Pn - Pt: 8:00 - 16:00

„Pozytywna zmiana” w życiu osoby podopiecznej — czyli dlaczego warto zatrudnić opiekunkę?

Pozytywna zmiana

Zatrudnienie opiekunki osób starszych to poważna zmiana w życiu seniora. Pomimo tego, że na samym początku nowa sytuacja generuje duży stres dla dwóch stron, opiekunka to gwarancja profesjonalnej pomocy w funkcjonowaniu podopiecznego. Dlaczego tak ważna jest opiekunka w życiu seniora i jakie pełni funkcje?

Opiekunka osób starszych — więcej niż opieka?

Osoby w podeszłym wieku często wymagają całodobowej opieki. Na taki scenariusz nikt nie jest gotowy. Idealnym rozwiązaniem może być zatrudnienie opiekunki, która nie tylko skupi się na podopiecznej/podopiecznym, ale również zadba o dom. Świadczenie usług odbywa się tak naprawdę na wielu poziomach. Opiekunka osób starszych to najczęściej osoba posiadająca wiele cech. Najważniejsze, czyli jej empatia, ciepło i wyrozumiałość, stwarzają komfortową sytuację dla rodzin seniorów i dają poczucie bezpieczeństwa dla naszych podopiecznych.

Dlaczego pomoc jest ważna?

Zawód opiekunki w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak, dlatego, że, po pierwsze, obecność opiekunki odciąża rodzinę seniora, a po drugie, praca opiekunki zmienia i ubarwia świat osoby starszej. Seniorzy, często przebywający w swojej samotni i pozbawieni jakichkolwiek bodźców, stają się bierni i depresyjni. Myślą, że są ciężarem. Opiekunka otwiera drzwi do innej rzeczywistości, gdzie seniorzy czują się ważni. Ich potrzeby są wysłuchane i spełniane, a nastawienie psychiczne tylko zyskuje.

W skrócie, do obowiązków opiekunki należą między innymi:

  • higiena osoby starszej,
  • kontrolowanie leków,
  • kontrolowanie wizyt lekarskich,
  • dbanie o dom (sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów),
  • aktywizacja seniorów,
  • rozmowy i wspólne spędzanie czasu.

Warto pamiętać, że obecność opiekunki w życiu osoby starszej nie zawsze spotyka się z akceptacją, szczególnie na początku tej drogi. Opór występuje najczęściej u mobilniejszych seniorów, którzy są przekonani o tym, że świetnie dają sobie radę w życiu codziennym. Próba opieki może skończyć się fiaskiem, ale nie musi. Najczęściej opiekunki bardzo szybko udowadniają swoim podopiecznym, że są one na ten czas niezbędne w ich życiu. Opieka nie sprowadza się przecież tylko do czynności higienicznych i gotowania! To są też długie rozmowy, wspólne aktywności, zabawy, uczestnictwo w życiu rodzinnym, a nawet organizacja wspólnych wycieczek.

Bardzo często utwierdzamy się w tym, że nasze opiekunki odmieniają życie osobom starszym. Jesteśmy na bieżąco z Waszymi historiami, które zresztą uskrzydlają i Was. Pozytywna zmiana w życiu osoby podopiecznej ma dużo szerszy kontekst, o czym będą nasze kolejne teksty!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top