurty.
Doskonałym wyborem będą także różnego rodzaju ryby morskie bogate w składniki odżywcze oraz kwasy tłuszczowe omega-3 działające przeciwzapalnie, mogą zatem znacznie złagodzić skutki reumatyzmu.
Bardzo ważna jest zbilansowana dieta. Mając to na uwadze nie zapominajmy o odpowiedniej porcji warzyw i owoców, gdyż są one źródłem antyoksydantów, w tym beta-karotenu witaminy C i flawonoidów. Związki te zapobiegają procesowi zwyrodnieniowemu i opóźniają starzenie się stawów. Witamina C w nich zawarta jest zaś niezbędna do wytwarzania kolagenu budującego chrząstkę stawową oraz odpowiada za kondycję stawów i ścięgien.
Osoby cierpiące na reumatyzm powinny unikać jedzenia dużych ilości mięsa, ponieważ utrudnia to wchłanianie substancji odżywczych. Warto zauważyć również, że ból może się nasilać po spożywaniu produktów bogatych w kwasy szałwiowe. Powinniśmy zatem wykluczyć z jadłospisu przede wszystkim szpinak, płatki owsiane i żurawinę. Najprostszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na utrzymanie zbilansowanej diety seniora cierpiącego na reumatyzm będzie skorzystanie z usług doświadczonego dietetyka, który stworzy jadłospis adekwatny do wieku i zapotrzebowania w składniki odżywcze.
Istnieje wiele leków farmaceutycznych pozwalających na uśmierzenie bólu wywołanego reumatyzmem. Zaliczamy do nich: maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, plastry rozgrzewające bądź chłodzące, w zależności który rodzaj jest bardziej skuteczny, tabletki przeciwbólowe oraz suplementy diety odbudowujące chrząstkę stawową. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że podanie jakichkolwiek leków musi być poprzedzone wizytą u lekarza, który w odpowiedni sposób je dobierze i dostosuje.
Doskonałą alternatywą dla leków farmaceutycznych są domowe sposoby na uśmierzanie bólu. Zaliczamy do nich ciepłe lub zimne okłady, zależnie od tego co przynosi ulgę w bólu. Doskonale sprawdzają się również kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych i soli mineralnych takich jak np. siarka, bądź naparów z ziół o działaniu przeciwzapalnym np. żywokost lekarski czy rumianek. Domowe nalewki z ziół bądź bursztynu możemy zaś wykorzystać do nacierania obolałych miejsc.
Bez aktywności fizycznej nie da się niestety powstrzymać postępu choroby. Właściwa rehabilitacja pozwala odżywić chrząstki stawowe a błona maziowa może wytworzyć odpowiednią ilość płynu, dzięki czemu zminimalizuje to tarcie stawów. Pamiętajmy jednak, że nie wolno ich nadmiernie przesilać. Wszystko powinno się odbywać zgodnie z możliwościami chorego. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fizjoterapeuty, który dostosuje plan ćwiczeń odpowiedni dla wieku i kondycji fizycznej seniora.
Podejmując jakiekolwiek działania miejmy na uwadze, że reumatyzm jest przewlekłą chorobą, a nie chwilową dolegliwością. Starajmy się podejść do tematu rozważnie i ostrożnie, co zapewni osobom cierpiącym na to schorzenie opiekę na najwyższym poziomie.
<a href=’https://pl.freepik.com/zdjecia/kobieta’>Kobieta zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com</a>