Referencje — dlaczego warto je zbierać?

Referencje są bardzo ważnymi dokumentami zarówno dla pracowników, jak i dla agencji. To dzięki nim można w prosty sposób zweryfikować i ocenić pracę opiekunki osób starszych. Są one przydatne zwłaszcza w przypadku poszukiwań kolejnych zleceń. Dlaczego warto zbierać referencje od klientów i jakie informacje powinny zawierać?

Jakie informacje powinny zawierać referencje?

To jak będą wyglądały referencje, zależy w głównej mierze od zakresu wykonywanej pracy. Pomimo braku konkretnego wzoru istnieją informacje, które uznaje się za konieczne. Są to między innymi:

  • Dane opiekunki;
  • Dane podopiecznego;
  • Stan zdrowia osoby starszej;
  • Wykonywane obowiązki;
  • Ramy czasowe zlecenia;
  • Kontakt do rodziny oraz własnoręczny podpis.

Osoba wystawiająca referencje może dodatkowo dodać obszerny opis wykonywanych czynności, relacji panujących pomiędzy opiekunką i podopiecznym lub rodziną. Mogą się tam również znaleźć takie informacje o tym, jak opiekunka radziła sobie w danych sytuacjach.

Referencje — dlaczego warto?

Referencje nie są obowiązkowym elementem każdego skończonego zlecenia, natomiast mogą bardzo ułatwić znalezienie nowego, bardziej płatnego wyjazdu w przyszłości. To właśnie one potwierdzają informacje i wskazują, że opiekunka jest osobą, której można zaufać i polecić do dalszych zleceń. Klientom bardzo zależy na tym, żeby ich członkiem rodziny zajmowała się osoba kompetentna i rzetelna. Opiekunka osób starszych w Niemczech może spotkać się z różnym typem schorzeń, a każde zlecenie różni się pod kątem wykonywanych obowiązków. Referencje są więc ważne nie tylko dla klientów, ale również dla agencji, która może zaoferować opiekunce lepsze warunki. Po ukończeniu zlecenia należy zebrać wszystkie dokumenty i przesłać je do pracodawcy.

Kto wystawia rekomendacje?

Opiekunka powinna poprosić o wystawienie referencji bezpośrednio po zakończeniu zlecenia lub w trakcie jego trwania. Najlepszą sytuacją jest ta, gdy dokument uzupełni sam podopieczny. W przypadku braku takiej możliwości np. ze względu na stan zdrowia może to zrobić również rodzina seniora. Ważne jest to, aby osoba wystawiająca referencje widziała pracę opiekunki i oceniła ją zgodnie z prawdą.

Przed wysłaniem referencji opiekunka powinna upewnić się, że posiada kopię dokumentu. Oprócz funkcji potwierdzającej kompetencje referencje mają także wartość sentymentalną, szczególnie jeśli opiekunka była zżyta ze swoją osobą podopieczną. Należy wziąć pod uwagę również możliwość uzyskania negatywnych opinii. W takim przypadku nie zawsze musi to oznaczać źle wykonywaną pracę, lecz może być sygnałem dla agencji o słabej współpracy z daną rodziną.

Przycisk plik wektorowy utworzone przez macrovector – pl.freepik.com

Inne poradniki

Wielkanoc_Herznet24

Niemiecka tradycja wielkanocna

Odkryj magię Wielkanocy w Niemczech i wzbogać swoje doświadczenia jako Opiekunka! W Niemczech, gdzie Wielkanoc, znana jako Osterfest, jest jednym z najbardziej uroczystych okresów w roku, masz niepowtarzalną szansę doświadczyć bogactwa lokalnych…
Czytaj więcej
© 2024 Herznet24. All rights reserved.
Otwórz chat
Potrzebujesz pomocy?:)
Witamy w Herznet24,
jak możemy Ci pomóc?