Marcin Luter jest symbolem narodzin protestantyzmu. Reformationstag upamiętnia jego dzieło. To właśnie on w dniu 31.10.1517 r. ogłosił swoje 95 tez w Wittenberdze, które zapoczątkowały reformę kościoła chrześcijańskiego. Jakie to ma znaczenie dla dzisiejszego świata? Czy znacie tego historię?
Obrzędy
Nabożeństwa tego dnia są uroczyste i bardzo nastrojowe – przypominają nam bowiem o wielkim wydarzeniu, czyli o odnowie Kościoła chrześcijańskiego. Tego też dnia w Szwajcarii można podejść do sakramentu komunii – w odróżnieniu od zwykłych niedziel. Tematyką główną jest oczywiście odnowa Kościoła i życia. Organizowane są wykłady, prezentacje, występy, projekcje filmowe przybliżające te wydarzenia.
Święto w Niemczech
Reformationstag jest dniem ustawowo wolnym od pracy w dziewięciu landach w Niemczech. Ten dzień jest szczególnie ważny dla dwóch miast, tj.: Wittenbergi i Eisleben. W tym drugim urodził się Marcin Luter. Miasta te są odwiedzane przez licznych wiernych z całego świata. Uczestniczą oni w licznych nabożeństwach oraz zwiedzają zabytki powiązane z pobytem mnicha w Wittenberdze.
Jakie zabytki warto zwiedzić w Wittenberdze?
Wittenberga uchodzi za cel pielgrzymek protestantów z całego świata. Największym i najważniejszym muzeum historii reformacji na świecie jest dawny dom Lutra, natomiast najważniejszym zabytkiem miasta są drzwi kościoła zamkowego. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest pomnik mnicha z 1821 roku, który znajduje się przed zabytkowym budynkiem ratusza. Inną wartością upamiętniającą życie Marcina Lutra jest Dąb Lutra. Wszystkie miejsca uwieczniające życie mnicha zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to zatem dobytek historyczny.
Jaką prawdę wyznawał Marcin Luter?
Według Lutra człowiek powinien być pokorny. Sam mnich był stanowczy w swoim zachowaniu i oczekiwał poważnego traktowania. Watykan chciał się odciąć od jego postaci, po tym jak ten zwyzywał stolicę papieską od najgorszych: miejsce tyranii prowadzoną przez Antychrysta, czyli papieża. Luter mawiał, że „Chrześcijanin jest całkowicie wolnym panem wszystkich rzeczy, nikomu nie podległym”. Marcin Luter był za wolnością religijną, dążył do odsunięcia się od zasad katolickich sztywno wymaganych przez Kościół. Jego postawa, choć kontrowersyjna w świecie religii, imponowała wielu i zapisała się jako osobowość. Stąd stwierdzenie „być jak Luter” oznacza być z charakteru buntowniczym, zasadniczym, nieco jednostronnym i wpływowym.
Zdjęcie Canva