Pn - Pt: 8:00 - 16:00

Pomoc rodziny — problem czy wsparcie?

Pomoc Herznet24

Wraz z upływem lat osoby starsze mogą potrzebować coraz więcej wsparcia. Nieoceniona w tym zakresie jest rodzina, do której seniorzy mają największe zaufanie. Czasem jednak ze względu na stan zdrowia czy inne okoliczności do wsparcia seniora zatrudniana jest profesjonalna pomoc. W takim przypadku bardzo ważna jest odpowiednia współpraca pomiędzy opiekunką a rodziną podopiecznego. Czy pomoc najbliższych osoby starszej oznacza odciążenie opiekunki od części obowiązków, czy jest wręcz przeciwnie?

Jak się przygotować?

Rola bliskich podopiecznego jest bardzo ważna już od samego początku pobytu opiekunki osób starszych. Przede wszystkim rodzina, czyli klient jest odpowiedzialny za przygotowanie seniora na nową rzeczywistość, przygotowanie mieszkania oraz przekazanie wszelkich niezbędnych informacji agencji. Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, już na samym początku warto zaznaczyć zakres obowiązków i zasad pracy. Przy jasno określonych warunkach opiekunka zyskuje pewność, że powierzane jej zadania nie wykroczą poza posiadane kompetencje.

Bardzo ważnym elementem przed wyjazdem jest dokładne upewnienie się co do zlecenia i miejsca pracy. Istotny jest tutaj kontakt z koordynatorem, który udzieli wszelkich niezbędnych wytycznych. Im więcej informacji uda się zebrać opiekunce przed wyjazdem o ewentualnych zwyczajach rodziny i podopiecznego, tym będzie bardziej przygotowana na potencjalne niedogodności.

Opiekunka osób starszych powinna zwracać się grzecznie oraz z szacunkiem, jednak warto postawić na asertywność. Jest to istotne zwłaszcza w takich kwestiach jak prywatność i czas wolny. Jasno określone granice sprawią, że zarówno klient, jak i opiekunka nabiorą do siebie wzajemnego szacunku. 

Pomoc rodziny = konflikt?

Praca z osobami starszymi nie należy do szczególnie łatwych. To przede wszystkim przebywanie z ludźmi, co może generować konflikty. Rodzinie podopiecznego zależy na jak najlepszej opiece, dlatego czasem w pracy opiekunki może dojść do nieprzyjemnych sytuacji. Rodzina ma również kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania osoby starszej. Relacje pomiędzy opiekunką a najbliższymi są więc bardzo ważne, ponieważ to oni dają pieniądze na zakupy, kupują leki, odwiedzają seniorów, a także pilnują bieżących spraw. Niestety czasem bywa tak, że rodzina przychodzi kontrolować pracę opiekunki, co może w zły sposób wpłynąć na jakość wzajemnych relacji. W rzadkich przypadkach rodzina w ogóle nie odwiedza swoich seniorów, co z kolei może skutkować złym samopoczuciem podopiecznych.

W wielu kwestiach związanych z opieką ważne jest ustalenie konkretnego zakresu obowiązków, a także zgłaszanie ewentualnych problemów agencji. Warto również wykonywać swoją pracę w najlepszy możliwy sposób i w miarę możliwości dostosować się do próśb czy przyzwyczajeń podopiecznego. Pomimo spotykanych problemów w pracy opiekuna należy pamiętać o odpowiedniej komunikacji, bo to właśnie dzięki rozmowie można rozwiązać każdy konflikt.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post w Social Media

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Zostaw nam swojego maila

Chcesz współpracować z nami?

Zapraszamy do kontaktu

Scroll to Top